Slima guļ uz grīdas izkārnījumos, aklais vīrs bezspēcīgs, un sapuvusi pārtika! Ventspils puses sirmgalvju pāra ārprātīgie dzīves apstākļi

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

43 komentāri

Ventspils novada Vārvē sirmgalvju pāra dzīvesveids dzen izmisumā daudzdzīvokļu nama iedzīvotājus. Kā stāsta mājas iemītnieki, sirmgalvji kopš Lieldienām savā miteklī pastiprināti lietojot alkoholu, nokārtojoties turpat uz grīdas, neatver durvis nedz kaimiņiem, nedz sociālā dienesta darbiniekiem un citu institūciju pārstāvjiem. Tāpat iedzīvotāji ir nobažījušies par tur dzīvojošās sirmgalves veselības stāvoklī. Kad “Bez Tabu” komandai izdodas iekļūt problēmdzīvoklī, paveras briesmīgs skats.

Vienā no Ventspils novada Vārves pagasta daudzdzīvokļu namiem dzīvo Vijas kundze, kuras dzīvoklis ir tieši zem mitekļa, kurā dzīvo sirmgalvju pāris. Abiem esot ap 70 gadu, viņu dzīvesveids dzen izmisumā pārējos nama iemītniekus.

Smako līdz vēmienam

”No tā dzīvokļa nāk tāda smaka, ka viss mans dzīvoklis smird pēc fekālijām, pēc sūdiem! Izejot kāpņu telpā, dažkārt vemdama metos ārā pa durvīm! Ārprāts! Kad pati sēžu uz poda, man no viņu dzīvokļa pil virsū! Viņiem visa tualete ir pilna, viņi nenolaiž ūdeni, laikam nestrādā nolaišana,” šausmās ir Vijas kundze.

Vija stāsta, ka durvis nevienam problēmkaimiņi neatver, vīrietis no dzīvokļa soļojot uz veikalu, kur pērkot teju vienīgi alkoholiskos dzērienus. Tāpat iedzīvotāja teic, ka augšstāva kaimiņi nokārtojoties uz sava mitekļa grīdas.

”Viņi tur tā piečurājuši, ka man jau tek no griestiem. Visa virtuve viņiem esot slapja. Man te pat vietām uzburbuši griesti no slapjuma!” demonstrējot pleķus uz griestiem, stāsta Vija.

Vija un citi kaimiņi jau ilgstoši logus tur atvērtus, tomēr nezina, kā tiks galā ar smaku rudenī un ziemā, kad vairs nebūs tik silti. Sieviete uztraucas ne vien par savu un citu kaimiņu labsajūtu, bet arī par sirmgalves no problēmdzīvokļa veselības stāvokli.

”Viņi tur dzer jau piecus mēnešus. Tur ir vīrietis, kurš vispār neredz. Ir akls. Uz veikalu viņš iet uz tausti, brīžiem apmaldās. Sievietei ir 70 gadu. Viņa ir guloša. Viņu jau pa šiem mēnešiem vienreiz aizveda uz slimnīcu ar izgulējumiem. Tādu pašu pēc nedēļas vai divām viņu atveda mājās no slimnīcas, uznesa augšā. No pansionāta viņa atteicās. Kā akls cilvēks var rūpēties par gulošu sievieti?! Kur ir loģika?” par kaimiņu veselības stāvokli stāsta Vija.

Sociālais dienests: “Nu, es nezinu, kādā veidā palīdzēt”

Ilgstoša “Bez Tabu” komandas klauvēšanās pie durvīm ir bez rezultāta. Sazvanīta Ventspils novada sociālā dienesta vadītāja Inta Rudbaha teic, ka ir informēta par problēmu, pāris esot sociālo darbinieku redzeslokā, tomēr palīdzība viņiem ir ļoti nosacīta.

”Ja tie cilvēki iekšā nelaiž, mēs neko nevaram izdarīt. Palīdzēt cilvēkam var tad, ja viņš pats vēlas saņemt palīdzību. Cilvēku ar varu mēs nevaram nekur nogādāt. Nu, es nezinu, kādā veidā palīdzēt,” teic Inta Rudbaha.

Sociālā dienesta vadītāja Rudbaha arī esot informēta par veselības problēmām. Vaicāta, vai šo nevar uzskatīt par ārkārtas situāciju, kurā būtu jārīkojas nekavējoties, viņa atbild, ka ”īsti neko darīt nevaram”. Dažkārt gan sociālajiem darbiniekiem izdodoties iekļūt dzīvoklī, kur viņi palīdzot ar mitekļa uzkopšanu.

Vijas kundzi pārsteidz Sociālā dienesta vadītājas teiktais. ”Viņi cieš, mēs, pārējie iedzīvotāji, arī ciešam. Vai vispār tas aklais vīrietis spēs reaģēt, ja kaut kas ar ar sievieti notiks?” retoriski vaicā Vija.

Trešā stāva problēmdzīvoklī ierāpjas caur balkonu, paveras ārprāta skats: sieviete guļ izkārnījumos, aklais vīrs bezspēcīgs.

Lai pārliecinātos par sirmgalvju veselības stāvokli, “Bez Tabu” komanda piesaista Valsts policijas darbinieku, kuram gan arī durvis neviens neatver. Vēlāk tiek izsaukta ātrās palīdzības ekipāža un ugunsdzēsēji glābēji. Glābēji ar iekļūst trešā stāva dzīvoklī, uzrāpjoties pa trepēm uz balkona. Mediķiem un “Bez Tabu” komandai tiek atvērtas durvis.

Dzīvoklī valda ļoti nepatīkama smirdoņa, kas, līdz ko tiek atvērtas dzīvokļa durvis, piepilda visu kāpņu telpu. Visapkārt miteklī netīrība, antisanitāri apstākļi, sapuvusi pārtika, alkoholisko dzērienu pudeles, mētājas izsmēķi, visapkārt lidinās mušas.

Tāpat visapkārt dzīvoklī ir urīna peļķes, fekālijas un izlietoti tualetes papīra gabali, kas liecina, ka dabiskās vajadzības tiek nokārtotas uz grīdas. Kamēr aklais vīrietis sēž dīvānā, slimā sieviete guļ uz grīdas savos izkārnījumos.

Uz tualeti rāpo vai nokārtojas turpat uz grīdas

Vaicāta, vai nepieciešama ātrās palīdzības mediķu palīdzība, viņa atbild noraidoši. Tomēr stāsta, ka viņai ir nopietnas veselības problēmas, nespēj piecelties, nevar arī apmeklēt tualeti.

”Nevaru par sevi parūpēties, jo nestaigāju. Sociālie tik traucē. Ne ratiņus, neko nedod! Vīrs nespēj parūpēties par mani, jo ir akls. Uz tualeti es rāpoju,” par skaudro dzīves veidu stāsta slimā sieviete, kura guļ savos izkārnījumos.

Sieviete nevēlas doties uz slimnīcu, tomēr nenoliedz, ka veselības stāvoklis ir slikts. ”Nevar neviens man palīdzēt! Man artroze kreisajai kājai. Labā kāja vispār nedarbojas,” turpina sirmgalve.

Viņa stāsta, ka jau vairākus gadus gaida rindā uz operāciju. Taujāta, kāpēc nevēlas doties uz pansionātu, sieviete saka, ka ”man vīru arī vajag aprūpēt, viņš akls”.

Viņa nenoliedz, ka nokārto vajadzības arī turpat, kur guļ, apzinās, ka dzīvo nekārtībā. ”Bet ko es varu darīt, ja es knapi rāpoju, bet vīrs neredz?” teic sirmgalve.

”Sociālie darbinieki neko man nedod. Ratus prasījām, bet nedod. Tikai staigā te un traucē,” turpina sieviete.

Sociālais dienests pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās: “Mēs rīkosimies!”

Pēc tam, kad baiso skatu, netīkamos apstākļus fiksē  ”Bez Tabu” komanda, Ventspils novada sociālā dienesta vadītāja Inta Rudbaha ir apņēmīgāka rīkoties un negaidīt nelaimi.

”Mēs mēģināsim. Tu nav variantu. Mums ir jāsavāc. Tur nav variantu. Ja ir problēma, tā ir jārisina. Cilvēki negāja uz sarunu, varbūt tagad sāks saprast. Jāsarunājas, jācīnās, lai cilvēki tiktu pie normāliem apstākļiem, kurus nespēj sev nodrošināt,” pauž Rudbaha.

Foto