Slēgto koplietošanas dušu dēļ seniore Smiltenē spiesta mazgāties šķūnī ledaini aukstā akas ūdenī

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

3 komentāri

Pie “Bez Tabu” vērsās 81 gadu vecā Dzidra, kurai vairākus mēnešus liegta iespēja nomazgāties siltā ūdenī. Līdz šim kundze ar lielāko prieku izmantojusi pagastmājas sniegto iespēju – nomazgāties koplietošanas dušās, kas izbūvētas speciāli pilsētas sociālā dienesta redzeslokā nonākušajiem cilvēkiem, senioriem un personām ar maznodrošināto statusu. Tomēr kopš vasaras sākumā durvis tai slēgtas.

Dzidra vērsusies pagastmājā, lai noskaidrotu, kāpēc pierakstīties uz mazgāšanos vairs nav iespējams. Sociālais dienests paskaidrojis, ka tas saistīts ar Covid-19 inficēšanās riskiem. Vai kundzei piedāvāti citi varianti? Diemžēl ne. Dzidra dzīvo mājā bez ūdens pieslēguma, tāpēc šobrīd nekas cits neatliek kā mazgāties ar aukstu akas ūdeni. To viņa dara savā šķūnī, noklājot uz zemes plēvi un aplaistoties ar lejkannu. Sieviete atklāj, ka viņai neesot tuvinieku, kas varētu palīdzēt. Ir viena, bet stingri nosaka, ka pati tiek ar visu galā.

Pieminētās dušas telpas atrodas pagasta pārvaldes pagrabstāvā. Arī “Bez Tabu” viesošanās reizē durvis tai slēgtas. Apritējuši jau četri mēneši, kopš Dzidra nav mazgājusies siltā ūdenī. Arī Smiltenes novada sociālā dienesta vadītāja Inta Siliņa apstiprina, ka iespēja mazgāties liegta vīrusa dēļ.

Inta Siliņa
Smiltenes novada sociālā dienesta vadītāja

Mums nav radīta iespēja nodrošināt darbinieku, kas aiz katra klienta izmazgā telpas un veic dezinfekciju. Tāpēc šobrīd mēs pakalpojumu atstājam slēgtu.

Vaicājot par citiem risinājumiem, Smiltenes novada sociālā dienesta vadītāja runā izvairīgi, jo šobrīd tādu īsti neesot. Jā, ir apzināti daži no iespējamajiem variantiem, lai situāciju atrisinātu, bet pagaidām tikai domu līmenī. Jāpiebilst, ka Smiltenē šobrīd nav aktuālu Covid-19 gadījumu. Arī dušu apmeklētāju skaits pilsētā esot niecīgs – vidēji nedēļā to apmeklējot 4-5 iedzīvotāji.

Latvijas Samariešu apvienības dienesta “Samariešu atbalsts mājās” vadītājs Viesturs Kleinbergs norāda, ka dienesta rīcībā ir septiņi aprīkoti mikroautobusi, ar kuriem brīvprātīgie dodas pie senioriem, piedāvājot iespēju ne tikai nomazgāties, bet arī apgriezt matus, sakopt pēdas.

Viesturs Kleinbergs
Latvijas Samariešu apvienības dienesta “Samariešu atbalsts mājās” vadītājs

Pašvaldībai ir uzdevums parūpēties par cilvēkiem, kuriem dažādu apstākļu dēļ ir ierobežotas iespējas par sevi parūpēties. Es teiktu, ka Covid-19 situācija mūs spiež būt vairāk inovatīviem.

Viesturs Kleinbergs norāda, ka ir iespēja domāt arī par to, lai busiņš piestātu Dzidras pagalmā un viņa varētu pienācīgi nomazgāties.