Skrundā apkaimi un mājlopus joprojām apdraud milzīgi mazuta baseini!

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

7 komentāri

”Labdien. Skrundā, netālu no dzelzceļa, jau gadu desmitiem ir baseini, kuros atrodas naftas produkti. Teritorija ir pamesta, tiem klāt var tikt ikviens. Turpat netālu ir upīte, bet nevienam, ne pašvaldībai, ne vides sargiem, galva par to nesāp. Kas notiks, ja kādu dienu mazuts ieplūdīs upītē?”

Kad Bez Tabu ierodas klātienē redzams, ka netālu no Skrundas dzelzceļa stacijas, pāris metrus no sliedēm un pārsimts metrus no Garūdenes upītes atrodas vairāki mazuta baseini. Dažiem saglabājies jums, lielākā daļa ir atklāti.

Tiem piekļūt var ikviens, jo apkārt nav nekāda norobežojuma. Komunistu laikos te atradās Kuldīgas siltums mazuta pārkraušanas punkts. Naftas produkts pumpēts automašīnās un vests uz kurtuvēm. Kad padomju režīms sabrūk, teritorijas privatizē. Kā stāsta Skrundas pašvaldībā, pirmais signāls no iedzīvotājiem, ka potenciāli bīstamajā vietā kaut kas nav lāga, saņemts pirms gada.

Kaspars Dzenis
Skrundas novada būvvaldes vadītājs

Iedzīvotāji ziņoja, ka no turienes mājās pārrodas mājdzīvnieki, kuri nosmērējušies ar naftas produktiem.

Mēs apzinājām teritoriju un tās īpašniekam uzdevām par pienākumu vietu sakopt.

Teritorijai, kur atradās mazuta glabātuve, ir divi īpašnieki. Vienas daļas saimnieks savu zemi sakopis. Baseini ar zampu atrodas uz zemes, kura ir Latvijas dzelzceļa īpašums. Kurš ir ēku īpašnieks, informācijas nav. Pašvaldībā saka, ka pēc civillikuma, par ēkām, kuras atrodas uz kāda zemes, atbild tieši zemes īpašnieks.

Bez Tabu klātienē pieaicina tās puses vides inspektoru kurš atzīst, ka vieta būtu satīrama, bet obligāti tas ir darāms tad, ja zemes īpašnieks te ir iecerējis attīstīt saimniecisko darbību.

Andris Kondratjevs
Vides inspektors

Ja teritorijā īpašnieks neplāno attīstīt saimniecisko darbību un baseinos esošie naftas produkti neizplūst dabā, tie te var atrasties.

Apbrīnojama attieksme. Inspektors saka, ka baseinu malas ir pietiekami augstas un drošas, lai iekšā esošie naftas produkti neizplūstu dabā. Viņš acīm redzot nav pamanījis caurumus, caur kuriem ātri viena kaut kas var izplūst. Skrundas pašvaldība šobrīd gatavo papīrus lai uzrunātu Latvijas dzelzceļu un prasīs lai tie sakārto teritoriju.

Pēc normatīvajiem aktiem, zemes īpašniekam vieta ir jāsakārto tā, lai nekas netecētu ne iekšā, ne ārā no baseiniem, kā arī tur nevarētu piekļūt nepiederošas personas. Šobrīd nekas no tā nav izdarīts.

TOP komentāri

 • Edijs Jurjanis
  +3 +3 0

  Edijs Jurjanis

  Ari mezha zveerus un putnus esmu redzeejis tur noslikushus pirms vairaakiem gadiem. Karstaas vasaraas pikjis,kaa uudens paliek miiksts. Un kapec nevienu nesatrauc arii fakts,ka tur beerni biezhi lozhnjaa? Tur pat pieaugusham buutu beediigi iekrist,kaadaa no atvertaam akaam,kuras iipashi neredz ar garu zaali apaugushas.
 • Vita Eglīte
  +2 +1 -1

  Vita Eglīte

  Ak jel, kur tas laiks, kad Kurzemniekā šo problēmu kopā ar vides inspektoru Midrijāni atspoguļoju. Toreiz līdz nesalabošanai apskādēju par dārgu naudu nule iegādātos ādas zābakus un džipa riepas vēl ilgi smirdēja pēc mazuta. Toreiz no inspektora un pašvaldības puses tika saņemts solījums darīt visu, lai mazuta pļuru savāktu. Te nu bija atbildīgo iestāžu solījumi...
 • Salvis De Kārkliņš
  +1 +1 0

  Salvis De Kārkliņš

  Shos mazutu baseinus jautilize uznjemumiem pa savu naudu , meklejiet roka , nevis atkal miljonus no valsts kases raus kkada nolapita skonto buve

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl