“Šķirojam atkritumus, te no tā nav jēgas!” “Clean R” mēnesi neizved sašķiroto, iedzīvotāji spiesti atteikties no vides saudzēšanas

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Rīdzinieki no Pārdaugavas neizpratnē, kāpēc atkritumu apsaimniekotājs “Clean R” mēnesi neizved šķirotos atkritumus, kaut tos paredzēts savākt reizi nedēļā. Pagalmā šķirotā draza smeļas pāri konteineru malām, tāpēc iedzīvotāji spiesti atmest rūpes par vidi – sviež visu mājās sašķiroto sadzīves atkritumu konteineros, par ko pārmaksā, turklāt bezjēdzīgi sašķirotais kopā ar sadzīves atkritumiem nonāk poligonā.

Draza smeļas pāri konteineru malām, jo šķirotos atkritumus neizved jau mēnesi – šāda aina paveras Pārdaugavā, pie Kuldīgas ielas 27A, 29 daudzdzīvokļu jaunceltnēm.

Juris
cītīgi šķiro atkritumus

Redzot, ka šķirotie atkritumi netiek izvesti, domāju arī kaimiņi met parastajā [sadzīves atkritumu] miskastē, par ko jāmaksā papildus. Kā to uztver bērni? Viņiem skolā māca, ka vajag šķirot, bet kāds piemērs šeit tiek rādīts? Kāda morāle tiek mācīta? Parāda, ka tas viss [šķirošana] nav vajadzīga. Kāda jēga vispār šķirot? Mēs esam naski šķirotāji. Agrāk sašķiroto no mūsu mājām izveda reizi divās nedēļās, vēlāk pieprasījām, lai izved biežāk – reizi nedēļā. Šķirojam, šķirojam, bet no tā nekādas jēgas.

Agrāk abu namu saražotos atkritumus apsaimniekoja SIA “Pilsētvides serviss”, bet pagājušā gada rudenī, kad ar monopolu 20 gadu garumā Rīgā iecerēja valdīt “Tīrīga”, konkurences cīņu “Pilsētvides serviss” neizturēja, tāpēc nolēma atteikties no atkritumu apsaimniekošanas Rīgā. Tiesa, pērn Konkurences padome, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu monopola nelikumību, dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un “Getliņi EKO”. Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, Konkurences padome pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aptur noslēgto koncesijas līgumu. Pagaidu noregulējuma apstākļos atkritumus Rīgā uzņēmās turpināt apsaimniekot “Clean R” un “Eco Baltia vide”, pārņemot arī agrākos “Pilsētvides servisa” klientus. “Clean R” rokās nonāca Kuldīgas ielas 27A, 29 nami.

Iedzīvotājs Juris stāsta, ka jau decembrī šķiroto atkritumu konteinerus neizveda laikā, bet pēc iedzīvotāju uzstājības tvertnes iztukšoja pirms gadu mijas. Tomēr konteineri jau atkal netiek izvesti, bet nu jau rekordilgi – teju mēnesi. Savukārt sadzīves atkritumu konteineri tiek tukšoti laikus.

Juris
cītīgi šķiro atkritumus

Pēc svētkiem, redzot, ka šķiroto atkritumu konteineri pildās ļoti strauji, ziņojām apsaimniekotājam. Apsaimniekotājs mums pauda, ka “Clean R” izvedīs, bet, kā arī jūs esat fiksējuši, tas vēl nav izdarīts.

Arī namu apsaimniekotāja “Civinity” pārstāvji ir neapmierināti ar izveidojušos situāciju, ziņo arī par problēmām citviet.

Gatis Roze
“Civinity” pārstāvis

Regulāri saucam viņus [“Clen R”] pie mums uz biroju, runājam par pastāvošajām problēmām, zvanām, rakstām, tiekamies. Ir arī citas vietas. Procentuāli nav daudz šādu namu, kādās 5-10 mājās ir problēmas.

Iedzīvotājs Juris bažījas, ka “Clean R”, pārņemot “Pilsētvides servisa” objektus, netiek galā ar darba apjomu. “Clean R” izpilddirektors Valerijs Stankevičs noliedz darbam nepieciešamo resursu trūkumu.

Valerijs Stankevičs
“Clean R” izpilddirektors

Konkrētajā adresē gluži vienkārši ir objekts, mūsdienu jaunbūve [mājas], kas ir ar slēgtu teritoriju. Klients jeb apsaimniekotājs, kurš saimnieko šajā teritorijā, bija piešķīris mums, atkritumu operatoram, pultis, lai tiktu klāt slēgtajai teritorijai. pakalpojums tika nodrošināts, bet kaut kādā brīdī sanāca tā, ka viena no pultīm tika pazaudēta.

Automašīna, kas atbild par šķiroto atkritumu izvešanu no konkrētā objekta, līdz ar to nespēja atvērt teritorijas vārtus. Šoferim, kurš izved sadzīves atkritumus, gan pults aizvien bijusi, līdz ar to ar šo atkritumu izvešanu problēmu nav, skaidro “Clean R” izpilddirektors Stankevičs.

Valerijs Stankevičs
“Clean R” izpilddirektors

Pašiem pēc nozaudēšanas pultis nav tiesību taisīt, tāpēc sazinājāmies ar namu apsaimniekotāju. Pults izgatavošana diemžēl prasījusi kaut kādu laiku, process nedaudz ievilcies.

Iedzīvotājs Juris gan ir izbrīnīts, kāpēc vārtu pults jāizgatavo mēnesi. Pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās šķiroto atkritumu konteinerus “Clean R” iztukšoja.

Valerijs Stankevičs
“Clean R” izpilddirektors

Tas vairāk bija komunikācijas jautājums, nevis pults izgatavošanas jautājums. Protams, tīri tehniski to varēja izdarīt ātrāk. Diemžēl nesanāca. Ļoti atvainojamies par sagādātajām neērtībām. Viss ir kārtībā. Cerams, arī turpmāk tā būs.