Skaudrā patiesība. Gandrīz tūkstoš bērniem gadā dzimšanas apliecībā tēva vietā -tukšums

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

47 komentāri

Latvijā puse bērnu piedzimst nereģistrētā laulībā un tas nozīmē, lai bērnu piereģistrētu, nepietiek, ka uz Dzimtsarakstu nodaļu ar laulības apliecību rokās dodas vai nu tētis, vai mamma (kā tas ir, ja laulība ir reģistrēta), bet, ja laulība nav reģistrēta,  klāt jābūt abiem vecākiem un jāraksta paternitātes atzīšanas iesniegumu.

Ja kāds no vecākiem nevēlas rakstīt šo iesniegumu, dzimšanas apliecībā tiek ierakstītas ziņas vien par māti, bet tēva vietā -tukšums.

Statistika jeb relitāte ir skaudra. Izrādās, ka Latvijā katru gadu gandrīz tūkstoš jaundzimušajiem dokumentos ir tikai māte, bet ziņu pat tēvu vietā- tukšums. Tā tas ir aptuveni 4-5 procentiem jaundzimušo, turklāt gadu gaitā šī tendence ir nemainīga.

Kālab tā, raidījums Bez tabu uzklausa gan Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktores, gan grūtnieču krīzes centra pārstāves, gan Tiesībsarga biroja speciālistes viedokli.

Bieži liktenis atkārtojas un tieši tām meitenēm, kas augušas bērnu namā, ir bērni, kuriem nav ieraksta par tēvu, jo vīrietis pazudis, tiklīdz uzzinājis, ka pieteikusies jaunā dzīvība. Sieviete jūtas aizvainota un pieņem lēmumu, ka mazais būs tikai un vienīgi viņas.

Taču šādu gadījumu ir mazāk, nekā to, kad bērna tēvs neuzņemas atbildību un jaundzimušo neatzīst, ir devies uz ārvalstīm, vai sievieti pametis jau brīdī, kad uzzinājis, ka viņa ir gaidībās. Gadās, ka sieviete nemaz nezina, kas īsti ir bērna tēvs.

Ģimenes, kurās bērnam ir tikai māte, ir zaudētājs arī finansiāli. Ja bērnam nav reģistrēta tēva, mātes nevar pieprasīt alimentus vai saņemt uzturlīdzekļus no valsts. Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija izmaksā vecāka vietā. Ja nav tēva, fonda administrācija nevar izmaksāt, jo nebūs no kā piedzīt izmaksātos līdzekļus.

47 komentāri