“Skats pa logu – “Ķīnas mūris”!” Nozagta dienasgaisma, sabojāti īpašumi: daugavpilieši pārvada ēnā beidzot izcīna “sāpju naudu”

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

9 komentāri

Pēc ilgstošas un izmisīgas cīņas par taisnību daugavpilieši, kuru dzīvi un īpašumus negatīvi ietekmējusi Smiltenes ielas pārvada būvniecība, beidzot izcīnījuši kompensācijas. Pašvaldība konceptuāli vienojusies par “sāpju naudas” – vairāk nekā 150 tūkstošu eiro – izmaksāšanu 17 nekustamo īpašumu saimniekiem.

“Bez Tabu” vairākkārt, jau 2019. gadā, stāstīja par neapskaužamo situāciju, kādā nonākuši daudzi daugavpilieši, kuriem pie mājām teju “pielīmēja” pārvadu. 13,5 miljonus vērto Smiltenes ielas pārvadu ekspluatācijā nodeva pagājušā gada maijā. Jau būvniecības laikā apkaimē dzīvojošie saprata, ka pārvads “nozags” dienasgaismu, kā arī, īpašumiem esot tā pavēnī, kritīs to vērtība. Tā tas arī notika. Turklāt būvniecības laikā īpašumi tika arī sabojāti. Būvniecības laikā un pēc pārvada nodošanas ekspluatācijā iedzīvotāji klauvēja pie pašvaldības un par būvniecības uzraudzību atbildīgo sirdsapziņas, sūdzoties par dzīves kvalitātes pasliktināšanos. Apkaimes iedzīvotāji bija neizpratnē, kāpēc par pārvada celtniecību pašvaldība savulaik nevaicāja viņu viedokli, kā arī, ja reiz lēma to izbūvēt, neatpirka īpašumus, ko sākotnēji vietvara plānoja darīt. Stāstus no 2019. gada iespējams izlasīt un noskatīties šeit un šeit. 

Rubrikas “Toreiz un tagad” ietvaros “Bez Tabu” šovasar atkārtoti viesojās pārvada apkaimē, kur uzklausīja vairākus iedzīvotājus. Viņi informēja, ka jau kopš pārvada celtniecības daudzi uzstāja uz “sāpju naudas” saņemšanu, tomēr Daugavpils pilsētas pašvaldība vadība, kas pēdējos gados mainījusies bieži, šo jautājumu atlikusi. Līdz ar to pārvada negatīvi ietekmētie iedzīvotāji ar kolektīvo iesniegumu vērsās tiesā, informēja iedzīvotāja Jeļena.

“Bez Tabu” atkārtoti vērsās arī pašvaldībā, kur jaunais pilsētas mērs Andrejs Elksniņš informēja, ka dienu pirms “Bez Tabu” vizītes, augusta sākumā, Daugavpils domes Finanšu komiteja atbalstīja priekšlikumu izmaksāt iedzīvotājiem “sāpju naudu”. Kompensācijas saņems 17 nekustamo īpašumu saimnieki aptuveni 153 tūkstošu eiro apmērā.

Kompensāciju apmērs katram no 17 nekustamajiem īpašumiem aprēķināts individuāli, ņemot vērā ekspertu pārbaudes  par gaisa piesārņojumu, trokšņa un insolācijas jeb aptumšošanas līmeni.

Naudas līdzekļi kompensācijām tiks gūti no pilsētas budžeta līdzekļiem, un ar iedzīvotājiem panākta vienošanās, ka apmaiņā pret “sāpju naudu” daugavpilieši pārstās tiesāties ar pašvaldību, informēja Elksniņš.

Par kompensāciju izmaksu vēl jānobalso domes sēdē.

Daugavpils mērs Elksniņš raidījumam pauda, ka par nebūšanām ap jauno pārvadu vainojami priekšgājēji domes vadībā, kas nevaicāja iedzīvotāju viedokli par rasto pārvada risinājumu un lēma to izbūvēt šādā veidā. Elksniņš neizslēdz iespēju, ka pašvaldības “sāpju naudas” tēriņus varētu pieprasīt atlīdzināt vietvarai atbildīgajiem par šo pārvada risinājumu.

9 komentāri