“Skandina, ka jāvakcinējas, bet vakcīnu nav!” Ziņo par vakcīnu deficītu aptiekās un medicīnas iestādēs

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

Pievienot komentāru

14. janvārī Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā ziņots par gripas epidēmijas sākumu no šā gada 15. janvāra, jo vidēji Latvijā gripas intensitāte sasniegusi 52,8 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem. Tāpat mājaslapā norādīts, ka vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā. Taču “Bez Tabu” skatītāji ziņo, ka aptiekās un medicīnas iestādēs vairs neesot iespējams iegādāties vakcīnas.

Pirmo vēstuli “Bez Tabu” saņēma no kādas sievietes, kura bija nolēmusi, ka pret gripu vajadzētu vakcinēties gan viņai pašai, gan viņas bērniem. Ģimenes ārste esot ieteikusi, ka vakcīna, kas sastāv no trīs komponentiem, nav tik efektīva un labāk izvēlēties vakcīnu, kas sastāv no četriem komponentiem.

Sigita
nav varējusi iegādāties vakcīnas

Zvanīju uz visām mūsu pilsētas aptiekām, nekur vakcīnas nav pieejamas. Vēlāk ķēros arī pie Rīgas medicīnas iestāžu apzvanīšanas, un atkal bez rezultātiem. Rodas jautājums – kādēļ tiek skandināts, ka cilvēkiem jāvakcinējas, ja šādas vakcīnas nemaz nav pieejamas?

Savukārt otru vēstuli rakstījusi kāda sieviete, kura palikusi “pirmā aiz svītras” Latvijas Infektoloģijas centrā. “Vai ir kāds normāls augstāk vai zemāk stāvošs medicīnas darbonis, kurš spēj prognozēt un iepirkt nepieciešamo daudzumu vakcīnu,” jautā sieviete, kura vēstulē parakstījusies kā Lili.

Ja tā padomā, iegādāties gripas vakcīnu aptiekā varētu būt ērtāk, nekā stāties rindā kādā no medicīnas iestādēm. Tomēr izskatās, ka šobrīd dārgais laiks tiks zaudēts, skraidot no vienas aptiekas uz otru. “Bez Tabu” apmeklēja četras dažādu aptieku tīklu zāļu tirgotavas, un tikai vienā no tām bija iespējams iegādāties gripas vakcīnu, bet tikai trivalento vakcīnu.

“Četru vispār nav un nebūs, tās vairs neievedīs. Pašā sākumā jāķer, kamēr vēl ir,” uz jautājumu, kur iespējams iegādāties četru komponentu gripas vakcīnas, raidījumam “Bez Tabu” atbildēja farmaceite.

“Bez Tabu” pārliecinājās, ka arī vakcināciju kabinetu atviltknes ir pustukšas. Latvijas Infektoloģijas centrā vēl pieejamas trivalentās vakcīnas, savukārt Stradiņa slimnīcas darbiniece norādīja, ka šobrīd vakcīnu nav, bet viņa cer, ka rīt būs.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu Vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska raidījumam “Bez Tabu” skaidroja, ka vakcīnas visās Eiropas valstīs parasti “ienāk” septembra beigās, kas būtu arī piemērotākais laiks, lai vakcinētos, bet to var darīt arī epidēmijas laikā.

Dace Zavadska
Bērnu Vakcinācijas centra vadītāja

Gada sākuma mēs zinājām, cik vakcīnu būs, mēs kaut kādā posmā sapratām, ka pieprasījums ir lielāks, lūdzām ražotāju, vai ir iespējams no citām valstīm iegādāties, dabūjām vēl 8000 vakcīnu no Francijas, bet arī tās jau ir iztērētas. Kādās slimnīcās, aptiekās noteikti vēl vakcīnas ir, tad jāzvana un jāinteresējas, arī Bērnu slimnīcas vakcinācijas centrā ir četrvalentās vakcīnas, tās nav daudz, bet vēl ir.

Infektoloģe norādīja, ka vairāk vakcīnu šajā sezonā arī netiks ražotas vai ievestas, jo zāļu reģistrācijas īpašniekam pāri palīkušās ir jāiznīcina, un citās valstīs tās jau ir beigušās.

Zāļu valsts aģentūra regulāri no zāļu lieltirgotavām saņem aktuālo informāciju par pretgripas vakcīnu daudzumu pieejamību lieltirgotavās un seko līdzi šiem datiem, veic pretgripas vakcīnu pieejamības monitoringu. Tas tiek darīts, lai nepieciešamības gadījumā attiecīgi reaģētu, piemēram, lūgtu zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku nodrošināt papildus šo vakcīnu devas.

Informācija par vakcīnu skaitu tiek atjaunota katru pirmdienu, un 21. janvārī zāļu lieltirgotavās bija pieejami 11 551 pretgripas vakcīnu iepakojumu. Patērētāji var lūgt aptiekām sagādāt vakcīnas no lieltirgotavām.

Dita Okmane
Zāļu valsts aģentūras pārstāve

Statistikas dati arī liecina, ka gan pērn, gan 2017. gada janvārī un februārī kopā Latvijā nav izlietots vairāk par 2 000 pretgripas vakcīnu iepakojumu. Tas nozīmē, ka šogad pretgripas vakcīnu noteikti pietiks visiem, kas vēl vēlas vakcinēties.

Eksperti arī norāda, ka četru komponentu vakcīnas Latvijā pieejamas vien pēdējos divus gadus. Abu vakcīnu aprakstā norādīti vīrusu tipi, pret kuriem tās ir aktīvas. Trivalentā vakcīna aizsargā pret diviem A un viena B vīrusu celmiem, bet tetravalentā papildus aizsargā arī pret otru B vīrusa celmu.

“Tā kā šobrīd cirkulējošie ir A tipa gripas vīrusi, un abas vakcīnas ir vienlīdz iedarbīgas pret A tipa gripas vīrusiem, līdz ar to tās ir ar identisku efektivitāti, un abas ir lietojamas šajā sezonā,” norādīja Zāļu valsts aģentūras pārstāve Dita Okmane.

Normatīvie akti uzliek par pienākumu zāļu reģistrācijas īpašniekam būt atbildīgam par vakcīnu pieejamību tirgū, tai skaitā plānojot nepieciešamo zāļu patēriņu turpmākam periodam.