Skandalozie krāpnieki no finanšu piramīdas MMM Latvijas pilsonei izkrāpj 8000 eiro

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

11 komentāri

Pasaules vēsturē ir bijušas daudz un dažādas finanšu piramīdas, kuras dibinājuši apķērīgi cilvēki, kuriem prātā ir viena doma. No citiem izkrāpt naudu. Visiespaidīgākā no tām ir Krievijā dibinātais MMM, kuri ir paspējuši apkrāpt cilvēkus vairāk nekā 100 pasaules valstīs. Latvijā par šo krāpnieku pēdējo reizi dzirdēts 2012. gadā, kad iestājās nosacīts klusums. Nosacīts, jo krāpnieki nekur nav pazuduši.

”Jums ir uzkrāta milzīga naudas summa, jūs to varēsiet saņemt, bet pirms tam jums mums ir jāpārskaita attiecīga naudas summa.”

Klasiska krāpnieciskas finanšu piramīdas shēma, kurā savulaik iesaistījās arī Bez Tabu skatītāja. Viņa savulaik iesaistījusies bēdīgi slavenās finanšu piramīdas MMM darbībā.

Mavrodi fenomens

Finanšu piramīdu deviņdesmitajos gados Krievijā dibināja matemātiķis Sergejs Mavrodi. Viņa fondi – MMM, “MMM-Fondi”, “MMM-Invest” no 1993. līdz 1995. gadam sertifikātu, akciju un tā dēvēto MMM biļešu pirkšanas un pārdošanas aizsegā no iedzīvotājiem izkrāpa īpašumus vairāk nekā 250 miljardu nedenominēto rubļu apmērā.

Pirmo reizi krimināllietu pret Mavrodi Krievijā ierosināja 1994. gadā par nodokļu nemaksāšanu, tā paša gada otrajā pusē viņš nokļuva cietumā, taču tika atbrīvots. Divus gadus vēlāk matemātiķis pat pamanījās kandidēt uz Krievijas prezidenta amatu. Apsūdzībās par krāpšanu viņš tika arestēts 2003. gadā, bet pēc četriem gadiem atbrīvots.

Tiesa viņam lika investoriem atmaksāt miljoniem dolāru un liedza darboties finanšu jomā. Pēc aptuveniem datiem, MMM mahināciju dēļ cietuši aptuveni 25 miljoni Krievijas iedzīvotāju, kas kopsummā zaudēja 250 miljardus rubļu.

Par cietušajiem šajā lietā tika atzīti 60 000 cilvēku. Ja palūko kompānijas MMM Global, kuras darbinieki zvana Bez Tabu skatītājai, mājaslapā tad uzreiz ieraugāms lielā krāpnieka foto un ir skaidrs, ar ko kompānija ir saistīta.

Mobings un draudi

Pirmais zvans no MMM Global saņemts pirms vairākiem mēnešiem. Zvanītāja skaidro, ka kundzei pienākas 7000 dolāri, bet, lai tos saņemtu, jāmaksā reģistrācijas nauda 300 dolāru apmērā. Sievietes telefonā redzams, cik uzbāzīgi ir zvanītāji, kuri izsaka saldus solījumus, kuri nekad nepiepildīsies. Kundze saprot, ka ir iekritusi krāpnieku tīklos.

”Zvani tiek veikti ik pēc minūtes. Es vairs telefonam neslēdzu iekšā skaņu. Ja neatbildu, sāk birt īsziņas vai balss ziņojumi. Ja sāku runāt pretī vai ilgi neatbildu, man tiek draudēts ar “službu bezopasnosķi” (drošības dienestu).”

”Ar Jums vairs nav iespējams strādāt! Es jums balss ziņojumā pastāstīšu. Es jums krievu valodā skaidroju, ka naudas summas izmaksu kontrolē pats biedrības vadītājs un nekādas aizķeršanās nebūs. Ir dažādas garantijas, ka naudu Jūs saņemsiet.”

Sakiet savu tēva vārdu!!!!!

Kamēr raidījuma žurnālists sarunājas ar sievieti, MMM Global darbiniecei tiek nosūtīta ziņa, ka sieviete vēlas saņemt savu naudu. Pēc pāris minūtēm atskan zvans. Finanšu piramīdas darbiniece turpina psiholoģiski apstrādāt klienti, liekot viņai sajusties vainīgai un iebiedētai. Sarunu ar darbinieci turpina Bez Tabu.

  • Darbiniece: Lūdzu stādieties priekšā.
  • Žurnālists: Es esmu raidījuma Bez Tabu korespondents Alberts Dinters.
  • Darbiniece: Jūsu tēva vārds?
  • Žurnālists: Tas nav obligāti.
  • Darbiniece: Obligāti, jo es jums stādījos priekšā, un man jāzina Jūsu tēva vārds.
  • Žurnālists: Pie mums Latvijā nav pieņemts to nosaukt. Es jums uzdevu jautājumu – kādēļ…
  • Darbiniece: Lūdzu, nosauciet tēva vārdu.
  • Žurnālists: Es Jums uzdevu jautājumu…
  • Darbiniece: Es arī Jums uzdevu jautājumu. Jūsu tēva vārds…

Absolūti nejēdzīgā saruna, kuras laikā sieviete uzstājīgi prasa tēva vārdu, turpinās minūtes piecas, un iznākums ir nekāds.

Vai krāpnieku uzvaras gājiens?

Bez Tabu sazinās gan ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru, gan Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisiju, kuri 2012. gadā, kad finanšu piramīda Latvijā izvērsa savu darbību, to apturēja un noskaidroja, ka abās iestādēs gadiem nav bijis neviena signāla par to, ka krāpnieki atsākuši darbību.

Tas šoreiz ir policijas kompetencē, bet arī likumsargi atbild, ka viņiem nav neviena, jauna iesnieguma. Tas neatbilst patiesībai, jo raidījuma rīcībā ir sievietes uzrakstīta iesnieguma kopija uz kuras ir vīzējums, ka tas policijā saņemts šā gada 19. septembrī. Kopumā sieviete iztērējusi aptuveni 8000 eiro.

Ir skaidrs, ka tos atgūt neizdosies. Sabiedrībai ir jāatceras, ka šādas krāpnieku shēmas ir bijušas visos laikos un nekādā gadījumā nedrīkst iekrist slazdos, kuros ielikti saldi solījumi par lielu naudas summu izmaksu, pēc tam kad būsiet šķiries no saviem finanšu līdzekļiem.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl