“Sit man, jo runāju ar kaimiņiem! Gribu prom!” Vai mācītājs Tukumā paverdzinājis sirmgalvi?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

31 komentārs

Tukuma apkaimes iedzīvotāji uztraucas par sirmgalvi, kura, kā paši saka, iesprostota kādā mājā, kamēr tās saimnieks – mācītājs – dzīvo un kalpo Dievam Daugavpilī. Iedzīvotāji ziņo un sirmgalve stāsta, ka viņa dzīvo sliktos apstākļos, saimnieks mēdzot pret sievieti pacelt roku. “Bez Tabu” komandai ierodoties teju 80 gadus vecās sirmgalves Svetlanas mītnes vietā, noskaidrojas, ka sievietei nav atslēgu, lai izkļūtu no īpašuma, atstāta bez telefonsakariem un veselības aprūpes.

Nams, kurā mitinās 78 gadus vecā sirmgalve, atrodas Tukuma nomalē, privātmāju apkaimē. Īpašuma saimnieks ir Latvijas Pareizticīgās baznīcas mācītājs Viktors Kontuzorovs. Viņš dzīvo tālajā Daugavpilī, kamēr namā Tukumā, kā stāsta vairāki uzklausītie iedzīvotāji, sirmgalve dzīvo iesprostota, turklāt sliktos apstākļos.

Bažījas, vai nav paverdzinājis

”Cilvēks tiek ieslodzīts, netiek ārā, netiek pienācīgi ēdināts un apkopts. Viņa ir vecs cilvēks, 78 gadi. Atstāta bezpalīdzīgā stāvoklī, viņai nav telefona, nav nekādas iespējas kontaktēties ar ārpasauli. Tāpat ir liegta medicīniskā aprūpe. Varētu teikt, ka tā ir verdzība, jo prom netiek, atslēgu no vārtiem viņai nav. Viņa ir slima, nav spējīga parūpēties par mājsaimniecību,” stāsta apkaimes iedzīvotāja Astrīda.

Vairāki iedzīvotāji stāsta, ka mājas saimnieks Tukuma īpašumā no Daugavpils ierodoties reti, pārsvarā laikā, kad pastniece piegādā pensiju. Tāpat ļaudis teic, ka sirmgalves veselības stāvoklis viņai neļaujot rūpēties par mājsaimniecību, jo pati par sevi lāga nespēj parūpēties. “Bez Tabu” pamana, ka īpašuma teritorijā izkarinātas ar fekālijām nemazgātas, netīras zeķbikses, redzamas vistas, par kurām sirmgalvei jārūpējas, tāpat mājā esot suns.

Kā stāsta apkaimē dzīvojošie, 78 gadus vecā kundze pirms 14 gadiem šeit nonākusi, atsaucoties uz saimnieka-mācītāja avīzē izvietoto sludinājumu. Izkārtne pie nama liecina, ka māja nosaukta par ”žēlsirdības namu”. Pirms daudziem gadiem sievieti savā īpašumā mācītājs uzņēmis, jo viņai bijis risks palikt bez pajumtes.

”Viņa tagad ir ļoti slima, viņa te nevar ar visu tikt galā, pat no akas ūdens spaini nevar izcelt. Viņa man pati to stāsta, sūdzas, bet viņai vispār nav atļauts runāt ar kādu,” turpina Astrīda.

Par notiekošo kaimiņos stāsta arī cita iedzīvotāja, kura vēlas palikt anonīma.

Svetlanas kaimiņiene

”Viņa būtībā vergo. Viņa vasarā mēdz dzīvot ārā tajā nojumē. Tur viņa arī guļ. Tur apkārt vistas. Viņa nāk pie žoga un prasa kaimiņiem, kas par dienu, prasa sērkociņus, cik ir pulkstenis.”

Ciemos pie sirmgalves: nav elektrības, iespiesta milzu mājas mazā virtuvē

Prombūtnes laikā īpašuma atslēgas saimnieks atstāj kaimiņienei, ”žēlsirdības nama” uzraudzei. “Bez Tabu” viņu pieaicina viņu un aprauga sirmgalvi. Mājā nav elektrības, no visas lielās mājas sievietei atvēlēta vieta vien virtuvē, te arī viņa guļ zem svētbildēm. Viņa stāsta, ka ir slima, staigā ar grūtībām, par ko pārliecinās arī “Bez Tabu”, teikusi arī saimniekam, ka vēlas dzīvot citur.

No pārtikas “Bez Tabu” komanda pamana putraimus un makaronus, ūdens traukos ir saliets – to sagādājot saimnieks, kad retu reizi ierodas no Daugavpils vai ”žēlsirdības nama” atslēgu turētāja. Netop skaidrs, cik bieži viņa ēd siltu maltīti.

Lūk, sirmgalves un žurnālista sarunas fragments:

· Atbraucām apvaicāties: kā jums te klājas?

· Sūdīgi iet. Man sūdīgi.

· Gribētos prom no šejienes?

· Prom, jā.

· Ir, kur iet? Cilvēki uztraucas, ka jūs tā kā sagūstīta te esat.

· Tā var uzskatīt. Uz patversmi prasu, lai palaiž.

· Viņš labi pret jums izturas?

· Kā kuru reizi. Bļauj un kaujas.

· Kur viņš jums sitis?

· Pa rokām, kājām. Dažkārt degunu rausta. Tā kā tirāns.

· Jūs gribētu aiziet pie kāda ciemos, piemēram, kaimiņa?

· Nedrīkst. Es viņam esmu teikusi, ka gribu uz patversmi. Viņš atbildēja: ”Nekur tu neiesi! Negulēsi ne uz kādiem dīvāniem. Gulēsi ar vistām kūtī, kur žurkas.” Es viņam teicu, ka iešu uz patversmi. Viņš teica: ”Nekur tu neiesi, tevi tur neņems.”

· Pensiju viņš savāc no jums, ja?

· Jā. Jāiet ir uz aku pēc ūdens. Es pa drusciņai varu paņemt un atnest. Viņš pieiet klāt, rauj aiz deguna līdz asinīm, sit ar kāju pa pakaļu, pa kājām.

· Par ko?

· Par to, ka ar kaimiņiem runāju. Es pati slikti redzu, bet tik un tā sit pa galvu, muguru, ar kāju, vienreiz ar koku iesita pa muguru. Lūk, šo koku, pret ko atbalstos, viņš atņem un iesit pa muguru.

· Ir bijušas dienas, kad ar veselību tik slikti, ka pat nevarat iekurināt? Zāles jums ir kaut kādas?

· Es nelietoju zāles.

· Pie ārstiem tiekat vispār?

· Nekad. Cik te dzīvoju, neesmu bijusi nevienu reizi.

· Pie jums arī nenāk ārsti?

· Nē.

· Bet vajadzētu?

· Bet man taču nav atslēgu…

Sociālā dienesta apciemojums: turpinājums cerīgs

Apkaimes iedzīvotāji bažījas, ka kritiskā situācijā kundze pati nespēs izsaukt “ātro palīdzību”, tāpēc uzskata, ka apstākļi, kādos viņai jādzīvo, ir neapmierinoši. Uzklausītie stāsta, ka centušies runāt ar saimnieku par attieksmi pret sirmgalvi, bet viņš nereaģējot. ”Viņš man teica, lai nejaucos, viņš labāk zina,” teic apkaimes iedzīvotājs.

Sazvanīts, īpašuma saimnieks Viktors Kontuzorovs, noliedz, ka iesloga sievieti. Viņš teic, ka tādējādi viņš pasargājot sievieti no aizklīšanas. Viņa teiktais liek noprast, ka viņš nav centies nodrošināt kundzei labākus apstākļus citā dzīvesvietā, piemēram, patversmē. ”Viņai nav, kur iet,” piebilst īpašuma saimnieks, kas gan pierādās, ka nav taisnība, jo, piesaistot Sociālo dienestu, sirmgalvei izdodas palīdzēt.

“Bez Tabu” komanda viesojas pie Tukuma novada Sociālā dienesta vadītājas Inas Balgalves, kura sola, ka speciālisti apraudzīs sirmgalvi. Solījums ātri vien īstenojas: 10 minūšu laikā sociālie darbinieki ierodas īpašumā. Arī viņiem iemītniece stāsta, ka grib tikt prom, tomēr bažījas, ko par to teiks mājas saimnieks. Pēc neilga laika kundze jau ir savākusi savu iedzīvi nelielā maisā, viņu aizved uz pagaidu mītnes vietu, kur sievieti apskatīs ārsts. Sociālā dienesta vadītāja stāsta, ka izvērtēs, kāda palīdzība nepieciešama turpmāk.

Foto

TOP komentāri

 • Fadij
  +38 +37 -1

  Fadij

  Man ir tikai viena neskaidrība-ka rīkosies tiesībsargājošās institūcijas...tam saucamajam “mācītājam” jāatbild likuma priekšā.
 • Krista Matvejeva
  +24 +24 0

  Krista Matvejeva

  Es ceru,ka pēc šī sižeta,mācītājam tiks atņemtas tiesības būt par Dieva kalpu un šī sieviete tiks nogādāta pansionātā,kā viņa pati vēlas?
 • Janis Zlemešs
  +24 +24 0

  Janis Zlemešs

  Vēlu tam dievkalpam uz brīvām kājām vairs nestaigāt!Pierādījumi jau tā kā būtu.?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl