Sirds sažņaudzas! Mātei pat pēc ar vēzi slimās meitas nāves jāatmaksā kredīts par zālēm, kas pienāktos bez maksas!

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

36 komentāri

Jūrmalnieces Ivetas ģimenē jau kopš oktobra beigām nav viņas 25 gadus vecās meitas Kristīnes, kura cīņu ar vēzi zaudēja. Ivetas mierinājums ir abi meitas bērni, kuri tagad viņu sauc par mammu.

Lai atvieglotu savas meitas pēdējas dzīves dienas, Iveta līdz pat pašām beigām pirka dārgās zāles, maksājot 600 eiro mēnesī, jo tās vienīgās slimniecei palīdzēja. Faktiski tās ir valsts kompensējamo medikamentu sarakstā un onkoloģijas pacientiem pienāktos bez maksas.

Ar vēzi slimai divu bērnu māmiņai birokrātijas dēļ bija liegtas valsta apmaksātās zāles – vairāk lasi šeit.

Par tām vēl gadu nāksies maksāt kredītu, jo ģimenes ārstei tā arī neizdevās panākt, ka tiek organizēts ārstu konsīlijs, kas varēja lemt par vajadzīgo zāļu bezmaksas izrakstīšanas iespējām.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve bilst, ja ārstu konsīlijs ir atteicies veikt izvērtēšanu, atteicies sniegt šādu lēmumu, tātad tur ir bijuši medicīniski iemesli.

Ja ir saslimšana ar audzēju, Iveta secinājusi, ka izdevumu par medicīnas pakalpojumiem ir ļoti daudz. Pat par vizīti pie ginekologa, onkologa jāmaksā, un tie esot 25 eiro vai pat vairāk.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve skaidro, kālab Ivetai par vizītēm pie ginekologiem-onkologiem Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā bijis jāmaksā pat ar ģimenes ārsta nosūtījumu.

Visi trīs speciālisti, pie kuriem bijusi vizīte, strādā slimnīcas stacionārā, ne ambulatori. Ja reģistratūrā veic pierakstu uz konsultāciju pie šiem speciālistiem, tad tas tiešām esot tikai par maksu, pie citiem ārstiem nē.

Ivetas pieredze, lai veiktu datortomogrāfiju, bijis jāgaida rindā vairāk nekā pusgads, taču diagnozi gribas zināt ātrāk, lai vajadzības gadījumā ātrāk varētu sākt ārstēties, tālab pati maksājusi 200 eiro par izmeklējumu.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve skaidro, ka pacientiem datortomogrāfijas izmeklējumi var būt ar garāku gaidīšanas rindu. To atzīst arī pati ārstniecības iestāde, bet tiek izvērtēts, ja tie ir pacienti, kas ienāk caur ”zaļo koridoru”, tad viņiem iespējams saņemt šo izmeklējumu paātrinātā kārtībā.

Ja esot bažas par jaunveidojumu vai nepieciešama steidzama konsultācija, ģimenes ārstam nosūtījums jānoformē kā steidzams un vizīte pie speciālista būšot iespējama desmit darba dienu laikā, pie onkologa-ginekologa – mēneša laikā.

Foto – Toreiz un Tagad