“Sirds sāp! Drausmīgi!” vienīgā veikala aizvēršana Aiviekstē – vietēja mēroga traģēdija

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

3 komentāri

Aiviekstes ciemā likvidē vienīgo veikalu. Nu iedzīvotāji bēdājas un vienlaikus iesmej, ka sevis apgādāšanai ar pārtiku jāattīsta naturālās saimniecības, jo līdz kaut cik pieklājīgam veikalam jāmēro pat 17 kilometri. Turklāt Aiviekste nav vienīgā apdzīvotā vieta, kur nav veikala, bet tas ir akūti nepieciešams.

Madonas novada Aiviekstes ciemā dzīvo aptuveni 400 iedzīvotāju. Vietējie lepojas ar sakopto apkārtni, ar to, ka teju visas mājas ir skaisti renovētas un siltinātas, ar veiksmīgo Eiropas fondu apgūšanu, piemēram, izbūvējot bērnu rotaļu laukumu. Tāpat Aiviekstes ciemā ir arī Hidroelektrostacija (HES), kas dod darbavietas.

Tomēr šo pozitīvo ainu nomāc realitāte, ar ko Aiviekstes iedzīvotāji sadzīvo kopš šā gada sākuma – aizvērts vienīgais veikals. Bēdīgo faktu ļaudis sauc par vietēja mēroga traģēdiju.

Anita

Anita

saskumusi ir vietējā iedzīvotāja

Agrāk Aiviekste bija labākais ciematiņš Latvijā. Tad tagad es nezinu, kur mēs esam… Atmesti tālā pagātnē, pirms viduslaikiem. Drausmīgi! Pilnīgi sirds sāp! Un vēl brīnās, kāpēc laukos nav cilvēku!

“Ciematā nav veikala! Johaidiraz! Visu laiku bija, bet tagad nav,” neapmierināts ir arī vietējais sirmgalvis Mifodijs.

“Te dzīvo ļoti daudz pensionāru. Zinu, ka daudzi šurp atbraukuši no Rīgas dzīvot,” stāsta iedzīvotāja Rita.

Līdz šim gadam plašajās telpās ceļa malā bija iekārtojies veikals “Elvi”. Šogad pakalpojumu piedāvāja veikals “Top”. Kā vienus, tā otrus veikalniekus neapmierina augstā telpu īres maksa, ko pieprasa īpašnieks “Latvenergo”.

Ēka, kurā bez veikala telpām reiz bija arī ēdnīca, pieder AS “Latvenergo”, bet to apsaimnieko AS “Sadales tīkls”. Pieprasot no veikalniekiem pārlieku augstu samaksu par telpu īri, ēkas īpašniekam ir vienaldzīgas iedzīvotāju intereses, uzskata vietējie. Tuvākais veikals atrodas 7, bet kaut cik pieklājīgs – pat 17 kilometru attālumā.

“Ir cilvēki, kuriem grūti un dārgi braukt ar autobusu uz veikalu,” sašutusi ir Jevgēnija.
AS “Latvenergo” iznomā aptuveni 80 telpas visā Latvijā. Netiek atklāts, kādu summu no veikalniekiem pieprasa īpašnieks.

AS “Sadales tīkls” Ekspluatācijas departamenta vadītājs Armands Staltmanis informē, kāpēc nav pagarināts līgums ar iepriekšējo nomnieku, veikalu “Elvi”:

Armands Staltmanis

Armands Staltmanis

AS “Sadales tīkls” Ekspluatācijas departamenta vadītājs

Iepriekšējā nomas maksa bija rēķināta pirms pieciem gadiem. Tagad tiek slēgts jauns nomas līgums, aprēķināta nomas maksa. Ņemot vērā dažādus dažādus aktuālos nodokļus, piedāvāts jaunais līgums, kas ir nedaudz lielāks. Acīmredzot nomnieks to nebija gaidījis, tāpēc sākās problēmas.

Tiesa, ar potenciālo nomnieku – veikalu “Top” – rasta mutvārdu vienošanās par nomas maksu, kas līdzīga tai, kas pieprasīta iepriekšējam nomniekam pirms pieciem gadiem, informē AS “Sadales tīkls” pārstāvis.

Bez Tabu sociālajos tīklos vaicāja par citām apdzīvotām vietām, kurās nav veikala, bet tas būtu akūti nepieciešams. Izrādās, ka tirgotavu nav vairākos ciemos, piemēram, Pļaviņu novada Stukmaņos un Rīteros, kas atrodas netālu no Aiviekstes ciema.

Foto