Simtgades bizness plaukst un zeļ! Kā neiekrist, pērkot it kā Latvijas simtgades preci?

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

3 komentāri

Tuvojoties Latvijas simtgadei, pie apvāršņa viens pēc otra parādās apsviedīgi tirgotāji, kuri, lai reklamētu savu preci, izmanto vārdus simtgade, Latvija un citus. Ir teiciens, kur aitas, tur cirpēji, jo ne viens vien Latvijas iedzīvotājs iekritis, saklausoties saldos solījumus.

”Dedziniet šo sveci un jums nauda makā plūdīs straumēm, veiksme smaidīs, jūs laimēsiet simtgades loterijās!” Ar šādu, vilinošu tekstu apsviedīgi šeptmaņi pa telefonu metas apvārdot tos cilvēkus, kuri pievērš uzmanību internetā izvietotām reklāmām par maģiskām veiksmes svecēm. Šādai apvārdošanai ir padevusies kāda “Bez Tabu” skatītājas draudzene, kura attiecīgo preci pasūta un tad attopas, ka ir apkrāpta. Aplūkojamās pamācībās, kuras, skaisti noformētas pievienotas svecēm, lasāms, ka svece jādedzina naktī, jāvēro, uz kuru pusi klīst liesma, ja sveci grib nodzēst, to var darīt, tikai lejot virsū ūdeni. Par maģisko sauktais rituāls izpildīts, bet maks kā bija, tā ir patukšs.

”Cilvēki ir dažādi. Vienam vajag naudu, citam veiksmi, vēl citam veselību. Tā nu draudzene iekrita kā circenis pelnos un par 62 eiro nopirka to sveci. Ja sākotnēji vēl bija iespējams sazināties ar tirgotāju, tad nu vairs neviens klausuli neceļ.”

“Bez Tabu” arī izmēģina laimi un zvana uz bukletos norādīto tālruņa numuru. Atbildes vietā nākas klausīties kādu nezināmu melodiju, dzīvs cilvēks uz zvanu neatbild. Kad “Bez Tabu” par attiecīgo tirgotāju informāciju atstāsta Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāvei Santai Zarānei, viņa vien nogroza galvu.

”Cilvēks var ticēt dažādām lietā, var doties uz dažādām iestādēm, bet jāatceras, ka maģijas nav. Jo sevišķi, ja runa ir par šāda veida tirdzniecību.”

Latvijas sabiedrība ir pievērsusi uzmanību vēl kādam produktam, kuru saista ar simtgadi. Kāda lieltirgotāja veikalu plauktos parādījušies iepakojumi, kuros salikti sīpoli, atdarinot Latvijas karoga krāsas. Dažam tas neiet pie sirds, kā var šādi rīkoties. Vai atkal tiek piesaukta Latvijas simtgade, lai tikai kaut ko notirgotu? Šoreiz ar sīpoliem viss ir kārtībā, jo tas ir Latvijas mazpulcēnu lolots projekts. Viņi katru gadu nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu, šogad nolēmuši izaudzēt ko īpašu. Jā, tas nav oficiāls simtgades produkts, bet šajā gadījumā mērķis ir cēls.

”Mēs nekad neesam paziņojuši, ka tas ir Latvijas karogs. Es domāju, ka tā krāsu izvēle, baltie un tumši sarkanie sīpoli, tas ir kontekstā ar to, ka mēs katru gadu kaut ko audzējam. Mums pašiem tas neliekas kā zaimošana, tas noteikti tā nav domāts. Mēs paši esam ļoti patriotiski, mums patīk latviskās lietas, pašapziņa, tādēļ šogad ir šāda krasu izvēle.”

Visus ar Latvijas simtgadi saistītos pasākumus, aktivitātes kūrē Latvijas simtgades birojs. Kā skaidro tā pārstāve, ir daudzi uzņēmēji, kuri saviem produktiem vēlas pievienot oficiālo simtgades apzīmējumu, bet tas iespējams vien ar oficiālu biroja akceptu. Darbinieki nereti saņem iedzīvotāju zvanus par to, ka kāds mēģina tirgot savu preci, piesaucot simtgadi. Piemēram, dažādu monētu andelētāji.

”Jā, tieši par monētām mums ir bijuši vairāki signāli. Cilvēkiem ir jāatceras, ka par Latvijas simtgades oficiālo produktu var uzskatīt tikai tos, kuriem ir pievienots attiecīgās kampaņas logotips. Mēs aicinām cilvēkus izvērtēt piedāvātos produktus un nepirkt ”kaķi maisā”.”

Tātad, ja kāds mēģina pārdot savu preci, uzdodot to par simtgades, ir jāpārliecinās, vai tā ir oficiāli apstiprināta un kas ir tirgotājs. Jo citādi var sanākt nopirkt pietiekami dārgu kaķi maisā.

Foto

3 komentāri