“Sieviete saslima, visi viņu aizmirsa! Viņai nav nekā, ēd no miskastēm!” Iespējams, garīgi slimas sievietes skaudrais stāsts Daugavpilī

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Iespējams, garīgi nevesela sieviete Daugavpilī padarījusi kaimiņu dzīvi neciešamu, kā rezultātā mājas iedzīvotāji nevar dzīvot savā īpašumā. Atbildīgās institūcijas bezspēcīgas palīdzēt iedzīvotājiem un sievietei, kura piekopj sev un citiem kaitniecisku dzīvesveidu.

”Bez Tabu” komandu uzrunā daugavpiliete Ilona, kura dzīvo Jātnieku ielas 11. namā. Vienstāvu koka mājā rindā ir vairāki dzīvokļi, no kuriem vienā blakus Ilonas miteklim neapskaužamos apstākļos dzīvojot aptuveni 40 gadus veca sieviete Anna. Kaimiņiene namā iemitinājās 2016. gadā, kur viņu, kā stāsta Ilona, likteņa varā, iespējams, garīgi neveselu esot atstājis vīrs.

Ilona
kaimiņienes dēļ nevar dzīvot savā īpašumā

Viņa ar vīru dzīvoja Anglijā. Ir arī bērns. Viņa saslima, vīrs gribēja viņu ārstēt, bet viņa atsakās ārstēties. Viņam tas apnika, nopirka viņai šo dzīvokli, to izremontēja, lai viņa te varētu dzīvot, un aizmirsa par viņu.

Iedzīvotāja: vīrs aizmirsa par sievieti; viņa apdraud sevi un padara dzīvi neciešamu man

Ilona stāsta, ka sākotnēji Daugavpils miteklī aptuveni 40 gadus veco sievieti esot pieskatījusi attāla radiniece, tomēr arī viņai ”nasta” bijusi par smagu. ”Arī tā radiniece mums teica, ka viņai jāārstējas, bet viņa atsakās,” turpina Ilona.

Kaimiņienes dzīvesveids ir neciešams, viņa kaitē pati sev un citiem, ziņo Ilona.

Ilona
kaimiņienes dēļ nevar dzīvot savā īpašumā

Kad ir 15 grādu sals, logus viņa tur atvērtus, malkas viņai nav. Viņa arī nevar iegādāties malku, jo arī naudas viņai vispār nav. Kā viņa dzīvo? Prātam nav aptverams! Elektrības viņai arī nav, arī gāzes viņai nav, nekā viņai nav! Dzer aukstu ūdeni un ēd no miskastēm. Tas cilvēks ir pamests likteņa varā kā tāds bārenis. Nevienam viņa vairs nav vajadzīga, bet tāda jauna sieviete.

Ilonas kaimiņieni Annu ”Bez Tabu” komandai mājās neizdodas sastapt, Ilona pieļauj, ka viņa devusies atkritumu konteineru apgaitā. Caur sievietes dzīvokļa logu saskatāms uz zemes noklāts pleds un saritināts dvielis kā improvizēts spilvens. Ilona stāsta, ka kaimiņiene šādi iekārtojusi sev guļvietu. Naktīs viņa guļot, satinusies savās drēbēs, dažkārt pie atvērta loga.

Cauri visiem dzīvokļiem mājā ievilkts ūdensvads. Tā kā sieviete savu dzīvokli nekurina, kaimiņš, lai paglābtu ūdensvadu no aizsalšanas un potenciālas avārijas, atslēdzis ūdens padevi problēmkaimiņienei un sekojošajam Ilonas miteklim.

Ilona
kaimiņienes dēļ nevar dzīvot savā īpašumā

Savā otrajā dzīvoklī viņš caurulei aizvēra ventili. Ne trešajam, ne manam dzīvoklim tagad nav ūdens. Viņš negribēja, lai pārsprāgst caurules, jo viņa dzīvoklī nekurina. Var jau it kā viņu saprast, jo arī viņš nezina, kā cīnīties ar viņu, bet viņš [kaimiņš, kurš atslēdza ūdens padevi diviem dzīvokļiem] mani negrib saprast. Ko man tagad darīt bez ūdens?

Kaimiņš, kurš, cenšoties sargāt ūdensvadu no avārijas, atslēdza ūdeni, ”Bez Tabu” saka, ka citu risinājuma neesot bijis. Arī viņš apgalvo, ka kaimiņiene ”ir slima”. ”Kad viņa bija atbraukusi no Anglijas, radinieki gāja pie viņas. Tad viņa vēl bija normālā stāvoklī, jo Anglijā iepriekš gulēja psihiatriskajā slimnīcā. Viss tad bija normāli, viņai bija arī nauda. Kad beidzās nauda, ar to viss bija cauri – neviens vairs nestaigā pie viņas,” par kaimiņienes veselības stāvokli nobažījies arī iedzīvotājs, kurš atslēdza ūdens padevi.

Ilona stāsta, ka pati dzīvojot citviet, bet šo dzīvokli kā vasarnīcu no pavasara līdz rudenim izmantojot māte ratiņkrēslā, jo šeit ir pateicīgāka infrastruktūra. Tomēr kaimiņienes dzīvesveids un atslēgtā ūdens neesamība liegs mātei dzīvot īpašumā.

Ilona
kaimiņienes dēļ nevar dzīvot savā īpašumā

Es vērsos domē, kur juriste pateica, ka jārisina jautājums ar šo ”duročku”. Sociālajā dienestā man teica, ka ar varu nevarot piespiest pieņemt sociālos pakalpojumus un likt ārstēties. Tas cilvēks taču pats sevi arī apdraud. Es prasīju sociālajā dienestā, kā tad sanāk – viņai tur ir tiesības dzīvot līdz pēdējam un nomirt? Man atbildēja: ”Jā, mēs [sociālais dienests] neko nevaram izdarīt, ja viņa grib nomirt, viņa var nomirt.” Sanāk, ka viņai ir tiesības nomirt, bet izmantot savu īpašumu nav tiesību?

Ilona stāsta, ka vērsusies arī policijā, tomēr arī kārtībsargi neesot līdzējuši. ”Viņi [policisti] teica, ka viņa taču netrokšņo un netraucē mieru. Jā, viņa ir klusa, bet dzīvesveids ir pašai un man kaitējošs!” sašutusi ir Ilona.

Sociālais dienests pagaidām bezspēcīgs, radiniece arī bažījas par sievietes veselību

Daugavpils sociālajā dienestā apstiprina, ka sūdzības par iemītnieci bijušas, tomēr tālāk par durvju slieksni sociālie darbinieki nav spējuši tikt – iedzīvotāja dzīvoklī neesot ielaidusi, no palīdzības atteikusies. Pret pašas gribu sievietei nevar uzspiest palīdzību vai ārstēšanu, ja nav lemts par rīcībspējas atņemšanu, norāda sociālie darbinieki.

Sociālais dienests aicina atsaukties sievietes radiniekus, kuri varētu ziņot par sievietes veselības stāvokli. Tāpat sociālie darbinieki meklējot arī sievietes ģimenes ārstu.

”Bez Tabu” izdodas sazvanīties ar sievietes attālo radinieci Ināru, kura pēc pārcelšanās no Anglijas pieskatīja Daugavpils Jātnieku ielas 11. nama iedzīvotāju. Arī viņa stāsta, ka radiniece agrāk ārstējusies psihiatriskajā klīnikā, bet Latvijā viņai ģimenes ārsta neesot.

Ināra
sievietes radiniece

Viņa ne tikai sociālos darbiniekus nelaiž, bet arī mani vairs nelaida iekšā. Viņai jau no dzimšanas ir problēmas, bet, kad apprecējās, dzīvoja Anglijā ar vīru un bērniem. Viss it kā bija kārtībā. Tomēr vēlāk atkal kaut kas notika ar veselību.

Sievietes radiniece apņemas sazināties ar Daugavpils sociālajiem darbiniekiem un informēt viņus, kā sazināties ar sievietes vīru, un pastāstīt par zināmajām radinieces veselības likstām.