Sieviete izmisumā – vēlas veikt abortu, bet ārsta nolaidības dēļ tas vairs nav iespējams!

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

260 komentāri

29 gadus vecai rīdziniecei, kurai jau ir trīs bērni vecumā no 4 līdz 8 gadiem, jau maijā bija aizdomas, ka iestājusies neplānota grūtniecība. Ar bažām devusies pie ārsta uz pārbaudi.

Ginekologs secinājis, ka paciente tiešām ir stāvoklī. Jaunā sieviete pieņēma sāpīgu lēmumu, ka vēlas pārtraukt grūtniecību.

Tā kā sievietei bijis iekaisums, ginekologs izrakstījis zāles, lai to novērstu, jo tikai pēc tam drīkstēšot veikt abortu. Kamēr zāles lietojusi, sākusies asiņošana, par ko informējusi savu dakteri.

Gan pa telefonu, gan vizītē klātienē, veicot apskati, ginekologs sacījis, ka sievietei bijis spontānais aborts un grūtniecības vairs neesot.

Tikmēr jaunā sieviete, kurai jau iepriekš bijušas trīs grūtniecības, turpināja informēt ārstu, ka kaut kas nav kārtībā un arī grūtniecības tests uzrāda pozitīvu rezultātu. Ginekologs mierinājis, ka pēc spontānā aborta tests varot joprojām uzrādīt grūtniecību un varot būt sajūtas it kā stāvoklī, taču viņa vairs neesot.

Lai par to pārliecinātos, ārsts arī nav norīkojis uz ultrasonogrāfisko apskati. Uz to uzstājusi pati un, kad, beidzot 31. jūlijā pienākusi rinda, ginekoloģe, kas veikusi ultrasonogrāfiju, paziņojusi, ka sievietei ir grūtniecība un jau 15 nedēļas.

Jaunā sieviete bijusi šokā un to paziņoja savam ginekologam, informējot, ka tomēr vēlas pārtraukt grūtniecību. Ārsts atzinis savu vainu, taču sacījis, ka saskaņā ar likumu grūtniecību drīkst pārtraukt vien līdz 12 nedēļai.

Tagad neviens speciālists to vairs neuzņemšoties darīt. Gribēdams kļūdu labot, ieteicis palūgt ģimenes ārstei izziņu, ka sievietei bijusi saskarsme ar ģimenes bērnu, masaliņu slimnieku, kas varētu kaitēt topošajam mazulim un, iespējams, tad kāds dakteris piekristu veikt abortu, taču sievietes ģimenes ārste neesot piekritusi šādu izziņu rakstīt.

To izdarījis pats ginekologs, taču tik un tā neviens speciālists, kas veic abortus, nav piekritis pārtraukt 15 nedēļu grūtniecību.

Bez Tabu sazinās ar ginekologu. Viņš savu vainu nenoliedz, atzīst, ka kļūdījies, domājot, ka sievietei bijis spontānais aborts, taču vairs neko nevarot labot.

Jaunā rīdziniece nu ir izmisumā, jo raizējas gan par topošā bērna veselību, gan par savējo, jo grūtniecības laikā lietojusi dažādus medikamentus.

Vērsusies Nacionālajā veselības dienestā un pieprasījusi no Ārstniecības riska fonda kompensāciju par ārsta darbības rezultātā veselībai nodarīto kaitējumu. NVD pārstāve skaidro, ka iesniegumu izskatīs aptuveni pusgada laikā.

Pagājušajā gadā vien saņemti saņemti 234 iesniegumi un katrā ceturtajā gadījumā pieņemts lēmums par atlīdzības izmaksu. Divos gadījumos pacientiem par veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu samaksāta maksimālā atlīdzība – 142 tūkstoši eiro, savukārt minimālā summa bijusi gandrīz pusotrs tūkstotis eiro.

Kopā gada laikā par mediķu neizdarībām atlīdzībās pacientiem izmaksāts 1 miljons 739 tūkstoši eiro.

Foto