Šie “brašuļi” prot lidot? Baisi! Bars sniega tīrītāju pamatīgi riskē lielā augstumā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Septiņi strādnieki, kuri tīra sniegu no skolas jumta Rīgā, grib pierādīt, ka prot lidot, – tas noprotams no aculiecinieka video. Video liecība publicēta sociālajā tīklā ”Facebook”, un tajā redzams, ka sniega tīrītāji riskē ar savām dzīvībām, jo nelieto individuālos aizsardzības līdzekļus (virves), tā secina eksperti.

Aculiecinieka video ievietots ”Facebook” domubiedru grupā, kurā apvienojušies Purvciema mikrorajona iedzīvotāji. Video iemūžināta sniega tīrīšana no Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas jumta lielā augstumā. Uz slīpā jumta strādā septiņi darboņi, kuri, lai gan ir nodrošinājušies ar aizsargķiverēm, tomēr neviens nav piesējis sevi ar speciālu virvi, tādējādi riskējot nokrist no jumta. Video liecībā redzams, ka, lai nenokristu, dažs darbinieks pieturas pie sienas.

Drīz pēc tam, kad video izlikts publiskai apskatei, skolas pagalmā viesojas ”Bez Tabu” komanda. Tur žurnālisti nu jau uz zemes sastop konkrēto brigādi. Darbinieks Dainis noraida pārmetumus par bezatbildību pret pašu veselību, sakot, ka no nokrišanas pasargājot līdz vienam metram augstas margas pie jumta malas, tāpēc piesiešanās pie konstrukcijām ar virvēm neesot nepieciešama.

Taujāts, vai kāda šīm margām nepārkritīs pāri, kaut vai nelaimīgi paslīdot un krītot, strādnieks atbild, ka ”notikt var daudz kas”. Strādnieks arī piebilst, ka, lai gan pēc noteikumiem esot jāpiesienas ar virvi, tomēr tā traucējot ātri pārvietoties pa jumtu un veikt sniega tīrīšanas darbus.

Sniega tīrīšanas darbu pasūtītājs ir pašvaldības uzņēmums SIA ”Rīgas serviss”, kas atbildīgs par pašvaldības iestāžu uzturēšanu un apsaimniekošanu, savukārt darbus konkrētajā objektā veica SIA ”Clean R”.

Ģirts Baltrums
“Clean R” Teritoriju un telpu uzkopšanas departamenta vadītājs

Pirms jumta tīrīšanas tiek novērtēti riski, ar kādiem var sastapties. Konkrētajā objektā tika secināts, ka nav nepieciešamības izmantot šos individuālos aizsardzības līdzekļus [virves]. Jumta slīpums to atļāva, un uz jumta uzstādīta drošības barjera, kas pasargā pret kritieniem konkrētajā objektā. Drošības barjera ir līdz metram augsta, kas nodrošina, ka darbinieki ir drošībā.

“Clean R” pārliecībai par drošību, nenodrošinoties ar virvēm, gan oponē cits uzrunātais eksperts no uzkopšanas un tīrīšanas uzņēmuma ”Marix M”.

Eksperts, ”Marix M” pārstāvis

Pēc noteikumiem ir jāsprādzējas. Loģiski, tas nav ērti, bet tas ir jādara. Protams, tā [margas] ir paredzēta ar domu aizturēt. Tomēr ir 101 varbūtība, kas var notikt. Pat uz lēzeniem jumtiem, kuriem ir malas [aizsargbarjeras], mēs cilvēkus sienam.

Tāpat ļoti kritiska, noskatoties aculiecinieka video, ir Valsts darba inspekcijas (VDI) Darba aizsardzības nodaļas vadītāja Sandra Zariņa, kura aicina iedzīvotājus ziņot VDI par šādiem un līdzīgiem darbiem, kas šķiet nedroši.

Sandra Zariņa
VDI Darba aizsardzības nodaļas vadītāja

Jebkuram saprātīgi domājošam cilvēkam ir skaidrs, ka īsti droši un pareizi šie darbi nav veikti. Pietrūkst stiprinājumu pie drošām konstrukcijām, lai gadījumā, ja kaut kas notiek, pasargātu no kritiena no liela augstuma un traumām, kas var būt letālas. Barjera noteikti nav arguments. Darba devējam ir jākontrolē, lai darbinieki ievērotu drošības risinājumus. Konkrētajā gadījumā neredzam, ka notiek kontrole. Gribētu aicināt visus, kuri redz šādus darbus, ziņot Valsts darba inspekcijai, kas šādos gadījumos ļoti operatīvi var nokļūt notikuma vietā un veikt darbības. Šādos gadījumos, kad tiek apdraudēta cilvēku dzīvība un veselība, mēs varam apturēt darbus un piemērot lielus naudas sodus no 1400 līdz 14 tūkstošiem eiro. Šajā gadījumā ir saskatāmi tieši draudi veselībai.

VDI pārstāve Zariņa uzsver, ka darba devējam ir jāuzrauga, lai darbinieki ievērotu visas drošības prasības.