Sešu gadu garumā rīdziniece saņem citai personai adresētas vēstules, atbildīgie dienesti neliekas ne zinis

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

1 komentārs

Rīdziniece Margita sešu gadu garumā regulāri saņem vēstules, kuras adresētas citai personai. Vēstules sūta parādu piedziņas firma. Margitu uztrauc, ka īstais vēstuļu adresāts par parādu pat nenojauš.

Sākotnēji parāds bijis samērā niecīgs – ap 20 latiem. Vairāku gadu garumā summa kļuvusi lielāka, un pēdējā vēstulē tā jau ir ar trīsciparu skaitli. Sākumā sieviete vēstules nevērusi vaļā un atstājusi pie pastkastītes ar domu, ka pastnieks sajaucis pastkastes. Vēlāk aplūkojusi vēstuli un secinājusi, ka uz ziņojuma norādīta precīza sievietes adrese.

Margita ziņojusi vēstuļu sūtītājam par situāciju. Ātro kredītu iestādes un vēlāk arī parādu piedziņas firma solījusi, ka vēstules sieviete vairs nesaņems. Tomēr tas nav izdarīts līdz pat šodienai.

Interneta dzīlēs redzams, ka arī citi cilvēki piedzīvojuši līdzīgu scenāriju, cīnoties ar svešām vēstulēm. Starp citu, Maskavas ielas nama iedzīvotāja pārbaudījusi, vai vīrietis, kuram vēstules adresētas, nav nelikumīgi piedeklarējies viņas dzīvoklī. Konstatējusi, ka deklarēšanās nav notikusi.

Datu valsts inspekcijas pārstāve Kristīne Baltiņa skaidro, ka šajā gadījumā arī pašam kredīta ņēmējam būtu jāinteresējas par konkrēto situāciju un jābūt informētam par to, ka ir nesamaksāts aizdevums.

“Bez Tabu” sociālajos tīklos atrod vīrieti ar konkrēto vārdu un uzvārdu, kura vēstules, iespējams, saņem Margita. Vīrietis uz lūgumu sazināties ar “Bez Tabu” nereaģē. Piedziņas firma “Creditreform” no komentāriem kameru priekšā atsakās, paužot viedokli e-pasta vēstulē.

Rinalds Bērziņš
“Creditreform” pārstāvis

“[…] Ja, izmantojot šos saziņas līdzekļus, parādnieks nav sasniedzams, parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs tikai tad ir tiesīgs pieprasīt personas deklarēto dzīvesvietas adresi no Iedzīvotāju reģistra. Personu aicinām mūs par to informēt, un, ja šāda informācija tiek saņemta, tad par attiecīgajām saistībām mēs no savas puses vairs paziņojumus uz norādīto adresi nenosūtām, ja vien tā nav parādnieka deklarētā adrese.”

Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Santa Zarāne stāsta, ka iepriekš kreditoram klienta maksātspēja bija jāsāk vērtēt gadījumos, ja klients sāk aizņemties summu no 427 eiro, šobrīd šī summa esot samazināta uz 200 eiro.

Tātad šobrīd ātro aizdevumu iegūt ir sarežģītāk – maksātspēju kontrolē vairāk. Tas var palīdzēt mazināt situācijas, kurās persona parādu neatmaksā. Tomēr, ņemot vērā, ka Margita jau iepriekš vērsusies parādu piedziņas firmā, lai informētu par svešu vēstuļu saņemšanu, patērētāju tiesību aizstāvji negatīvi vērtā uzņēmuma rīcību.

Santa Zarāne
Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve

“Ja iedzīvotāja ir vērsusies piedziņas firmā un informējusi, ka persona, kurai vēstules ir adresētas, tur nedzīvo, viņiem jau sen vajadzēja mēģināt atrast šī cilvēka īsto deklarēto adresi.”

Šobrīd sieviete aicināta atkārtoti sazināties ar parādu piedziņas firmu, lai vēstules vairs nesaņemtu.

Foto

1 komentārs