“Šāvu, jo centos aizsargāties!” Saimnieks apsargu pavadībā ielaužas dzīvoklī un demolē to

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

14 komentāri

Dzīvoklī Rīgā, kurā gadiem ilgi dzīvo likumiskie īrnieki, ielaužas īpašnieks ar apsardzes svītu, nodara īrniekiem miesas bojājumus un izdemolē mitekli. Īrnieks spiests aizsargāties ar šaujamieroci. Šādas metodes cīņā ar nevēlamiem īrniekiem ir nepieļaujamas, norāda eksperts, Valsts policijā uzsākts kriminālprocess.

Aprīlī dzīvoklī Rīgā, Ezera ielā, caur logu ielauzušies vairāki nepazīstami vīrieši, kamēr viens no miteklī dzīvojošajiem atradies mājās, stāsta īrnieks Henrihs. Uz jautājumu, ko viņi dara dzīvoklī, vīrieši esot īrnieku atgrūduši, izteikuši brīdinājumu netraucēt un visus jautājumus uzdot pagalmā palikušajam dzīvokļa saimniekam Gintam Zemītim.

Svešie vīrieši izrādījušies apsardzes firmas darbinieki, kurus nolīdzis G. Zemītis. Apsargu pieskatītas citas svešās personas sākušas demolēt dzīvokli: izlauzuši vienu no sienām, pārvietojuši mēbeles, atvienojuši un pārvietojuši gāzes plīti un ledusskapi, tāpat demontējuši podu tualetē, veikuši citas pretlikumīgas darbības.

Šauj saimniekam un apsargiem, lai aizsargātos

”Kad redzēju, ka lauž plauktus un ņem ārā produktus no ledusskapja, bet citi jau bija paguvuši izlauzt sienu, es viņiem teicu, lai pārstāj, viņi mani atgrūda. Aizgāju uz istabu, pielādēju gāzes ieroci, un no metra, pusotra izšāvu, jo uzskatīju, ka tieku apdraudēts es un mans īpašums,” atceras īrnieks Henrihs.

Pēc tam konfliktā iesaistījies saimnieks G. Zemītis, kurš esot uzbrucis un sitis ar dūrēm. Henrihs atklāj, ka izšāvis vēl divas reizes. Pēc kā viņš un apsargi nogāzuši īrnieku no kājām un izmetuši kungu pagalmā, kur nostādījuši vīrieti uz ceļiem un turpinājuši pārmācīt.

”Galvu atsita pret metāla konteineru,” par saimnieka un apsargu vardarbību stāsta Henrihs. Viņš gūtās traumas spēj pierādīt ar ārsta izziņu.

Īrnieks vēlējies, lai pieaicinātie Valsts policijas darbinieki arestē saimnieku ar pavadošo svītu. Bet likumsargi esot teikuši, ka nevarot iesaistīties, jo tas esot civilstrīds starp saimnieku un īrnieku.

Arī sievietei aizver muti

Vēlāk dzīvoklī ieradusies Henriha dzīvesbiedre Natālija, kura fiksējusi saimnieka, apsargu un strādnieku patvaļu. Uzstājusi, lai darbības tiktu pārtrauktas, taču nelūgtie viesi par īrnieku izmisumu esot vien uzjautrinājušies.

”Mani sāka aizvainot un apsaukāt. Nosauca par kuci, pēc tam mani nogrūda zemē, aizlauza roku un ar celi piespieda pie zemes. Es kliedzu un ķērcu,” stāsta Natālija.

Dzīvokļa demolēšana ilgusi vairākas stundas, uz atvadām saimnieks G. Zemītis esot izdauzījis logu ar akmeni, stāsta īrnieki. Ģimene ir pārliecināta, ka saimnieks viņus tādējādi cenšas iebiedēt. Turklāt blakus dzīvoklī izmitinājis personu, kura īrniekus ”pieskata”.

Kā stāsta īrnieki, saimnieka terors ilgstot gadiem. Reiz atslēgta ūdens padeve. Saimnieks G. Zemītis esot aizbildinājies, ka ūdens neesot visai mājai, tomēr īrnieki pagrabā atraduši aizgrieztu un labi nomaskētu ūdens krānu.

Dzīvoklis avārijas stāvoklī

Mājas īpašnieks G. Zemītis atsakās stāties kameras priekšā, jo patlaban dziedē šāvienu sekas. Telefona sarunā atzīst, ka bijis spiests šādi rīkoties, jo nespēj sagaidīt tiesas lēmumu par īrnieku izlikšanu aiz durvīm.

”Tas ir komunālais dzīvoklis, kuru viņi ir norobežojuši. Tualete un virtuve ir koplietošanas telpas. Viņi šīs telpas ir norobežojuši. Nelikumīgi pārdalījuši divās daļās, izbūvējot nelikumīgi sienu, tādējādi piesavinoties virtuvi un tualeti. Dzīvoklis pusotru gadu ir avārijas stāvoklī. Būvvalde ir uzlikusi man sodus par to, ka viņi dzīvo avārijas stāvoklī, apdraudot dzīvību uz manu atbildību. Mierīgi dzīvo,” skaidro saimnieks G. Zemītis.

Īrnieki teic, ka sienu esot uzslējis un dzīvokli atdalījis iepriekšējais īpašnieks, kas fiksēts zemesgrāmatā. Strostē saimnieku, ka viņš to patvaļīgi nojaucis avārijas stāvoklī esošā dzīvoklī. Tāpat īrnieki ar lielāko prieku pametīšot dzīvokli, ja saimnieks pildīs likumā noteikto – nodrošinās līdzvērtīgu mitekli.

G. Zemītis gan skaidro, ka sūtījis ģimenei piedāvājumus no sludinājumu portāla. Tos īrnieki neuzskata par līdzvērtīgiem, jo ir pārāk dārgi. Gaidot no īpašnieka līdzvērtīgu piedāvājumu, ģimene arī pieteikusies uz Rīgas pašvaldības palīdzību un cer, ka viņiem piešķirs dzīvokli. Baidās, ka, ja tagad pārcelsies uz citu dzīvesvietu, automātiski nevarēs vairs kandidēt uz pašvaldības dzīvokli.

Rīgas domes Īres valdē vardarbīgu problēmas risināšanu nosoda, tomēr atgādina, ka īrniekiem avārijas stāvoklī esošs dzīvoklis jāpamet nekavējoties.

”Šo telpu maiņa pret citu telpu nebūs par pamatu viņu reģistrācijas anulēšanai pašvaldības palīdzības saņemšanai. Respektīvi, šī nav atruna, ka, gaidot rindu, ir spiesti dzīvot avārijas stāvoklī esošā dzīvoklī. Ir jāmaina telpas, jāturpina mierīgi dzīvot normālās, normatīviem aktiem atbilstošās telpās, gaidot savu kārtu rindā pēc dzīvokļa,” īrniekus mierina Īres valdes priekšsēdētāja Narine Abagjana.

Pret mājas īpašnieku ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 279. panta trešās daļas ”Par patvarību, ja tā saistīta ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu vai ja ar to radītas smagas sekas”. Vainas atzīšanas gadījumā soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Foto