“Šausmu lietas!” Kaimiņiem nav glābiņa no Ķengaraga Modra dzīvesveida

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

17 komentāri

Pirms nepilna gada “Bez Tabu” vērsās rīdzinieki no daudzdzīvokļu nama Maskavas ielā. Iedzīvotāji bija satraukti par kaimiņa Modra dzīvesveidu un bažījās par vīrieša garīgo veselību. Viņš pie mājas bija izracis dziļu bedri, kā arī nama pagraba koplietošanas telpas un savu dzīvokli pildīja ar atkritumiem. Lai gan apsaimniekotājs bija informēts par vīrieša dzīvesveidu, par to sociālie darbinieki, kuri varētu sniegt sirmajam kungam palīdzību, uzzināja tikai pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās. Pēc nepilna gada rubrikā “Toreiz un tagad” raidījums atkārtoti viesojās konkrētajā adresē, lai noskaidrotu, vai aizvien ir iemesls bažīties par vīrieša uzvedību.

Rīdzinieks Modris, kurš dzīvo vienā no Maskavas ielas daudzdzīvokļu namiem, aizraujas ar dārziņa iekopšanu uz koplietošanas zemes pie mājas. Lai gan rosība ar “zaļajiem pirkstiņiem” ir apsveicama pieklājīgā vecumā, pirms gada Modra kaimiņi bija satraukti par bedri, ko sirmgalvis gana dziļu bija izracis turpat uz koplietošanas zemes. Iedzīvotāji uztraucās, ka tajā kāds var iekrist un traumēties. Modris bedrē bēra atkritumus. Bedres autors raidījumam stāstīja, ka bedrē veido kompostu dārzam. Konkrētajā adresē “Bez Tabu” viesojās arī senāk, kad stāstīja par Modra aizraušanos ar pagraba koplietošanas telpu piepildīšanu ar atkritumiem. Šādi apstākļi pagrabā bija labvēlīgi grauzējiem, kas bija savairojušies un izlauza ceļu līdz dzīvokļiem. Pagājušogad nama apsaimniekotājs informēja, ka grauzēju problēma atrisināta ar deratizāciju, tomēr sarežģītāk esot pierunāt kungu pašam savākt drazu no sava dzīvokļa, jo tas ir vīrieša īpašums. Arī tajā sanestais radīja smaku nama kāpņu telpā. Vairāk par situāciju namā pirms nepilna gada lasi šeit. 

Bedre aizbērta, bet citu problēmu netrūkst

Šī gada augustā “Bez Tabu” atkārtoti viesojās konkrētajā adresē, kur konstatēja, ka bedre pie mājas ir aizbērta un vairs nevienu neapdraud. Modra kaimiņš atvēra pagraba durvis, kur gan aizvien ir “bēdu ieleja”: koplietošanas telpas piekrautas ar dažnedažādu drazu, ko, kā stāstīja iedzīvotājs, esot sanesis Modris. Raidījuma komandai atkal izdevās sastapt sirmgalvi, kurš stāstīja, ka sanestais pagrabā varot noderēt saimniecībā. Par to, vai ar drazu aizvien piepildīts viņa dzīvoklis, Modris šoreiz neļāva pārliecināties.

Pirms gada par Modra dzīvesveidu un kaimiņu bažām par viņa veselību Sociālais dienests uzzināja no “Bez Tabu”, lai gan par notiekošo namā bija informēts gan nama apsaimniekotājs, gan policisti, kuri pēc iedzīvotāju sūdzībām bija reaģējuši, ierodoties adresē. Nedz policija, nedz apsaimniekotājs neinformēja Sociālo dienestu par Modra dzīvesveidu un neaicināja iesaistīties palīdzības sniegšanā.

Sociālo palīdzību noraida

Pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās pērn sociālie darbinieki apņēmās uzrunāt Modri un piedāvāt palīdzību mājas solī, piemēram, dzīvokļa uzkopšanā. Lai gan Modris teica, ka gada laikā sociālie darbinieki nav piedāvājuši palīdzību, Rīgas domes Labklājības departamentā šovasar informēja, ka sociālie darbinieki uzrunājuši Modri, bet viņš no palīdzības atteicies.

Lita Brice
Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

Sociālais darbinieks bija aizbraucis pie Modra kunga vairākas reizes. Centās sadarboties, bet parasti sadarbība grūti vedas. Arī Modris no sadarbības ar Sociālo dienestu kategoriski atteicās, lai gan tika izskaidrots, kādu palīdzību var saņemt.

Uzklausītie nama iedzīvotāji, ilgstoši novērojuši Modra izdarības, raidījumam pauda bažas par Modra kunga garīgo veselību. Labklājības departamenta pārstāve Lita Brice atgādināja kaimiņiem, ka viņi ir tiesīgi pieaicināt mediķus, kuri varētu konstatēt neadekvātu uzvedību, kas ietekmē citus.

Lita Brice
Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

Ekspertiem, izvērtējot situāciju, var sekot personas stacionēšana vai kāds cits lēmums. Mājas iedzīvotājiem un tuviniekiem šajā ir ļoti liela loma. Tuvinieki gan parasti nevēlas atzīt, ka kaut kas nav kārtībā ar viņa radinieku.

Kā noskaidrojuši sociālie darbinieki, Modra aprūpē iespēju robežās iesaistoties vīrieša meita. Pats Modris to raidījumam apstiprināja, piebilstot gan, ka “meitai ir arī sava dzīve”.

“Bez Tabu” komanda nodiktēja Modrim Sociālā dienesta kontakttālruni, skubināja sazināties ar palīgiem un pieņemt palīdzību. Raidījuma komandai viņš pauda, ka sazināšoties ar sociālajiem darbiniekiem. Jebkurā gadījumā pēc atkārtotas “Bez Tabu” iesaistīšanās sociālie darbinieki dosies atkārtotā vizītē pie Modra, informēja Labklājības departamenta pārstāve Brice.

17 komentāri