Saulkrastos joprojām ir Viļa Lāča iela

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

2 komentāri
Saulkrastos joprojām ir Viļa Lāča iela

Saulkrastos kopš padomju gadiem ir Viļa Lāča iela, un tas mulsina vietējos iedzīvotājus. Vilis Lācis bijis ne tikai rakstnieks, bet arī aktīvs padomju varas darbonis un komunistiskās partijas līderis. Parakstījis dokumentus tūkstošiem latviešu izsūtīšanai uz Sibīriju.

Saulkrastu iedzīvotājs Jānis ir vīlies vietējā pašvaldībā, jo Saulkrastu dome gadiem ilgi ignorē iedzīvotāju lūgumu pārdēvēt ielas nosaukumu. Savulaik Viļa Lāča parakstīts dokuments ļāvis Jāņa ģimeni deportēt uz Sibīriju.

Saulkrastu iedzīvotājs

Saulkrastos joprojām pēc 30 neatkarības gadiem ir iela komunista un latviešu tautas ienaidnieka Viļa Lāča vārdā, kurš parakstīja dokumentus par 10 000 latviešu ģimeņu izsūtīšanu uz Sibīriju. Pašvaldība jau gadiem ignorē iedzīvotāju rosinājumus to pārdēvēt, aizbildinoties, ka veiks iedzīvotāju aptaujas, bet nekas netiek darīts!

Vilis Lācis uzreiz pēc Latvijas okupācijas bijis Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Tautas komisāru padomes priekšsēdētājs, iekšlietu ministrs, Ministru padomes priekšsēdētājs un ieņēmis citus vadošos amatus. Viļa Lāča paraksts bijis uz dokumentiem, kuros atrodami tūkstošiem deportēto Latvijas iedzīvotāju vārdi un uzvārdi, tostarp Saulkrastu iedzīvotāju. Viņa paraksts bija arī uz iznīcināmo un no bibliotēkām izņemamo grāmatu sarakstiem, kuru saturs neesot bijis atbilstošs padomju propagandai. Padomju varas aktivitātes aizēnojot viņu kā rakstnieku.

Saulkrastu pašvaldības pārstāve sola, ka domnieki šo jautājumu izskatīs un jau tuvākajās dienās komisijas sēdē lems par ielas nosaukumu maiņu. Ja lēmums būs pozitīvs, ielas nosaukumu nomainīšot nekavējoties.

Vilis Lācis Saulkrastu apkaimē radījis romānu ”Vecā jūrnieku ligzda” (”Zītaru dzimta”), stāstu ”Vanadziņš”, garo stāstu ”Akmeņainais ceļš” u.c.