“Salauza roku, bet nereaģēja; rauj aiz ausīm!” ziņo par skolotāja vardarbību pret pirmklasniekiem Ventspilī

37 komentāri

Ventspils 2. pamatskolas pirmklasnieku vecāki ziņo par skolotājas izvērstu fizisku un emocionālu vardarbību pret bērniem. Iespējamus pārkāpumus pedagoģes darbā saskata arī bērnu tiesību aizstāvji.

Ventspils 2. pamatskolā, vienā no pirmajām klasēm, sākoties otrajam mācību semestrim, nomainījās klases audzinātāja. Kā stāsta pirmklasnieka tēvs Edgars, vairākiem bērniem, tostarp viņa dēlam, zuda prieks apmeklēt skolu, tā vietā kļuva bail apmeklēt skolu. Viņš ziņo par vardarbību pret savu dēlu.

Bērna tēvs: rauj aiz auss un rokām, liek “aizvērties”

”Pirmajā vai otrajā nedēļā bērns jau tika rauts aiz auss. Bērnam bija lillā, purpursarkana auss. Kad prasījām bērnam, kāpēc tā, teica, ka skolotāja rāva aiz auss,” stāsta Edgars.

Tāpat pirmklasnieka tētis teic, ka vēl vienu raušanas epizodi nejauši pamanījusi dēla vecmamma, kura bija ieradusies skolā.

”[Skolotāja] nesaprot, kā risināt konfliktu citādākā veidā. Vai nu uzbļauj, vai fiziski ietekmē. Skolotāja atvainojās, arī direktore teica, ka tas vairs neatkārtosies, bet atkārtojās. Mācību gada beigās bērnu ļoti stipri sarāva aiz rokas. To redzēja vairāki bērni. Pēc tam viņu ierāva stūrī, kur viņš raudāja. Bērns mājās raudāja, baidījās, ka viena roka būs īsāka nekā otra. Bērns teica, ka nebija neko tādu darījis, gaitenī esot runājušies ar citiem bērniem. Varbūt bija neliela grūstīšanās. Nākamajā dienā bērns man piezvanīja un pateica, ka skolotāja čukstējusi ausī ”aizver muti!”. Jā, iespējams, ir eksāmenu laiks, kad klasē jābūt klusumam, bet ir taču jābūt citādākām metodēm,” sašutis ir Edgars.

Vairākas sūdzības

Vīrietis demonstrē klases audzēkņu vecāku saraksti, kurā vairāki pieaugušie izsaka neapmierinātību. Turpinājumā daži sarakstes fragmenti.

”Mana meita redzējusi, ka, nākot no pusdienām, [skolotāja] ļoti rājusies uz bērniem, jo visi neesot kā zaldāti sastājušies. Bērniem pie armijas režīma grūtāk pierast, un viss tik strauji!” tā viens no vecākiem.

”Mans puišelis teica, ka viņam nepatīkot jaunā audzinātāja. Pastāvīgi uz visiem bļaujot. Gribot atpakaļ veco skolotāju,” raksta cits audzēkņa tuvinieks.

”Es saprotu, ka skolas mainīšana būtu vieglākais risinājums, taču atstāt nesodītu tādu skolas anarhiju nevar! Man tika piedāvāts pārvest bērnu uz citu klasi un aizmirst incidentus,” raksta cits.

”Mans bērns lauza roku pārgājienā. Esot sūdzējies, ka sāp, bet ignorēts. Ejam prom no šīs skolas. Izturību jums,” ziņo kāda bērna radinieks.

Sākta izmeklēšana

Dienā, kad Ventspils 2. pamatskolā viesojas ”Bez Tabu”, vainoto pedagoģi nesastapt. Mācību iestādes direktore Sintija Birziņa stāsta, ka paralēlklasē, kur ir cita audzinātāja, sekmes esot krietni labākas. Taujāta, vai vairāku bērnu vecāku sūdzēšanās neliecina, ka ir problēmas pedagoga darbā, direktore Birziņa atbild, sakot, – ”ja vecākiem ir pretenzijas, ir jāvēršas pie skolas administrācijas vai direktora, lai mēs risinātu, jo komunikāciju sociālajos tīklos es neredzu un nevaru komentēt.”

Pēc Edgara sūdzībām skolas vadība par vecāku pretenzijām ziņojusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai (VBTAI).

”Viss notiek bērnu interesēs,” piebilst skolas direktore Birziņa.

Saņemtā informācija saturiski liecina par iespējamu fizisku vai emocionālu vardarbību, par saskarsmi ar vienu vai vairākiem bērniem uzsākta administratīvā lietvedība, informē VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Renāte Alberga.

”Nav pieļaujama fiziska vai emocionāla vardarbība pret bērnu. Izglītības iestāde ir jo īpašs subjekts, kuram ir īpaši stingras prasības, kas saistītas ar vardarbības nepieļaujamību,” uzsver VBTAI pārstāve Alberga.

Kamēr administratīvās lietas ietvaros tiek vētīta iespējamā fiziskā un emocionālā vardarbība, bērnu tiesību aizstāvji norādījuši skolas vadībai par nepieciešamību atstādināt pedagoģi uz izmeklēšanas laiku, ko nosaka arī normatīvie akti, informē Alberga.

Audzēkņa tētis Edgars stāsta, ka skolotāja, kā pats uzskata, traumējusi dēlu, viņam personīgi pasakot, ka netiks uz peldēšanas nometni, jo nav izlasījis 10 grāmatas. Kaut gan “e-klasē” līdz pat mācību gada beigām neesot bijis ne vārda par šādu uzdevumu pirmklasniekiem. Bērns pusgada laikā esot izlasījis trīs grāmatas.

Edgars
Audzēkņa tēvs

“Tā pēcgarša pēc šī semestra nav no labākajām. Tā var radīt riebumu pret skolu, ka tik bieži jāraud un jāstāsta, cik ļoti viņam nepatīk doties uz skolu.”

Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts stāsta, ka sazinājies ar izglītības iestādes vadību, pēc kā secina, ka novērojamas komunikācijas problēmas.

“Bija nepietiekami informēts par to, ka grāmatu izlasīšana tiks vērtēta. Ir atbalstāmi lasītprasmes uzlabojumi, bet jābūt skaidriem nosacījumiem, arī visiem vecākiem jābūt informētiem par to. Komunikācijai ar bērniem jābūt saudzīgākai. Tālāk pārmest kaut ko bērnam vai liegt – protams, tas viņam būs sāpīgi,” teic IKVD pārstāvis Zīvarts.

Foto

37 komentāri