“Sajūta kā kūtī! Viss smird pēc sūdiem!” Limbažu iedzīvotāji nespēj izturēt smaku, kas nāk no vietējās pienotavas

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

1 komentārs

Ja, viesojoties Limbažos, nākas redzēt vietējos iedzīvotājus, kuri staigā ar aizspiestiem deguniem – īpaši nav jābrīnās. Iedzīvotājiem gadiem ilgi nākas sadzīvot ar nepatīkamu aromātu, kas nāk tieši no vietējās pienotavas. Lai arī problēma ir ilgstoša, šovasar smaka kļuvusi vēl spēcīga.

“Konkrēti pēc sūdiem,” tāda ir Limbažu iedzīvotāju atbilde, lūdzot raksturot smaku, kas jūtama pilsētā. “Tā ir limbažnieku bēda,” sacīto papildina vēl kāda iedzīvotāja. “Bez Tabu” uzrunā Dāvi, kurš dzīvo nepilnu 500 metru attālumā no pašas pienotavas. Stāsta, ka karstā laikā atvērt logus nav iespējams, jo neciešamā smaka iekļūst arī dzīvoklī.

Dāvis
Limbažu iedzīvotājs

Pienotava smird ilgu laiku, bet ne tā kā tagad. Viss smird pēc sūdiem pēdējo gadu.

“Bez Tabu” viesošanās dienā smaku nejūt. Tas ir liels pārsteigums arī pašiem iedzīvotājiem, tomēr ir prieks, ka beidzot var uzelpot. Arī Limbažu dome saņēmusi iedzīvotāju sūdzības par neciešamo smaku. Pašvaldība ne tikai veikusi sarunas ar uzņēmumu, bet arī ziņojusi Valsts vides dienestam par iespējamiem pārkāpumiem pienotavas darbībā.

Māris Beļaunieks
Limbažu novada domes izpilddirektors

Uzņēmums ir veicis zināmus pārbūves darbus – ir jumts virs šīs notekūdeņu tvertnes, un arī skurstenis ir izbūvēts, bet acīmredzot šie pieņemtie mēri ir nepietiekami.

“Bez Tabu” sazvana arī “Limbažu sieru”. Telefonu paceļ sieviete, kura sola, ka ar žurnālisti sazināsies kāds no vadības. Visas dienas garumā solīto zvanu nesagaidām. “Bez Tabu” uzņēmumu uzrunā arī rakstveidā, tomēr arī uz e-pasta vēstulēm atbilde nav sniegta. Iedzīvotāji stāsta, ka nesen nomainījušies pienotavas īpašnieki. Lūdzot kādu kontaktinformāciju Limbažu domei, arī pašvaldības rīcībā neesot vadības cilvēku kontaktinformācijas.

Valsts vides dienesta pārstāve Līga Zvirbule stāsta, ka piena pārstrādes uzņēmumam šobrīd ir divi uzdevumi – nodrošināt ražošanas ūdeņu priekšattīrīšanu un risināt jautājumu par smaku ierobežošanu.

“Uzņēmuma uzdevumi ir terminēti, tostarp viņiem ir arī jāveic smaku emisijas mērījumu modelēšana, ko paredz normatīvie akti. Nekādu atkāpju nebūs, arī pagājušajā nedēļā mēs nosūtījām lūgumu rakstveidā iesniegt precīzu, aktualizētu informāciju par veiktajiem pasākumiem. Tuvākajā laikā tiks veikta arī uzraudzības pārbaude, lai vērtētu, vai šie pasākumi ir pietiekami, lai šo situāciju uzlabotu,” informē Valsts vides dienesta pārstāve.