4 komentāri
Saimnieks, kurš sit savu sievu… Bērnu grāmatas saturs šokē sociālo tīklu lietotājus
Foto: Pixabay.com

Gailis, kurš iekausta kādu no savām septiņām sievām, ja viņām kaut kas nepatīk, un fermas saimnieks, kurš seko viņa piemēram… Sociālo tīklu lietotāju vidū diskusijas izraisījis kāds divdomīgs fragments no bērniem domātās grāmatas “55 pasaciņas par dzīvniekiem un ļaudīm”.

Grāmata, kas izdota arī latviešu valodā un ko izplata apgāds “Zvaigzne ABC”, ir paredzēta bēriem vecumā no pieciem gadiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Diskusijas sociālo tīklu lietotāju vidū izraisījis kāds fragments, kurā aprakstīta suņa un gaiļa saruna. Abi stāsta varoņi runā par saimnieku, kurš jau vairākas dienas staigā apkārt bēdīgs, jo viņa sieva ir ar visu neapmierināta. Uz to gailis saka, ka viņam ir septiņas sievas un ja viņas sāk kurnēt, tad tiek iekaustītas. Izdzirdējis abu mājdzīvnieku sarunu, saimnieks dodas pie savas sievas, kura viņu atkal sagaida ar pārmetumiem un nicinošiem vārdiem. Kā atbildi tam, viņš savu sievu iekausta un kopš tā laika viņa ir rāma un padevīga.

Šāds stāsts bērnu auditorijai domātā grāmatā raisījis pārdomas par to, kādu piemēru tas atstāj uz mazajiem lasītājiem. Diskusijās izskan viedoklis, ka šāda veida stāsti nav domāti bērniem un pirms grāmatu iegādāšanās, vecākiem būtu jāpārbauda to saturs.

“Zvaigzne ABC” raidījumam Bez Tabu sniegusi šādu komentāru:

Tā nu ir sanācis, ka lielākoties dažādu tautu pasakas tapušas laikā, kad cilvēki vēl nebija politkorekti un savas problēmas mēdza risināt ar spēka palīdzību. Tāpēc klasisko pasaku teksti no mūsdienu viedokļa bieži vien ir vardarbīgi vai nepieņemami: Sniegbaltītes pamāte liek medniekam meiteni nogalināt un par pierādījumu atnest viņas aknas un sirdi, bet mednieks apžēlojas un palaiž bērnu vienu pašu mežā. Tālāk tā pati pamāte vairākos veidos mēģina pameitu nonāvēt, līdz tas izdodas ar saindēta ābola palīdzību. Un beigās ļaunajai pamātei piespriež sodu – dejot sarkani nokaitētās dzelzs kurpēs, līdz viņa pakritīs bez dzīvības. Trīs siventiņiem vilks sagāž mājas, un beigās pats tiek izvārīts verdošā ūdenī. Sarkangalvītē vilks aprij bērnu un vecomāti, vilkam tiek uzšķērsts vēders. Tā mēs varētu turpināt, un “vārda tiešā nozīmē” šos tekstus uztverot, šausmināties un apgalvot, ka pasakas māca nogalināt, indēt, dzīt bērnus mežā vai – kā minētajā gadījumā – sist sievu. Tomēr – un ceru, arī Jūs tam piekritīsiet, – vecāki parasti bērniem skaidro pasakās notiekošo, akcentējot to vēsti, kas pašiem šķiet aktuāla. Pasakā par gaili un vīru tā tomēr varētu būt nevis “ja sitīsi sievu, viņa pakļausies”, bet “ja viens var tikt galā ar septiņkāršu darbu, tad arī otrs to varēs, ja vien atradīs pareizo pieeju” un pie reizes paskaidrot, ka gailim (kā jau gana agresīvam putnam) šādas attiecības ar vistām tiešām ir realitāte un pareizā pieeja, jo gailis pārstāv dzīvnieku pasauli, taču cilvēki ir savā attīstībā gājuši tālāk, un Jūsu ģimenē tādas attiecības ir nepieņemamas pat vislielāko dusmu brīžos. Ka mūsdienās normālās ģimenēs vecāki nesit bērnus un nesit arī viens otru. Iespējams, te pat raisītos diskusija par kādu bērnudārza biedru, kuram šķiet, ka vardarbība ir pieņemama konfliktu risināšanas metode. Protams, pastāv arī otra iespēja – nelasīt savam bērnam klasiskās daudzu tautu dzīvnieku pasakas un izvēlēties citu lasāmvielu, pirms tam rūpīgi izpētot tekstu.

Soctīklu lietotāju diskusija:

TOP komentāri

 • Martins
  +3 +3 0

  Martins

  Īsti nepiekritīšu Zvaigzne ABC sniegtajai atbildei, jo pieminētajās klasiskajās pasakās ir izmantoti tēli, kuri atspoguļo labo un ļauno, un vēstījumā sliktu galu saņem tas kurš ir rīkojies ļauni, pieminetie vilks vai pamāte.
  Šajā gadījumā, netiek atdalīts un pasniegts, kas ir labi un kas slikti, pasaka beidzās ar risinājumu ka saimnieks iekaustīja sievu un kopš tā laika sieva palika mierīga...
  Tas ir pilnīgi kautkas cits! :@
 • Vizla
  +2 +2 0

  Vizla

  Dzīve nav pasaka. Bērniem pamatā nepieciešama kvalitatīva literatūra bez mistikas, okultisma un vardarbības elementiem. Sadzīviski, reālistiski, no dzīves īstenības neatrauti, pamācoši literāri sacerējumi, kas palīdz veidot bērna pasaules uztveri un skatījumu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Itālijas virtuve! Truša gaļas ragū ar pastu un gailenēm

Itālijas virtuve! Truša gaļas ragū ar pastu un gailenēm

Šī būs klasiska ragū recepte, kuras pamatā izmantosim truša gaļa. Jārēķinās, ka ragū pagatavošana prasīs salīdzinoši ilgu laiku, taču nekā sarežģīta šī ēdiena pagatavošanā nav, un zemāk esošajā video Uģis Veits no ”Gatavo 3” to parādīs.

Lasi vēl