Saeimas eksdeputātam Klaužam piederošs grausts Līvānos apdraud iedzīvotāju drošību un skādē pilsētas tēlam

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

16 komentāri

Viens no galvenajiem lielceļiem Latvijā – Rīgas-Daugavpils šoseja – vijas cauri Līvāniem. Pilsēta ir sakopta un skaista, taču kāda arhitektūras pērle ne tikai bojā apkārtējo vidi, bet arī ir bīstama iedzīvotājiem.

Sastaptie līvānieši atzīst, ka daudzstāvu graustā ir manījuši jauniešus ložņājam. Visi kā viens uzskata, ka nepabeigtā ķieģeļu būve ir jānojauc.

Tiesa gan, neviens nemaz nezina, kurš ir nama saimnieks.

Izrādās, tas ir Jānis Klaužs – bijušais Līvānu novada domes priekšsēdētājs un Saeimas deputāts. 11. Saeimā deputāts Klaužs bija viens no lielākajiem sēžu kavētājiem, nokļuvis arī zem korupcijas izmeklētāju lupas. Tas gan neliedza viņam 2014. gadā kļūt par Līvānu novada Goda pilsoni. Savukārt 2018. gadā tieši Klaužs apstrīdēja jau 13. Saeimas vēlēšanu rezultātus. Tiesa prasību noraidīja, un Klaužs 100 tautas kalpu sarakstā neiekļuva.

Apkārt daudzstāvu ēkai nav nekādu žogu. Arī pirmā stāva durvis un logi ir brīvi pieejami – tie nav aizbultēti. Līdz ar to jebkurš var iekļūt šajā nepabeigtajā būvē. Vienīgais, kas attur nepiederošu personu iekļūšanu šajā namā, ir uzraksts uz sienas, kas vēstī – ja reiz esi iekļuvis šajā namā, tad pats arī esi atbildīgs par savu dzīvību un drošību. Bet – vai ar to ir pietiekami?

Rīgas ielā atrodas vēl viens daudzstāvu grausts, taču šajā gadījumā nama saimnieki ir aizbultējuši pirmā stāva durvis un logus.

Un identisku rīcību līvānieši sagaida no pieredzējušā eksdeputāta Klauža. Iedzīvotāji arī paļaujas uz novada domes pašreizējo vadību. Izrādās, gan mēra krēslā esošais Andris Vaivods, gan arī priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle ir Klauža bijušie partijas biedri.

Andris Vaivods
Līvānu novada domes priekšsēdētājs

Tas ir īpašnieku īpašumā. Un tādi kā “Rimi” 2007. gadā, labi atceros, šeit pie manis atnāca. Viņi bija gatavi nojaukt visu. Un mēs iedevām adreses. Un viņi aizbrauca, tikās ar šiem īpašniekiem. Un pēc tam viņi pateica – nē, viņi paprasījuši tādas summas… Un diemžēl pašvaldībai ir sasietas rokas tādā ziņā.

Mēram pat neesot līdzējušas draudzīgās un koleģiālās attiecības ar priekšgājēju Klaužu. “Draudzīgas attiecības? Par šādām lietām man kā priekšsēdētājam, viņš [Klaužs] ļoti labi zina, ka man nav izņēmumu. Viņš ir uz administratīvo komisiju saukts, visas vēstules ir saņēmis. Un arī no savas puses es esmu brīdinājis, cik nu varu brīdināt. Nu, rokas nedrīkst palaist.”

Jānis Klaužs
grausta saimnieks

Ko tad man tur būvēt dzelzsbetona cietoksni?! Ziniet, tās visas ir izmaksas. Un mūsu valstī to izmaksu ir tik daudz par visu kaut ko. Es domāju, ka es Līvānu novadā esmu ļoti vērtīgs pilsonis, ka es maksāju nodokļus ļoti biezā slānī.

Tiem vecākiem ar bērniem jāaudzina šie bērni un jāpaskaidro, ka nedrīkst, nav labi, ka tas beigās ir privātīpašums un tur nav ko līst.

Bez Tabu: Bet to māju nav paredzēts jaukt nost?

Saprotiet, bet, nu, parēķiniet, cik tas maksās.

Bez Tabu: Bet – vai tas ir tā vērts? Cilvēku dzīvība…

Es to [graustu] varu jūsu raidījumam uzdāvāt. Negribat? Ieliksiet pamatkapitālā.

Grausta saimnieks regulāri saukts uz administratīvajām komisijām. Tiesa gan, vai un cik bieži bijušais partijas biedrs izpelnījies soda naudu par nesakopto teritoriju, Līvānu mērs pateikt nevar.

“Ja kāds tur lien, tā ir viņa paša atbildība. Es tur tiku izdarījis visu, lai tur neviens nelīstu. Sargus es tur nelikšu, nealgošu,” noteic grausta saimnieks.