“Sadales tīkli” Ogres novadā gatavojas izcirst kokus, iedzīvotāji pret to protestē

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

1 komentārs

Ogres novadā ir ceļa posms, pa kuru no Ogres var aizbraukt uz nelieku ciematu ar nosaukumu Jugla. Ceļš, kopš pašas izveides nekad nav bijis ar asfalta segumu, tā malā esošās mājas no putekļiem sargā krūmi, koki. Ja vēl līdz šim māju iedzīvotāji kaut kā samierinās ar putekļu mākoņiem, jo viņus pasargā zaļoksne, tad ziņa, ka “Sadales tīkli” tos gatavojas zāģēt nost, ne vienam vien raisa domas par sūdu dakšas ņemšanu rokās.

Uz tikšanos ar “Bez Tabu” ierodas vairāki desmiti cilvēku no kooperatīva “Glāznieki”, kuriem gan vasaras, gan patstāvīgā mājvieta ir blakus autoceļam V968, Ogre-Jugla. Uzreiz jūtams, ka cilvēkiem sirdis ir pilnas ar sāpi un neziņu par to, kā dzīvot tālāk. Karstajās vasarās pa ceļu braucošie spēkrati saceļ tādus putekļu mākoņus,- ja ne biezais krūmājs un koki, ēku logu stikli ar biezu netīrumu kārtu pārklātos pāris stundu laikā. To, ka pa ceļu notiek intensīva satiksme, jo tas no Juglas ciema tālāk ved uz Suntažiem, Ērgļiem, Mālpili, “Bez Tabu” pārliecinās līdz mielēm, jo filmēšanas beigās kameras un paši esam noputējuši.

Ludmila
Dzīvo kooperatīvā

”Jūs atbrauciet pie mums no Ogres puses! Tur lielu gabalu ceļš, lai arī kāds tas nebūtu, ir ar asfaltu. Te tā nav, Juglā atkal ir cits ceļa segums. Augstie kungi acīmredzot domā, ka te mežā neviens nedzīvo, bet te ir vismaz 200 mājas, kurās vismaz 30 ir apdzīvotas visu cauru gadu!”

Koku, kuri atrodas starp ceļu un elektrolīniju, iedzīvotāji absolūti neatbalsta, sakot, ka viņiem arī gribas dzīvot, elpojot ja ne pilnībā tīru, tad tomēr gaisu. Par elektrolīnijas uzturēšanu atbildīgais uzņēmums apstiprina, ka jā, šādi darbi ir iecerēti. Elektrolīnija te izbūvētā tālajā 1975. gadā, pienācis laiks to uzlabot. Tai pat laikā uzņēmums rakstveida atbildē steidz mierināt iedzīvotājus.

A/S ”Sadales tīkls” atbilde

”Elektrolīnijas trasē un aizsargjoslā šobrīd ir iezīmēti koki, lai varētu noteikt tīrāmo koksnes apjomu. Darbu veicējs vismaz 2 nedēļas iepriekš informēs zemes īpašniekus par plānotajiem trašu tīrīšanas darbiem, un, ja būs nepieciešams, zemes īpašnieki varēs vienoties par atsevišķu koku apzāģēšanu nevis nozāģēšanu. Līdz ar to, satraukumam, ka visi koki tiks nozāģēti, nav pamata.”

Sarunas ar “Bez Tabu” laikā iekarsušie iedzīvotāji arī lūdz noskaidrot, kad beidzot arī viņiem uzsmaidīs laime un ceļa segumu no grants nomainīs asfalts. Ciematā gaisā virmo neviena oficiāli neapstiprināta baumas par to, ka ceļa segumu paredzēts mainīt tuvāko divu gadu laikā. Sazinoties ar Ogres novada domi, “Bez Tabu” arī dzird, ka šāda iecere ir. Bet tikai iecere, jo par ceļa pārbūvi atbildīgs ir uzņēmums ”Latvijas Valsts ceļi”. To pārstāve Anna Kononova atsūta rakstveida atbildi, par kuras saturu kooperatīva “Glāznieki” iedzīvotāji, visticamāk, sajūsmā nebūs.

”Šovasar uz autoceļa Ogre–Jugla (V968) ir veikta virsmas apstrāde posmā no Ogres līdz krustojumam ar autoceļu Tīnūži–Koknese (P80), kā arī divkārtu virsmas apstrāde vairāk nekā kilometru garā posmā Juglas ciemā, pirms krustojuma ar autoceļu Rīga–Ērgļi (P4). Citi darbi uz V968 šogad un nākamajos divos gados nav paredzēti, tiks uzturēts ikdienas uzturēšanas ietvaros.”

Tas acīmredzot nozīmē, ka uz attiecīgā ceļa posma cilvēkiem asfaltu neredzēt kā savas ausis un viņiem atliek vien cerēt, ka vismaz A/S ”Sadales tīkli” turēs solīto, ka ar elektrolīnijas remontētājiem tomēr varēs sarunāt, lai vilks ir paēdis, bet kaza dzīva, jeb lai būtu labi gan elektrolīnijas uzturētājiem, gan cilvēkiem.

Foto

1 komentārs