“Šādā tveicē tā ir spīdzināšana!” Rīdziniekiem teju mēnesi atslēgts ūdens

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

3 komentāri

Rīgā, Ķengaraga mikrorajonā, daudzdzīvokļu mājas iemītnieki teju mēnesi tveicē dzīvo bez ūdens. 21. gadsimtā šķietami neiespējamo likstu atbildīgie nespēj novērst.

Prūšu ielas namā 3/4 vienas kāpņu telpas iedzīvotāji palika bez ūdens jūlija sākumā. Daļai pieejams tikai aukstais ūdens. Ar pašreizējo realitāti, kad māte daba uzstāda karstuma rekordus, iedzīvotāji nav mierā.

”Jāsāk apdomāt ideja mazgāties kaut kur upē. Tas taču nav normāli, kas te notiek! Vīrs nāk mājās pēc 12 stundu darba, bet nevar ieiet dušā nomazgāties. Tas ir pilnīgi nereāli, kas te notiek! 21. gadsimts? Aizmirstiet! Tā ir ņirgāšanās un cilvēku spīdzināšana,” sašutusi ir Klinta, kura ir bērniņa gaidībās. ”Pēc mēneša nāks pasaulē mazulis. Ko tad man darīt tādos apstākļos?”

Aizlaižas uz Krieviju, atstājot kaimiņus mocīties

Ūdens padeve pa stāvvadu uz dzīvokļiem atslēgta, nodrošināta pagrabā no vecas caurules. ”To ūdeni nav iespējams lietot uzturā, maksimums grīdas var izmazgāt!” dusmīgi izkliedz cits nama iedzīvotājs.

Gandrīz mēnesi iedzīvotāji nes smagus ūdens spaiņus pat uz piekto stāvu. Vecāka gadagājuma cilvēkiem tā ir teju neiespējamā misija.

”Cilvēkam 87 gadi. Nemaz to spaini nevar panest, bet jānes uz piekto stāvu! Viņa ir smags slimnieks, viņai bijusi ķīmijterapija, cilvēkam vienkārši nav spēka,” par grūtībām, ar kādām saskaras iedzīvotāji, stāsta nama iemītniece Irēna.

”Zvanīju cilvēktiesību aizstāvjiem. Tur visi arī šokā. Teica, ka mums jānodrošina ūdens mucās. Tās mums neviens neved. Tas ūdens, ko padod pagrabā no tās caurules, nav lietojams, viss ar rūsu,” teic iedzīvotāja Jevgēnija.

Ūdeni jūlija sākumā atslēdza pēc tam, kad vienā no dzīvokļiem notika noplūde, tika appludināti citi kaimiņu mitekļi. Lai atjaunotu ūdens padevi, santehniķim jāiekļūst problēmmiteklī un jāveic remonts. Dzīvoklis pieder 92 gadus vecai sirmgalvei, kura durvis jau ilgi kā nav atvērusi. Viņa ir Krievijas pilsone, bieži braucot pie radiem uz lielo kaimiņzemi. Arī pašlaik esot ārpus Latvijas teritorijas. Iedzīvotāji stāsta, ka Rīgas dzīvoklī viņa varot nebūt pat vairākus mēnešus.

Kad neviens nepalīdz…

Iedzīvotāji ar vairākiem iesniegumiem vērsušies Valsts policijā, tomēr palīdzību – durvju atlaušanu, lai varētu iekļūt santehniķis, – nav sagaidījuši. “Bez Tabu” Valsts policijā skaidro:

”Valsts policijas Ķengaraga iecirknī ir reģistrēti četru personu iesniegumi ar lūgumu policijai veikt privātpersonai, kura atrodas Sanktpēterburgā, Krievijas Federācijā, piederoša dzīvokļa piespiedu atvēršanu, lai tajā varētu iekļūt santehniķis un novērst ūdens noplūdi, kā dēļ dzīvokļos ir atslēgta ūdens padeve. Ņemot vērā, ka likums Par policiju neparedz Valsts policijas darbiniekiem pienākumu sniegt privātpersonām šāda veida pakalpojumus, kā arī neparedz tiesības bez personas piekrišanas iekļūt viņai piederošā dzīvoklī, policijas darbinieki neveiks minētā dzīvokļa piespiedu atvēršanu. Iesniedzējiem tas tika mutiski izskaidrots.”

Iedzīvotāji par likumsargu atteikšanos palīdzēt ir kritiski. ”Kur lai vēl vēršamies? Tas nekas, ka te dzīvo dzīvi cilvēki antisanitāros apstākļos. Šajā karstumā jācieš māmiņām gaidībās, zīdaiņiem, daudziem. Nevienam nenovēlu neko tādu! Tāds, lūk, 21. gadsimts,” sašutis ir iedzīvotājs Andris.

Par problēmu visu šo laiku informēts arī apsaimniekotājs, Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība “TEMPS”. Normatīvie akti nosaka, ka šādos gadījumos apsaimniekotājs var vērsties pie zvērināta tiesu izpildītāja, kurš ar tiesas atļauju var dot zaļu gaismu durvju uzlaušanai, informē Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas (NĪPA) vadītājs Vitolds Peipiņš. Līdz pat šai dienai konkrētā nama apsaimniekotāja ”TEMPS” pārstāvji to nav darījuši. ”TEMPS” valdes locekle Tatjana Mocoleviča ir pārliecināta, ka no šādas palīdzības neesot jēgas, jo līdz atļaujas iekļūšanai dzīvoklī saņemšanai no tiesas būtu jāgaida ilgi.

NĪPA priekšstāvis Peipiņš arī stāsta par citu iespējamo problēmas risinājumu: ”Apsaimniekotājs var pieņemt lēmumu sasaukt komisiju un attaisīt durvis. Komisijas klātbūtnē tas tiek darīts. Tiek noformēts akts, avārija tiek likvidēta, durvis pēc tam tiek aizvērtas, apzīmogo, atstāj zīmīti ar informāciju, ka slēdzene nomainīta, atslēgu var saņemt pie pārvaldnieka.”

Šāds solis gan ir riskants, jo dzīvokļa īpašnieks par šādu darbību var vērsties tiesā, brīdina Peipiņš.

Pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās apsaimniekotājam izdodas sazvanīt dzīvokļa īpašnieci. Viņa solījusi tuvākajā laikā ierasties un ielaist santehniķi.

Foto

3 komentāri