Sabrukušas kāpnes, aka ar cauru spaini! Nejēdzības Tukuma Meža kapos sadusmo iedzīvotājus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Tuvojoties kapu svētku sezonai, tukumniece ceļ trauksmi par situāciju Tukuma Meža kapos: stāvā kalnā jākāpj pa sabrukušām kāpnēm, ūdens jāsmeļ no dziļas akas caurā spainī. Iedzīvotāja lūdz pašvaldībai sakārtot kapus, lai atvieglotu kapsētas apmeklējumu cilvēkiem pieklājīgā vecumā.

Ar “Bez Tabu” sazinās Tukuma iedzīvotāja Patrīcija, kura mēdz kopā ar omīti apmeklēt Tukuma Meža kapus. Tur redzētais viņu ļoti neapmierina, tāpēc klāsta sašutumu raidījuma redakcijai.

Patrīcija
žēl gados vecu cilvēku, kuri apmeklē Tukuma Meža kapus

Esmu mazmeita, kurai rūp vecvecāki. Dažreiz sanāk aizvest omi uz kapiem, lai palīdzētu tos kārtīgi apkopt un apliet skaistās puķes, taču katru reizi arvien vairāk un vairāk uzvelkas nervi, jo Tukuma novada pašvaldība neuzskata, ka būtu jāuzlabo trepes, kuru jau sen tur patiesībā vairs nav, arī vienīgo ūdens resursu šajos lielajos kapos. Uzskatu, ka mūsdienās tomēr vairāk ir vecāka gadu gājuma cilvēku, kuri dodas apciemot savus aizgājušos, bet saskaras ar lielām grūtībām gan, lai pārvietotos no augšas uz leju, gan lai dabūtu ūdeni no šīs akas, jo tas nav viegli un ar vienu spaini reti, kad pietiktu. Ejot pēc ūdens, konstatēju, ka spainim apakša ir caura. Kamēr spaini uzvelk augšā, puse jau ir iztecējusi. Vai tiešām 21. gadsimtā nav iespējams uztaisīt vismaz vienas trepes kapos un sūkni? Žēl veco cilvēku!

Arī “Bez Tabu” komanda Tukuma Meža kapos konstatē sabrukušas kāpnes un aku. Ūdens iesmelšanai paredzētais, pie troses piestiprinātais spainis ir caurs.

Tukumā ir sešas kapsētas, vēl vairākas ir ārpus pilsētas, līdz ar to naudas visam nepietiek, teic Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans.

Ēriks Lukmans
Tukuma novada domes priekšsēdētājs

Pirmkārt, ir izmaksas par ikdienā veicamajiem darbiem: smilšu, melnzemes sagādāšana, satīrīšana, koku apzāģēšana. Mēs darbojamies ierobežota budžeta ietvaros. Par kapitāliem remontdarbiem domē esam runājuši, piemēram, par kāpnēm. Varētu izbūvēt kāda projekta ietvaros ar pašvaldības līdzfinansējumu. Kāpņu tur ir daudz. Tās ir monolītas. Ja taisīsim bruģētas vai no betona, tie jau būs daži desmiti tūkstoši eiro.

Citā Meža kapu daļā, kur ieeja ir no Melnezera ielas, gan ir pavisam labāks skats: uz apbedījumiem kalnā ved pieklājīgas koka kāpnes. Pakājē ir 20. gadsimta 30. gados izveidoti brāļu kapi ar Kārļa Zemdegas veidoto pieminekli – jaunu karavīru ar šauteni rokās.

Tukuma novada domes priekšsēdis Lukmans stāsta, ka kapos ir iecere ierīkot citu, kapu apmeklētāju lietošanai ērtāku ūdens ieguves avotu. Ir noslēdzies Melnezera ielas sakārtošanas pirmais posms, izbūvēts arī ūdensvads un kanalizācija. Kad noslēgsies remontdarbu otrais posms un tiks izbūvētas pārējās komunikācijas, piesaistot finansējumu, paredzēts ūdens pievads līdz kapiem, tiks izbūvēts modernāks ūdens ieguves avots, stāsta Lukmans.