12 komentāri

Amiotrofā laterālā skleroze. Neiroloģiska slimība, kura ir ļoti reta, bet vienmēr letāla. Proti, smadzeņu sūtītie neiroloģiskie signāli nenonāk līdz muskuļiem un to kustība kļūst aizvien grūtāka, līdz iestājas pilnīga ķermeņa, tostarp arī runas un elpošanas aparāta, paralīze.

Piekritīsiet, – ja cilvēks uzzina šādus ”jaunumus”, šķiet, ka dzīve ir beigusies. Prātam neaptverami liekas, ka šādiem cilvēkiem, lai viņi saņemtu vai nu invaliditāti vai arī lai cīnītos par pavadoņa piešķiršanu, nākas uzklausīt pārmetumus un pazemojumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ārstu rekomendācijas ir tādas, ka, ja tā slimība attīstās un progresē un pēc kāda laika nevar norīt pārtiku, ir jāveic trubiņas iešūšana vēderā, pārtikas ievadīšana pa turieni, mākslīgā elpināšana. Ar vienvārdsakot gaidīt, kamēr dārzenis novīst.

Drūmas nākotnes prognozes, kuras sagaida gados jaunu un spēku pilnbriedā esošu vīrieti, kuru skārusi amiotrofā laterālā skleroze. Slimība gada laikā strauji progresē, šobrīd viņam nedaudz funkcionē viena roka.

Ko vajag?

Ģimene vēršas Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā, lūdzot piešķirt asistentu. Viņiem piezvana, uzaicina ierasties, bet, kad ierodas vizītē, pirmais, ko dzird, atverot durvis: ko jūs te esat atnākuši?

Neviens no ārstiem vīrieti nav apskatījis, pateikts, ka asistents pienāktos tad, ja rokas būtu amputētas. Tā tas esot pēc likuma. Tas, ka pat elementāri durvis nevar atvērt, nav iemesls.

Foto

Ja rokas amputētas, asistentu dosim. Tās vienkārši nekustas? Iztiec, kā proti!

Labklājības ministrijā, kuras pakļautībā ir VDEĀK skaidro ka:

Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija sniedz atzinumu par asistenta pakalpojuma nepieciešamību personai, ja tai asistents nepieciešams tādu darbību veikšanai ārpus mājokļa, kuras tā funkcionēšanas ierobežojumu dēļ nevar veikt patstāvīgi un kura atbilst šādiem kritērijiem:

 • Noteikta I invaliditātes grupa redzes traucējumu dēļ;
 • Noteikta I vai II invaliditātes grupa un ir kāds no šādiem funkcionēšanas ierobežojumiem:
  Ir slimības vai anatomiskie defekti, uz kuru pamata ir izsniegts atzinums par medicīnisko indikāciju noteikšanu speciāli pielāgota vieglā automobiļa iegādei un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai invalīdiem, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās;
 • Ir abu augšējo ekstremitāšu anatomiski defekti: amputācijas stumbri plaukstu pamata līmenī vai augstāk;
 • Ir garīgās veselības traucējumi.

Un ko darīt gan šim vīrietim, gan citiem, kurus skārusi bīstamā slimība? Ministrijas pārstāvis atzīst, ka ir nepieciešamas izmaiņas likumā, jānosaka kārtība, kā izskatāmi šie jautājumi par asistenta piešķiršanu arī šādos gadījumos.

Termiņi?

Ierastas atbildes no ierēdņiem – termiņus nezinām, kaut kad būs. Tiek minēti pat pāris gadi. Tas nekas, ka šis pakalpojums cilvēkam vajadzīgs tagad un tūlīt.

Nevari parakstīties? Paliec bez dokumenta!

TOP komentāri

 • Jelgavniece
 • Jaaa
  +7 +6 -1

  Jaaa

  Dakterus ,Kas ir tajas arstu komisijas, pat pie lopiem nedrikst laist arstet. Isti maitas un ta rupjaa un pazemojoshaa attieksme ir vienkarshi arprats. Novelu no visas sirds ta "saucamajam" komisijas dakteriem mirstot nenomirt ,bet izbaudit Kaa ir Kad jamokas.
 • Vienkārši sadisti
  +7 +6 -1

  Vienkārši sadisti

  Diemžēl pie mums valdībā ir necilvēki, arī es jau no bērnības esmu invalīds 1.grupa. kāda palīdzība no valsts? nekāda, kā tikai tas saucamais pabalsts kopējam, lieki piebilst, ka par tādu naudu neviens kopējs/asistents nenāks 24h diennaktī, bez nepārtrauktas palīdzības man būtu vienkārši mokoši jānomirst, kāds atbalsts maniem vecākiem? arī nekāds, vajadzēja paspēt uz darbu un pie manis paralēli. ne ratiņkresls, ne mājoklis iekārtots lai būtu vieglāk, nekas, pilnig nekas. Varbūt vismaz eitanāziju atļaujiet Latvijā?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Itālijas virtuve! Truša gaļas ragū ar pastu un gailenēm

Itālijas virtuve! Truša gaļas ragū ar pastu un gailenēm

Šī būs klasiska ragū recepte, kuras pamatā izmantosim truša gaļa. Jārēķinās, ka ragū pagatavošana prasīs salīdzinoši ilgu laiku, taču nekā sarežģīta šī ēdiena pagatavošanā nav, un zemāk esošajā video Uģis Veits no ”Gatavo 3” to parādīs.

Lasi vēl