“Rīgu apkauno kailas un netīras sievietes!” Kas ir būtnes, par ko uztraukti rīdzinieki?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

2 komentāri

Rīgas centrā kaunu dara divas skaistas, kailas, bet netīras sievietes, sašutis ir rīdzinieks. Ieraugot šādu skatu, arī citi galvaspilsētas iedzīvotāji iesaka parūpēties par dāmu higiēnu.

Aktieris un Latvijas slavenākais Ziemassvētku vecītis Kaspars Pūce gadiem ilgi ir sašutis par to, ka Rīgas centrā atrodas divas skaistas, kailas, bet netīras sievietes. Viņš uzskata, ka šāda aina apkauno Rīgu.

Kaspars Pūce
sašutis

Vai skaistas, kailas, bet netīras sievietes jums patīk? Tādas nevienam nepatīk! Man arī nepatīk netīras sievietes! Tā kā vajadzētu viņām nomazgāties! Ja pašas nevar, tad kāds var viņām palīdzēt! Nedomāju, ka šāda bilde dara godu Rīgai!

Kas ir šīs kailās un netīrās būtnes?

Runa ir par divām kariatīdēm jeb sievietes tēla atveidojumiem Krišjāņa Valdemāra ielas 20. nama fasādē. Ēka ir jūgendstila kultūrvēsturisks mantojums, tās skaistos sievietes tēla atveidojumus klāj pelēcīga, dažviet pat melna, nevis oriģināla nokrāsa. Tāpēc rīdzinieks kariatīdes sauc par ”netīrām sievietēm”.

Citi Bez Tabu uzrunātie rīdzinieki ir pārsteigti par jūgendstila ēku rotājumiem, atklājot, ka reti sanāk vērst skatienu uz augšu, un uzskata, ka skaistajiem daiļā dzimuma atveidojumiem jābūt tīriem.

Vai slavenais ”sieviešu” radītājs būtu priecīgs?

Konkrētās kariatīdes un citus daudzu ēku un pilsētas rotājumus veidojis Augusts Folcs (1851-1926), nozīmīgākais dekoratīvās tēlniecības meistars Rīgā. Starp viņa darbiem ir Rolanda statuja Rātslaukumā, Vērmanes dārza lauvas, atlanti pie ieejas Nacionālajā teātrī un uz Teātra ielas devītā nama jumta, kā arī dekoratīvie elementi, kas rotā VEF ēku, Mākslas muzeju, Melngalvju namu un Latvijas Bankas fasādi. Savas dzīves laikā viņš palīdzējis piešķirt veidolu vairāk nekā simts ēkām.

Sazvanīts, jūgendstila nama īpašnieku pārstāvis taisnojas, ka notīrīt kariatīdes neesot tik viegli: ”Lai viņas nomazgātu, jāprasa atļauja Rīgas domei. Jāorganizē fasādes remonts. Jebkāda ēkas mazgāšana ir fasādes remonts. Ja mēs to varētu izdarīt vienkārši, bez lielās birokrātijas ievērošanas un minimāliem izdevumiem, tas būtu jau sen izdarīts. Ja mēs gribam darīt kaut ko ar fasādes detaļām, protams, jāiet cauri būvvaldes birokrātiskajai shēmai.”

Uzdodoties par vērtīgas ēkas saimniekiem, kuri vēlas notīrīt atsevišķus fasādes greznojumus, Bez Tabu komanda sazinās ar Rīgas pilsētas būvvaldi. Tās pārstāve informē, ka šādi darbi nav jāsaskaņo būvvaldē, vien jāvēršas Satiksmes departamentā, kur esot iespējams ātri nokārtot formalitātes un saņemt atļauju īslaicīgai ietves aizņemšanai, novietojot stalažas vai pacēlāju.

Kopumā protam saglabāt vērtības

Kopumā jūgendstila nams ar kultūrvēsturisko nozīmi saglabāts labi, atzīst Jānis Asaris, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Kultūras mantojuma politikas daļas vadītājs. Tomēr esot jāparūpējas par kariatīdēm, tiesa, ar nomazgāšanu nepietikšot.

Jānis Asaris
VKPAI pārstāvis

Tur ir plaisas. Bez restauratora klātbūtnes es neieteiktu ķerties klāt. Pašiem labot nebūtu vēlams, bet īpašniekiem tas ir jāorganizē.

VKPAI eksperts skaidro, ka kopumā Rīgā ar arhitektūras mantojuma saglabāšanu ir ”cerīgi”. Tiem, kuriem nospļauties par vērtībām, tiekot piemērots paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis. J. Asaris arī informē, ka vērtīgo namu saimniekiem ir pienākums rūpēties par saviem īpašumiem, viņi ir aicināti vērsties pēc palīdzības pašvaldībā, kurā jau divus gadus tiek īstenota programma ēku fasāžu uzpošanai.

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl