Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

28 komentāri

Pārbūvējot krāsni, sirmgalves dzīvoklī iebrūk grīda, krāsns iekrīt pagrabā. Tagad namā bīstami dzīvot ne vien konkrētā dzīvokļa īpašniecei, bet arī pārējiem mājas iedzīvotājiem. Apsaimniekotājs “Rīgas namu pārvaldnieks” notikušajā vaino kundzi, kura neesot pārliecinājusies, vai konstrukcijas izturēs jaunās krāsns radīto slodzi. Tikmēr sirmgalve uzskata, ka apsaimniekotājs nav rūpējies par iedzīvotāju drošību namā.

Sirmgalve Valentīna jau nedēļu dzīvo malkas šķūnī, jo viņas dzīvoklī blakus esošajā Darba ielas 11a namā iegruvusi grīda. Tas noticis, kad sertificēts podnieks pārbūvējis krāsni. “Kad man prasa, kur es dzīvoju, saku, ka kopā ar malku, ribas izlīdzinu,” bēdādamies smej Valentīna.

“Kad jaunā krāsns iebruka pagrabā, meistars knapi paspēja pamukt malā. Viņš strādāja apakšā, pie grīdas. Viņu varēja saspiest!” atminas Valentīna.

Sirmgalve stāsta, ka jauna krāsns bijusi nepieciešama, jo vecā neefektīva un ugunsnedroša. Apsaimniekotāja SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvji, kuri ieradās namā pēc iegruvuma, vainojuši kundzi notikušajā. Tiesa, krāsns izbūve nav jāsaskaņo.

Bažas par ilgstošu negādāšanu par drošību. Sekas: namā dzīvot vairs nedrīkst

Valentīna gan met akmeni “Rīgas namu pārvaldnieka” dārziņā. Viņa uzrāda ar koroziju klātu sijas fragmentu. Pauž, ka, lai gan jaunā krāsns siju pārlauzusi, tās bijušas sekas nama nepienācīgai apsaimniekošanai.

“Viņi mani vaino, bet paskatieties – tur viss ir sapuvis! Visi dēļi sapuvuši! Kad es strādniekiem teicu, lai atstāj iebrukušā laukuma sapuvušos dēļus, kurus var izmantot kaut vai iekuram, viņi teica, ka esot rīkojums visu aizvest.

Paši strādnieki to teica. Varēja būt kā veikalā “Maxima”. Varēju arī es tur gulēt!” sašutusi ir sirmgalve, uzaicinot raidījuma Bez Tabu komandu pagrabā, kur pārlūzušo metāla siju klāj korozija, savukārt dēļi ir satrūdējuši.

Iedzīvotāji nonākuši neapskaužamā situācijā, jo pēc iegruvuma būvvalde lēmusi uz laiku pārtraukt ēkas ekspluatāciju.

Ilze Žūka
Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāve

Atrasties namā nav ieteicams, kamēr netiks sagatavots neatkarīga eksperta slēdziens par to, kādā stāvoklī ir ēka. Eksperts, apsekojot ēku, konstatēs, kāds ir stāvoklis, un piedāvās risinājumu, kā stāvokli uzlabot, pastiprināt nesošās konstrukcijas. Līdz šāda atzinuma saņemšanai būvvalde ekspluatāciju ir aizliegusi.

Ekspertu viedokļi atšķiras

“Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāve Santa Vaļuma stāsta, ka apsaimniekotāja pārstāvji reizi gadā veic nama vizuālo apsekošanu, kā to paredz likums, un līdzšinējā slodze neesot radījusi bīstamību, kaut nams ir vairāk nekā 100 gadu sens, un tam pirms 50 gadiem beidzies ekspluatācijas termiņš.

“Mēs katru gadu veicam pilno mājas vizuālo apsekošanu. Apsekošanā, kas tika veikta šī gada aprīlī, tika norādīts, ka ne mitrums, ne noplūdes nav konstatētas. Šajā apkaimē ir zems gruntsūdeņu līmenis, līdz ar to nedz mitrumam, nedz noplūdēm pagrabā nemaz nav jābūt,” stāsta “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāve S. Vaļuma.

Vizuālo apsekošanu nupat veikuši arī būvvaldes pārstāvji, kuriem ir citi secinājumi – konstatēts, ka sijas ir korodējušas un konstrukcijas ir neapmierinošā tehniskā stāvoklī.

Neziņa par ēku dzīvojamo ēku drošību

Lai saprastu padziļināti, kādā stāvoklī ir ēka, jāveic tehniskā apsekošana, ko “Rīgas namu pārvaldnieks” šogad uzņēmies rīkot. Taču Bez Tabu “Rīgas namu pārvaldniekā” nesaņem atbildi, vai iepriekš šāda nopietna vētīšana notikusi.

Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāve I. Žūka norāda, ka neviena institūcija, tai skaitā būvvaldes, nezina, kādā stāvoklī ir dzīvojamās mājas Latvijā.

“Tā ir globāla problēma visā valstī. Mēs aicinājām reizi piecos vai 10 gados uzlikt par pienākumu ēkas kopīpašniekiem uzkrāt līdzekļus un pieaicināt neatkarīgu, sertificētu ekspertu, kurš tehniskajā pārbaudē novērtēs stāvokli. Ir skaidrs, ka laicīgi veikti remontdarbi ir daudz lētāki nekā tād, kad šis viss liek “ielaists”. Bet Ekonomikas ministrija mums atbildēja, ka tas ir nesamērīgs slogs dzīvojamās ēkas īpašniekiem,” stāsta I. Žūka.

Rīgā ir vairāk nekā 50 ēku, kuru ekspluatācija ir aizliegta, un bīstamo namu skaits augs, brīdina I. Žūka.

“Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāve aicina iedzīvotājus vērsties pēc padoma pie apsaimniekotāja pirms krāsns un citu konstrukciju izbūves dzīvokļos, lai varētu pārliecināties par to, kādā stāvoklī ir nams un kāds risinājums būtu vispiemērotākais.

Valentīna, kuras miteklī krāsns iegrūšanas dēļ vairs nevar dzīvot, stāsta, ka pirms gada viņa vērsusies pie apsaimniekotāja. Tomēr vienīgā informācija, ko saņēmusi, ir tā, ka apsaimniekotājs privātīpašumā krāsns izbūvi neveic.

“Es pie viņiem gāju. Man atbildēja: “Jūsu īpašums, taisiet pati”. Bet tad paskaidrojiet, ko darīt. Neviens man neko neteica,” sašutusi ir Valentīna.

Foto

TOP komentāri

 • Iveta Štrauhmane
  +14 +13 -1

  Iveta Štrauhmane

  Tie skaidrojumi no pārvaldnieka ir debīli. Jaunā krāsns vainīga pie iebrukšanas. Tai grīdai ne tikai viena,bet piecas krāsnis jāiztur.
 • Guntis Jaunzems
  +8 +8 0

  Guntis Jaunzems

  Atbildīgajiem,pie,pakaļas,kā,dzīvo,vecie,cilvēki,viņi,jau,nesalst,dzīvo,kārtīgos,apstākļos,pa,pārējo,pie,kājas,viens,pieotra,sūta,tie,kantori,tik,daudz,algas,saņem,par,pārējo,lai,nabadzīgie,pasi,domā.
 • Inta Segliņa

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl