Rīgas mērs Sarkandaugavas iedzīvotājiem sola promenādi gar vecupes gultni, piemirstot, ka tā ir viena no piesārņotākajām vietām Rīgā

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

6 komentāri

Rīgas kalpi Sarkandaugavas iedzīvotājiem sola, ka tuvākajā nākotnē sāksies Tvaika ielas pārbūve, lai to beidzot savestu kārtībā. Vietējie iedzīvotāji cer, ka līdz ar to no vecupes gultnes beidzot tiks izvākti naftas produkti, smagie metāli un būvgruži, kuri gadu desmitiem piesārņo Daugavas pieteku. Kā nu ne, ja jau pats Nils Ušakovs sola, ka gar to tiks izbūvēta promenāde.

45 miljonu eiro rakšanas darbi vismaz piecu metru dziļumā, jo no upes gultnes jāizvāc visas dūņas, kuras gadu desmitiem sevī sasūkušas visu, kas pludināts ūdenī. Sarkandaugavas vecupe vēsturiski atrodas blakus rūpnieciskajai teritorijai un pretī Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centram. Garāmbraucot daudzi pamana, ka tā ir piesārņota, bet reti kurš aizdomājas, cik ļoti. Šī problēma atkal aktualizējas, jo kāds Rīgas iedzīvotājs ir riskējis attiecīgajā vietā ielaist laivu.

Oto Pamanījis
piesārņojumu

”Brīdī, kad mēs ielaidām laivu un sākām airēties,  sapratām, ka labi nebūs. Ūdens tajā vietā ir tikai kādi centimetri 20, viss pārējais dūņas. Nevis vienkārši dūņas, bet melna, smakojoša zampa. Kad to ar airiem sakustinājām, bija jūtama smaka, it kā mēs maisītu kaut kādus naftas produktus.”

Par attiecīgo vietu zina arī Sarkandaugavas iedzīvotājs Arvis, ar kura laivu “Bez Tabu” pie vecupes piepeld no Daugavas puses. Iepeldot tunelī sajūta nav tā patīkamākā, jo ūdens virsma pārklāta ar nezināmas izcelsmes netīrumu kārtu, ūdenī peld pamatīgi koki,vecas riepas. Priekšā ir dzelzs slūžas, tālāk netiekam. Vēl durnāks skats paveras aiz dzelzs priekškara. Kaudzēm pudeles, koki. Savukārt pašā satekas vietā, ja ar airi baksta gultni, ūdens virspusē arī paceļas melnas krāsas zampa, kura smird pēc naftas produktiem.

Elmārs Jasinskis
Valsts vides dienesta Rīgas reģionālās vides pārvaldes pārstāvis

”Šī vieta jau vēsturiski ir bijusi piesārņota, informācija par šo vietu mums ir, un mēs 2017. gadā esam izsnieguši sanācijas uzdevumu. Šī teritorija ir Rīgas pašvaldības īpašums, un līdz šim brīdim, cik mums ir pieejama informācija, Rīgas dome meklē līdzekļus kanāla sanācijai.”

Līdz šim Rīgai naudas vecupes attīrīšanai nav bijis. Cerību stars ir Rīgas mēra, Nila Ušakova Sarkandaugavas iedzīvotājiem teiktais, ka līdz ar Tvaika ielas pārbūvi iecerēts izveidot arī promenādi. Rīgas domes Vides pārvalde savulaik pasūtījusi pētījumu, lai saprastu, kas ūdenī atrodas. Analīžu rezultāti uzrāda, ka ir neliels gan grunts, gan virszemes ūdeņu piesārņojums, lielākais piesārņojums koncentrēts grāvja gultnē. Ūdenī atrodami paraugi no teju visas Mendeļejeva tabulas – varš, arsēns, dzīvsudrabs, hroms, niķelis, cinks un kadmijs.

Evija Piņķe
Rīgas domes Vides pārvaldes vadītāja

”Pēc pētījumā veiktajiem aprēķiniem, lai pilnībā attīrītu Sarkandaugavas vecupi, dūņu un grunts izcelšana būs jāveic vismaz piecu metru dziļumā teju visā vecupē. Papildus ir jāizbūvē rievsienas, lai ūdenī atkal nenonāk kāds piesārņojums. Kopējās sanācijas izmaksas aprēķinātas aptuveni 45 000 eiro.”

Tātad to risināt varētu tikai ar lielu projektu, kur piesaistītas arī Eiropas naudas. Domes Vides pārvaldes vadītāja norāda, – par to lemj un ar Eiropas projektiem strādā Pilsētas attīstības departaments. Viņi par problēmu esot informēti, bet zināms, ka departaments nav paredzējis iesniegt projektus, kas saistīti ar sanācijas darbiem Sarkandaugavas apkaimē. Publiski izskanējusī informācija liecina, ka Eiropas naudas varētu piesaistīt vien pēc 2020. gada. Sarkandaugavas iedzīvotājiem tā arī nav skaidrs, kā būs ar solīto promenādi. Vai tiešām to izbūvēs gan piesārņoto upi, kura gadu desmitiem ir kā sāpīgs pliķis visu Rīgas iedzīvotāju sejās.

Foto

6 komentāri