Rīgas centrā jau pusgadu dūmo, smird un rada troksni dīzeļģenerators. Neviens to nepārtrauc

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

2 komentāri
Rīgas centrā jau pusgadu dūmo, smird un rada troksni dīzeļģenerators. Neviens to nepārtrauc

Rīgas centra namā, kas izvietots starp Ģertrūdes un Martas ielu, visu diennakti bez pārtraukuma ar dīzeļdegvielu tiekot darbināts mistisks ģenerators. Vietējo iedzīvotāju un uzņēmēju pacietība ir galā, jo dīzeļģeneratora darbības dēļ no pagrabstāva plūst smirdīgi dūmi un visā apkaimē ir dzirdama skaļa, monotona, kaitinoša ģeneratora rūkoņa. Tā tas turpinoties jau kopš septembra, un neviena spēkos neesot to apturēt.

Ģenerators darbojas ar pilnu jaudu arī, kad norādītajā adresē ierodas “Bez Tabu”. Pēc vietējo uzņēmēju teiktā, to darbinot “Rīgas seifi”. “Bez Tabu” žurnālistiem seifu pārstāvji sākotnēji noliedz, ka viņi ir tie, kas darbina dīzeļģeneratoru.

-Labdien! Sakiet, kam tas ģenerators pieder?

-Kā lai jums to saka? Nezinu.

-Jūsējais?

-Nu nē.

-Tas nav “Rīgas seifu” ģenerators?

-It kā nav.

-Ir tāda informācija, ka jums,”Rīgas seifiem”, ģenerators nepieciešams.

-Tas, kas ir nepieciešams, ir nepieciešama elektrība. Tas arī viss.

Cits uzņēmuma pārstāvis ir konkrētāks. Norāda, ka  ēkas īpašnieks ir “Ģertrūdes biznesa centrs”, un, ja “Ģertrūdes biznesa centrs” ieslēgšot elektrību, ģenerators izslēgšoties vienas minūtes laikā. Nekādu citu informāciju nesniegšot.

“Bez Tabu” sazinās ar “Ģertrūdes biznesa centru”. Viņu viedokli pārstāv SIA “B.L.P. Property Agents Ltd”, norādot, ka netiekot galā ar “Rīgas seifiem” un pašlaik notiekot tiesvedība.

Kristina Vavilova
SIA ”B.L.Property Agents Ltd” valdes locekle

Informējam, ka “Rīgas seifi” izmanto telpas ēkas Ģertrūdes ielā 33/35 pagrabstāvā patvarīgi bez atbilstoša līguma. Tiesā ir celta prasība par viņu izlikšanu no telpām. Tā kā telpas tiek lietotas patvarīgi bez jebkādu maksājumu veikšanas par to, nav pieļaujams, ka citi ēkas lietotāji apmaksā “Rīgas seifu” izlietoto elektroenerģiju, līdz ar ko pagrabstāva telpās elektrības padeve ir pārtraukta.

“Rīgas seifi” patvarīgi bez saskaņošanas ar ēkas īpašnieku vai pārvaldnieku ir uzstādījuši telpās dīzeļģeneratoru elektrības saņemšanai. Ģeneratoru ir uzstādījušas personas, kuras ir patvarīgi aizņēmušas pagrabstāva telpas. Mēs no savas puses esam “Rīgas seifus” lūguši ģeneratoru noņemt, tomēr viņi pilnībā ignorē šīs prasības.

Esam sazinājušies ar valsts institūcijām, lai risinātu situāciju sakarā ar ēkas lietotāju un kaimiņu sūdzībām, tomēr pagaidām bez būtiskiem rezultātiem.

Gan vietējie uzņēmēji, gan dzīvokļu īpašnieki vērsušies visdažādākajās institūcijās ar lūgumu apturēt un pārtraukt skaļā, smirdīgā un dūmojošā dīzeļģeneratora darbību, taču bez rezultāta. Viens sūta pie otra. Veselības inspekcija  norāda, ka veikta trokšņu pārbaude dzīvokļos pie aizvērtiem logiem, kā to paredz normatīvie akti. Konstatēts, – netiekot pārsniegts pieļaujamais trokšņa līmenis. Rīgas būvvalde, Valsts vides dienests, Rīgas domes Mājokļu un vides departaments, Rīgas pašvaldības policija norādot, ka neesot viņu kompetencē dīzeļģeneratora darbību ierobežot vai apturēt, min dažādus ieganstus.

Būvniecības valsts kontroles biroja amatpersonas “Rīgas seifi” gan neesot ielaiduši pagrabstāva telpās. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests tur ticis un pēc pārbaudes izdevis priekšrakstu, ka dīzeļģenerators jānoņem līdz 2020. gada 31. decembrim. Tas nozīmē, ka dīzeļģenerators turpinās darboties visu pavasari, vasaru, rudeni un ziemu. Apkaimē dzīvojošie sašutuši, viņiem visu gadu būs liegta iespēja pat atvērt logus, dīzeļdegvielas smakas un ģeneratora radītā trokšņa dēļ.

Veselības inspekcija gan norāda, Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 97 Par gaisa piesārņojuma teritoriālo zonējumu norādīts, ka zonā, kur atrodas Ģertrūdes ielas nams, kura pagrabstāvā tiek darbināts dīzeļģenerators, tas nav atļauts. Noteikumos teikts, ka aizliegts būvēt vai ierīkot stacionāras sadedzināšanas iekārtas, kas izmanto šķidro (dīzeļdegviela u.c.) un cieto kurināmo (malka, kūdra, briketes, granulas, ogles u.c.) apkurei, vēdināšanai, karstā ūdens apgādei vai tehnoloģisko procesu nodrošināšanai. Saistošo noteikumu izpildi kontrolē Rīgas pilsētas būvvalde,  pieņemot objektus ekspluatācijā.

Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis akcentē, ja objekts bijis nodots ekspluatācijā, pirms noteikumi stājušies spēkā, tad uz to noteikumi neattiecoties. Tādos gadījumos (arī šajā) dīzeļģeneratoru izmantošanu Rīgas vēsturiskajā centrā nekontrolējot.