Rīdzinieks: Esmu novests līdz izmisumam, man atliek tikai pakārties!

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

7 komentāri

75 gadus vecais Jānis Murāns pirms dažiem gadiem šķīra laulību un pārdeva namu Teikā, tā vietā iegādājās dzīvojamo ēku Purvciemā.

Zeme zem ēkas pieder citam īpašniekam – Rīgas Grebenščikova vecticībnieku draudzei, kuru Murāna kungs vairākkārt apmeklēja vēl pirms ēkas iegādes. Visu vizīšu iemesls pavisam vienkāršs – vienoties par zemes nomas maksu. Draudzes saimnieciskajā daļā pret atnācēju izturējās vēsi, norādot, ka šobrīd nav iemesla runāt par zemes nomas apmēru, jo Jānis namu vēl nav iegādājies.

Vecticībnieki norādījuši, ka nebūs problēmu vienoties par abpusēji pieņemamu zemes nomas maksu, jo arī Jāņa kungs ir kristietis un savstarpējā komunikācija ritēs raiti.

Jāņa kungs četras reizes bijis Jeruzalemē un cilvēkiem tic, tādēļ noticējis arī vecticībnieku draudzei, ka zemes nomas maksa būs pieņemama pensionāram, kura vienīgie ienākumi ir 300 eiro liela pensija. Tomēr Grebenščikova draudze nolēma iegūt maksimāli pieļaujamo summu un no vīrieša gadā vēlas iekasēt 3000 eiro, kas kopā ar PVN ir 3630 eiro.

Tas nozīmē, ka par zemes nomu Jāņa kungam mēnesī jāmaksā 302 eiro, kas ir visa viņa pensija.

Jānis Murāns
Vecticībnieku draudzes iegribas ķīlnieks

Grebenščikova draudze atsakās pārdod zemi. Es nevaru samaksāt šādu summu par zemes nomu, pēc tam mani iesūdzēs tiesā un atņems manu māju. Iespējams, ka tas ir vecticībnieku plāns, kā tikt pie īpašuma.

Likums ir vecticībnieku pusē, kuri par savas zemes nomu var pieprasīt 6% no kadastrālās vērtības. Ja 2000. gadu sākumā kadastrālā vērtība bija ap 4000 eiro, tad šobrīd tā pieaugusi līdz 50 000 eiro. Maksājot 6% gadā, draudze 17 gadu laikā būs 100% saņēmusi zemes kadastrālo vērtību.

Bez Tabu devās uz vecticībnieku draudzi, lai tiktos ar padomes priekšsēdētāju Aleksandru Lotko, kuru izmisīgi vairākas reizes centies satikt arī Jāņa kungs.

Pie baznīcas sastaptais Lotko vairāk nekā 10 reizes noliedz savu vārdu un strauji palielina tempu, lai atrautos no filmēšanas komandas. Galu galā, priekšsēdētājs Lotko iebēg ēkā, kur trešajā stāvā vecticībnieku kopienai ir telpas. Izmantojot otru izeju, vecticībnieku priekšnieks no ēkas aizbēg un meklē patvērumu baznīcā, kur Bez Tabu vīrieti atkal sastop.

Aleksandrs Lotko

Aleksandrs Lotko
Rīgas Grebenščikova Vecticībnieku draudzes padomes priekšsēdētājs

Es neesmu Lotko kungu, Jūs saprot? Es nē Lotko kungam. Es ne šeit sēžu. Es ne Lotko kungam, ko Jūs gribējāt?

Lotko atkal aizbēg no Bez Tabu un ieslēdzas kādā kabinetā. Vecticībnieku priekšnieks Lotko kandidēja vēlēšanās no “Saskaņas” saraksta, kur bija redzams ar 12. numuru. Rīgas domē viņu neievēlēja un sarakstā viņš ierindojās zemajā 57. vietā.

Foto