Korupcijas ārprāts Rēzeknē! Jau gadu pārtraukta mājas siltināšana iespējamās kukuļošanas un izmaksu uzpūšanas dēļ

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

0 Komentāru

Pirms diviem gadiem Rēzeknē uzsāka Zemnieku ielas 48. nama siltināšanas darbus. Kopš tā laika līdz šodienai nama iedzīvotāji par darbiem maksā krietni paaugstinātu maksu. Tomēr rēzeknieši jau gadu maksā ”pa tukšo”, jo pirms gada siltināšanas darbi tika apturēti un nekust no vietas. Zemnieku ielas nama remontdarbos atklājas uzpūstas izmaksas. Tāpat pret nama apsaimniekotāja ”Rēzeknes namsaimnieks” darbinieku notiek tiesvedība par kukuļa pieprasīšanu un saņemšanu no būvnieka, lai tas uzvarētu konkursā un varētu siltināt māju.

Norautas balkonu sienas, atsegti un vējā plandoši siltināšanas materiāli – šāds skats paveras, raugoties uz Zemnieku ielas 48. namu Rēzeknē. Lai gan no malas varētu šķist, ka māju postījusi dabas kataklizma, iedzīvotāji teic, ka šādu postažu te radījuši strādnieki, kuri pirms diviem gadiem uzsāka mājas siltināšanu, bet jau gadu darbi apstājušies un nekust no vietas. Tomēr gadu, kad nekas netiek darīts, iedzīvotāji turpina maksāt par neko.

Inga
dusmīga mājas iedzīvotāja

2018. gada aprīlī viss beidzās, tā te viss palicis. Viss apstājies, viss [materiāli] krīt nost. Šausmīgi! Balkons vispār kaut kā uz leju tagad sašķiebies. Mums tāda siltināšana nav vajadzīga!

Darbi apturēti, māja briesmīgā paskatā, bet iedzīvotāji turpina maksāt par neko

Iedzīvotāja Ļuba stāsta, ka saistībā ar siltināšanas darbiem iedzīvotājiem tika paaugstināta apsaimniekošanas maksa. Ja līdz tam bija jāmaksā ap 16 eiro, tad, darbiem uzsākoties, mēnesī jāmaksā līdz pat 30 eiro. Ļuba stāsta, ka pagājušajā mēnesī maksājusi 29 eiro. ”Par ko mums jāmaksā, ja nekas jau gadu te netiek darīts? Uz šo jautājumu mums atbildes nav!” neizpratnē ir Ļuba.

Māju apsaimnieko pašvaldības uzņēmums ”Rēzeknes namsaimnieks”. Darbi tika apturēti pagājušā gada aprīlī, kad par uzņēmuma vienīgo valdes locekli tika iecelts Pēteris Dzalbe, viņš uzņēmumā nomainīja atlaisto vadību. Darbiem stopkrānu norāva Dzalbe, kurš konstatēja, ka būvnieks SIA ”OMega J” saņēmis lielas naudas summas par darbiem, kas nemaz nav veikti. Viņš pamanīja, ka darbu gaitā ir vērojams nepamatots finansējuma palielinājums.

Foto: Roberts Blass, BEZ TABU

Darbus aptur, jo “pa kluso” uzaudzē izmaksas. Piedzīs no būvnieka “uzskrūvēto” naudu

Ar ”OMega J” tika slēgts līgums par 122 tūkstošiem eiro, bet, kā stāsta jaunais “Rēzeknes namsaimnieka” priekšnieks Dzalbe, nepaziņojot iedzīvotājiem, tikai zinot atbildīgajiem ”Rēzeknes namsaimniekam” darbiniekiem, apsaimniekotāja iepriekšējam valdes loceklim un mājas vecākajam, tika slēgtas papildu vienošanās ar būvnieku par papildu materiāliem un papildu darbiem. Uz 2018. gada aprīli līgums tika palielināts jau līdz 176 tūkstošiem, no kuriem 173 tūkstoši bija samaksāti būvniekam.

Pēteris Dzalbe
SIA “Rēzeknes namsaimnieks” jaunais valdes loceklis

”Pagājušajā aprīlī būvnieks [”OMega J”] iesniedza tāmi par izpildītajiem darbiem un prasīja apmaksāt tos darbus, kuri vispār nav veikti. Viens piemērs: pie mājas uz zemes ir plāksnes, kurām jau ir jābūt uz sienas. Būvniecības apjomos šīs plāksnes jau ir uz sienas. Būvniekam tika pieprasīts uzrādīt būvniecības aktu par izpildītajiem darbiem ar būvuzrauga parakstu. Protams, būvnieks to nav spējīgs izdarīt, jo liela daļa darbu nav izdarīta. Pagājušā gada aprīlī būvnieks pateica, ka šīs summas vēl nav griesti, ka vajadzīgi vēl 40, 50 tūkstoši eiro. Protams, šis jautājums jārisina tikai policijā, tikai kriminālprocesa ietvaros par iedzīvotāju apkrāpšanu.”

Apsaimniekotājuzņēmuma priekšnieks Dzalbe norāda, ka pie atbildības saucami atbildīgie ”Rēzeknes namsaimnieka”, būvfirmas ”OMega J” darbinieki un mājas vecākais.

Kamēr par darbiem samaksāti 180 procenti, realitātē tie veikti uz 40 procentiem, teic Dzalbe. ‘”Šo visu ārprātu es apturēju, nemaksājot par neizpildītajiem darbiem,” teic Dzalbe.

Jaunais ”Rēzeknes namsaimnieka” priekšnieks nepamatoto pārmaksu centīsies piedzīt no būvnieka, ja nepieciešams ar tiesvedības palīdzību. ”Būvnieks nereaģē ne uz ko, tāpēc nākošais solis ir policija un kriminālprocess pret personām, kas iesaistītas šajā lietā,” neapmierinātību pauž Dzalbe.

Siltināšanas konkursa uzvarētājs, iespējams, noteikts, pieprasot un saņemot kukuli. Vai jau sākotnēji izplānota afēra?

Dzalbe norāda, ka viss par un ap konkrētā nama remontdarbiem no paša sākuma, iespējams, bijusi afēra. Noskaidrots, ka pret nu jau bijušo ”Rēzeknes namsaimnieka” juristu bijis uzsākts un nu nodots tiesā kriminālprocess par kukuļa pieprasīšanu un saņemšanu no būvnieka ”OMega J”, lai tas uzvarētu konkursā un varētu veikt darbus. Būvfirmas ”OMega J” pārstāvis uz Bez Tabu telefonzvanu neatbildēja.

Dzalbe stāsta, ka lietvedība saistībā ar kukuli pārcelta uz rudeni, jo liecinieki no ”OMega J” un ”Rēzeknes namsaimnieka” pagaidām tiesas zālē neierodoties.

Kamēr daļa iedzīvotāju vēlas, lai darbi tiktu pabeigti, daudzi pieprasa, lai apšuvumu noārda. Iedzīvotāji stāsta, ka bijušais mājas vecākais, kurš, starp citu, vairs namā nedzīvo, esot darbojies roku rokā, lai īstenotu šo visu: iedzīvotāji viņam pārmet maldināšanu, neiepazīstināšanu ar veicamajiem darbiem un parakstu viltošanu, kas rezultējās ar it kā leģitīmu akceptu darbu veikšanai.

Iedzīvotāji stāsta, ka nebija iepazīstināti ar projektu, esot solīts, ka siltināšanas darbus līdzfinansēs ALTUM programma un esot citāti maldinājis.

Jaunais ”Rēzeknes namsaimnieka” priekšnieks Dzalbe uzskata, ka ”tas bija darīts apzināti, lai varētu izkrāpt naudu no iedzīvotājiem. Ja darbi tiktu veikti ar ALTUM līdzfinansējumu, izkrāpšanas shēma nebūtu iespējama, jo katru tāmi, katru soli būtu jāsaskaņo ar iedzīvotājiem.”

”Rēzeknes namsaimnieka” priekšnieks Dzalbe aicina visus nama iedzīvotājus, kuri devuši pilnvaru darbu veikšanai, bet maldināti, vai kuru paraksti viltoti, vērsties policijā. Kamēr tiesa nav lēmusi par darbu apstiprināšanas nelikumību, darbus nevarot apturēt.

”Rēzeknes namsaimnieka” pārstāvis Dzalbe informē, ka tuvākajā laikā darbus turpinās pats apsaimniekotājs, pieturoties pie sākotnējās summas, neko vairāk no iedzīvotājiem neprasot. Mājas iemītnieki bažījas, ka daudzviet atsegtie materiāli vairs nav lietojami, tāpat esot izmantoti projektam neatbilstoši materiāli. Dzalbe informē, ka notikšot ekspertīze, kurā izvērtēs, kuri materiāli atstājami.

0 Komentāru