Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Nejauši ieraugot, kādus izteiksmes līdzekļus izmanto pusaudze, veidojot aprakstus interneta vietnē Instagram, rakstu autores vienaudzes mamma ir šokā. Tiekot lietoti gan lamu vārdi, gan rupjības, gan žargons.

Aptaujātie skolēni piekrīt, ka sociālajos tīklos pusaudžu veidotajos rakstos tas viss bieži vien birst kā no pārpilnības raga.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ziņu, ka bērni un jaunieši sociālo tīklu ir pārvērtuši par savdabīgu modernās literatūras vietni, grāmatu autors, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors un literatūrzinātnieks Raimonds Briedis uztver ar vēsu prātu. Skolēnu valoda visos laikos bijusi tāda, kādu vecāki nespēj iedomāties.

Vienīgā nelaime, ka mūsdienās pusaudžu neformālā valoda kļūst publiska. Tam piekrīt arī Rīgas Teikas vidusskolas latviešu valodas skolotāja, Latvijas universitātes docente Ilze Šūmane. Iepriekš pieaugušo ausīm netīkamos vārdus tāpat varēja dzirdēt, kad bērni, pusaudži un jaunieši savstarpēji sarunājās pie skolu stūriem vai pieturvietās, gaidot transportlīdzekļus.

 

Skolā māca runāt pareizi, pilnos skaistos teikumos, bet ārpus skolas pusaudži vēlas izpausties citādi. Abi eksperti piekrīt, ka pusaudži tādējādi mēģina parādīt, ka ir savādāki nekā pieaugušie. Tā ir vecuma īpatnība.

Mācību stundu laikā un domrakstos valoda esot pavisam savādāka un tur rupjības bērni parasti nelieto. Sociālo tīklu ietekme uz valodu ir neizbēgama, taču tā bijusi mainīga visos gadsimtos un visos laikos.

Vai mūsdienās valoda kļūst sliktāka, tas esot strīdīgs jautājums.

Droša interneta vadītāja Maija Katkovska informē, ka sociālajiem tīkliem Instagram, Facebook un Twitter ir vecuma ierobežojums un par lietotāju drīkst kļūt no 13 gadu vecuma, bet lai reģistrētos WhatsApp, jābūt sasniegušam 16 gadu vecumu. Ja bērnu vecāki pamanījuši, ka viņu atvase lieto, piemēram, Instagram, bet nav vēl 13 gadus veca, var sazināties ar administrāciju un lūgt bērna kontu dzēst.

 

Starp citu, pēc Izglītības un Zinātnes ministrijas statistikas datiem, skolēnu darbu vērtējums centralizētajos latviešu valodas eksāmenos (tajos ietilpst arī pārspriedumu daļas rakstīšana) pēdējo desmit gadu laikā nav pasliktinājies, bet palicis nemainīgs.

Foto

TOP komentāri

  • Dēls
    0 0 0

    Dēls

    Mamma šokā - kam vēl tās mammas domātas? Visos laikos viņas bijušas šokētas. Kāpēc to pasniedz ziņās kā kaut ko šokējošu?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl