Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

7 komentāri

Jau kopš aizvadītā gadsimta beigām Balvu pilsētu ”rotā” kauna traips – izpostīta teritorija, kurā reiz atradās gaļas kombināts. Daudzus gadus novada pašvaldība nav pacentusies norobežot piekļuvi gruvešiem un bīstamām būvēm, kas vilina jauniešus. Lai gan par privāto zemju īpašniekiem pašvaldības piemēro sodus par teritoriju nekopšanu, Balvu novada domniece teic: ”Paši sevi nesodīsim.”

Draudīgas, pussabrukušas ēkas; augsts tornis, kurā var uzkāpt pārgalvīgi bērni un jaunieši; kanalizācijas lūku atveres zemē gruveši – tas viss dara kaunu šķietami sakoptajai Balvu pilsētai. Bijušā gaļas kompleksa teritorijā bez jebkādām problēmām var iekļūt ikviens interesents. Kamēr pašvaldība vilcinās ar kaut teritorijas iežogošanu drošības nolūkos, Balvu iedzīvotāji sit pie trauksmes zvana.

”Tur ir ļoti bīstamas vietas. Man pašam ir bērni, negribētu, lai viņi tur nonāk,” satraukts ir Jānis.

”Vismaz žogu varēja apjozt, lai bērni netiktu iekšā. Bet tur mierīgi var iekļūt,” neizpratnē ir arī Alīna.

”Tur dažādas kanalizācijas sistēmas, lūkas, visādi asi dzelži. Bērni šeit ir manīti. Protams, ka ir slikti, ka šeit tas viss ir. Vajadzētu šeit to visu sakārtot. Neviens neko nedara, pašvaldībai arī viss vienalga,” nobažījies ir Dāvis, kurš strādā netālu no degradētās teritorijas.

Balvu novada pašvaldības izpilddirektore Imanta Serdāne taisnojas, ka teritoriju regulāri apsekojot pašvaldības policijas ekipāža. Tomēr uzrunātais iedzīvotājs, kurš strādā kaimiņu teritorijā, gan teic, ka kārtībsargi pārgalvjiem bīstamajā teritorijā neesot redzēti.

“Paši sevi nesodīsim”

Ja līdzīgu postažu un apdraudējumu uz savas zemes rada privātu zemju īpašnieki, viņus pašvaldība parasti soda. Taujāta par to, kā rīkoties šajā situācijā, kad bijušā gaļas kombināta teritorija pieder pašvaldībai, domes izpilddirektore I. Serdāne saka:

Paši sevi nesodīsim, protams.

Tāpat Balvu novada domes pārstāve sola, ka teritorija tiks norobežota. Vaicāta, kāpēc tas tiks darīts vien pēc tam, kad žurnālisti izgaismo problēmu, viņa atzīst, ka domnieki ”varbūt kaut ko laikus neizdara”. Jāatgādina, ka postaža šeit ir kopš aizvadītā gadsimta beigām.

”Cenšamies neveicināt apdraudējumu. Vienkārši varbūt kaut ko laikus neizdarām. Bet cenšamies visu darīt. Nožogosim, nožogosim teritoriju,” taisnojas domes izpilddirektore I. Serdāne.

Balvu novada domes pārstāve informē, ka pašvaldības īpašumā teritorija nonāca pirms dažiem gadiem, iepriekš par tās sakārtošanu bija atbildīgi citi. Vai domnieki mudināja iepriekšējo saimnieku sakopt postažu vai vismaz ierobežot teritoriju? Uz to ”Bez Tabu” atbildi nesaņem.

Nepamana tūkstošiem kaulu

Lai gan Balvu domniece apgalvo, ka pašvaldības pārstāvji pēc teritorijas iegādāšanās to apsekojuši, apsekošanas rūpīgumu apšauba fakts, ka neviens nav pamanījis, maigi sakot, grūti nepamanāmu skatu: lielā kaudzē sakrautus vairākus tūkstošus dzīvnieku kaulu.

”Nevaru komentēt, nezinu. Bijām, staigājām, bet…,” neziņā ir I. Serdāne.

Pašvaldības izpilddirektore stāsta, ka ir iecere sakopt degradēto teritoriju, piesaistot Eiropas Savienības fondu finansējumu, pēc tam paredzēts ierādīt vietas vairākiem uzņēmumiem. Tapšot arī labiekārtota pludmale ezera krastā.

Arī vides piesārņojums?

Uzrunātie iedzīvotāji bažījas, ka pēc gruvešu aizvākšanas varētu atskārst citu problēmu – vides piesārņojumu, kas šeit, iespējams, postījis dabu daudzus gadus, kamēr bezrūpīgi saimniekojuši vairāki īpašnieki, tai skaitā pašvaldība.

Dāvis
Uztraucas par vides piesārņojumu kaimiņu teritorijā

Tur apakšā bija milzīgs bunkurs, kur lēja dažādas ķīmijas. Te apkārt visa zeme ir ķīmiska. Es biju domājis izveidot aku ar ūdeni, bet pašvaldība aizliedza, sakot, ka šeit visapkārt ir ķīmiska vide. Es domāju, ka kaut kas nokļūst arī ezerā, tas arī tiek piesārņots.

Taujāta par vides piesārņojumu, pašvaldības izpilddirektore I. Serdāne atkal rausta plecus. Valsts vides dienesta (VVD) pārstāve skaidro Maruta Bukleviča, ”šobrīd Balvu iedzīvotājiem nav pamata uztraukumam par Balvu ezera ūdens kvalitāti”.

Foto

TOP komentāri

 • :)
 • Kaspars Brokans
  +1 +1 0

  Kaspars Brokans

  Labs sižets, bet jūs nepastāstījāt kā var cīnīties ar pašvaldību kura nekopj savu īpašumu!
 • Es
  +1 +1 0

  Es

  Un kapec tad pie vecas pienotavas nekas nav darits ?tads pats grausts vien ir tikai bez kaulu kaudzes.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl