Praktiski akla sirmgalve pārdod māju, kurā dzīvo. Jaunie īpašnieki viņu pamatīgi pārsteidz

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

29 komentāri

73 gadus vecā sirmgalve “Bez Tabu” filmēšanas komandu sagaida ēkā, kurā viņa dzīvojusi visu mūžu. Pirms tam, lai izvairītos no starpgadījumiem, viņa slēgtā pagalmā izlaidusi savu uzticamo četrkājaino draugu, kurš ir viņas palīgs ikdienā.

Saprotot, ka Apē ieradusies “Bez Tabu” komanda, sirmgalve Daila izplūst asarās. Viņa atklāj, ka sāp sirds par jauno ēkas īpašnieku attieksmi pret kundzes senču celto māju. “Bez Tabu” novēro, ka, par spīti acu gaismas zaudēšanai, viņa pa divstāvīgās mājas teritoriju pārvietojas ļoti droši. ”Ja jūs šeit būtu nodzīvojuši visu mūžu, jūs arī zinātu katru stūri,” nosaka sirmgalve, kāpjot pa stāvajām kāpnēm uz ēkas otro stāvu.

Kundze Apē esot palikusi viena. Saprotot, ka aizvien vairāk zūd acu gaisma, viņa nolēmusi ēku pārdot savai kaimiņienei. Noslēgtais līgums paredzējis, ka ēka ar zemi tiek pārdota par četriem tūkstošiem eiro, tāpat līgumā noteikts, ka Daila ēkā drīkst dzīvot līdz mūža galam.

Pavisam drīz pēc pārdošanas jaunie īpašnieki nolēmuši veikt ēkas uzlabojumus. Vienai tās daļai uzlikts jauns jumts, taču otra ēkas daļa nolemta iznīcībai. Vecais jumts noņemts, taču vietā uzlikta plēve, kas, kārtējo reizi līstot, nenovērš ūdens ieplūšanu iekštelpās. Dailas kundze gan dzīvo mājas daļā, kurai uzlikts jaunais jumts. Viņai sāp sirds par jauno ēkas īpašnieku attieksmi pret kundzes senču celto māju.

Daila
Pārdzīvo par mājas stāvokli

90 gadus māja nostāvēja, nesagāzās. Kara laiku nostāvēja, nesagāzās. Tagad tīšu prātu… Tā ir tīša mērcēšana. Man ir kauns. Zvana māsas mazbērniem, prasa, kāpēc tante atstāta dzīvot tādā mājā. Man pašai kauns. Visi iet pa ielu, prasa, kā es dzīvoju…

Mājas jaunā īpašniece dzīvo pārdesmit metru attālumā. “Bez Tabu” viņu neizdodas sastapt klātienē, taču vēlāk sarakstē viņa atklāj, ka ļāvusi sevi pierunāt īpašumu iegādāties.

Madara
Jaunā ēkas īpašniece

Diemžēl ēka ir grausta stadijā, stāvbūvi var ar pirkstu drupināt, konstrukcijas izpuvušas. Vienīgais, ko varam darīt, ir nojaukt un uzcelt no jauna, kas arī tiks darīts. Tika paņemts kredīts, nojaukts jumts un konstatēts, ka reālais mājas stāvoklis, it īpaši neapdzīvotajā pusē, ir daudz sliktākā stāvoklī, kā bija redzams. Kritiskajā pusē jumtu pat nebija, uz kā uzlikt. Šo ziemu būs jāpaciešas un visi darbi iespēju robežās tiks turpināti, jo nav tā, ka mēs tur visu esam pametuši pašplūsmā.

Iepazīstoties ar Dailas kundzes situāciju un noslēgto līgumu, “Bez Tabu” uzrunātais zvērinātais advokāts norāda, ka jaunie īpašnieki drīkst rīkoties ar ēku pēc saviem ieskatiem tiktāl, lai netraucētu dzīvošanu sirmgalvei.

Jānis Lapsa
Zvērināts advokāts

Problemātika ir tāda, ka līgumā nav norādīts, kuram par ko jārūpējas, kuram jāuztur kārtībā. Ja kaut kas līgumā nav atrunāts, to nosaka likums. Civillikumā noteikts, ka tam, kurš izmanto dzīvokli, tam jānes izdevumi par iespējamiem uzlabojumiem.

Apes novada sociālā dienesta vadītāja ir jaunās mājas īpašnieces māte. Sociālajā dienesta strādā arī jaunās īpašnieces māsa un tētis. Dienesta vadītāja gan norāda, ka nav iejaukusies ēkas pārdošanas procesā. Dailas kundzei piedāvāta dažāda palīdzība, taču viņa no tās lielākoties atteikusies.

Sirmgalve norāda, ka viņa nav gatava pamest savu mīļo sunīti, kuru nedrīkst ņemt līdzi uz aprūpes namu.

29 komentāri