“Postījumu summu pat nevaru nosaukt!” Mežstrādnieki Aglonas pusē pamatīgi izbraukā svešu īpašumu

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

7 komentāri

Pensionārs Ārijs no Rīgas teju visu savu brīvo laiku pavada Aglonas pusē. Rīdzinieks ar ģimeni atjauno seno lauku māju, kā arī sakopj apkārtējo teritoriju. Tomēr kaimiņos esošajā mežā, visticamāk, darbojas savi likumi.

Ārijs
smeļas spēku laukos

Es domāju, ka šajā te – Dieva dotajā, skaistajā nostūrī – vienmēr ir klusums un miers. Bet, izrādās, kā tā tas nav. Uzrodas cilvēki, kuri uzskata, ka senču radītās bagātības var izmantot, kā grib, un viņiem nav šķēršļu.

Prombūtnes laikā saimnieks saņem telefona zvanu ar satrauktu vēsti

Ārijs

smeļas spēku laukos

Man piezvanīja sievasmāte. Kaut kāds troksnis. Viņa saka: “Pa tavu lauku laikam brauc”. Atbildēju, ka nevar tā būt, kurš gan pa manu lauku varētu braukt, jo tā taču ir lielākā bezkaunība, kāda var būt. Un tad es piezvanīju kaimiņam, tas tāds jaunāks cilvēks. Viņš atbrauca uzņemt fotogrāfijas, aizsūtīja man uz Rīgu… Man rokas, kājas sāka trīcēt. Rokas, kājas sāka trīcēt.

Ārijs izrāda “Bez Tabu” izpostītās vietas. Zem meža tehnikas smagajiem riteņiem saspiesti arī divi skudru pūžņi.

Pa lauku braukāts bez žēlastības

Vienā no apstrādātā lauka malām mežstrādnieku vestā krava bijusi tik pārpildīta, ka iestigusi dziļi jo dziļi. Tamdēļ nācās atbrīvoties no vairākiem baļķiem, nosviežot tos turpat Ārija teritorijā. Rezultātā – pamatīgi postījumi lauksaimniekam.

Ārijs
smeļas spēku laukos

Ar mani neviens neko nav runājis. Un, lai es atļautu šādi te izārdīt savus sviedrus. Izskatās pēc karalauka. Pašreiz viss ir noklusis, zāģētāji klusi. Viņi tā kā zagļi – no rīta ap plkst. 6 parādās aiz stūra, iedarbina zāģus, cilvēki guļ. Ne saskaņojuši, ne sarunājuši.

Ārijs visādi centies apturēt novēroto bezkaunību. Tagad saimnieks cer, ka notikušajā iesaistīsies arī vietējā pašvaldība.

Aglonas novada domes zemes lietu speciālists Ainārs Streļčs:

Man šķiet, ka nekāds servitūts pa viņa īpašumu neiet cauri. Un, ja blakus kaimiņš, nav svarīgi, kas tur – firma vai fiziskā [persona] – ir nopirkusi cirsmu vai zemi un grib tagad cirst, un grib treilēšanas ceļu vai izvešanas ceļu taisīt pa svešu īpašumu, viņam sākumā ir jāvienojas. Ja viņš to dara bez atļaujas, bez īpašnieka piekrišanas, tad tā ir sodāma lieta.

Aglonas novada domes izpilddirektore Ineta Poga:

Es jau trešo reizi saku, ka mēs brauksim un skatīsimies situāciju uz vietas. Es jums tagad netaisos neko stāstīt un apgalvot. Ir jāredz un jāsaprot, kas tur notiek. Protams, ka pašvaldība iesaistīsies, ja būs iespēja.

Izpilddirektore gan uzsver, ja pašvaldībai nav nodarīti zaudējumi, tad problēma saimniekam jārisina pašam. Konkrēto īpašumu līdzās Ārijam pērnā gada maijā izsolē pārdeva tieši Aglonas novada pašvaldība. Vairāk nekā 20 hektāru plašos Aglonas mežus par teju 65 tūkstošiem eiro iegādājās SIA “Woodmaster”. Uzņēmuma biroju galvaspilsētā “Bez Tabu” apmeklē jau nākamajā dienā.

SIA “Woodmaster” darbinieks

Parasti jau meistars ar visiem it kā sarunā un vienojas. Mums, cik ir bijis, ka mēs izbraukājam…Vēl tagad nesen vienam Cēsīs izbraukājām servitūtu. Tagad pavasarī visu nolīdzinājām. Tagad kociņus vajadzēja sastādīt, kur iznīcinājām.

Telefonsaruna ar uzņēmuma mežu meistaru: “Nu, klausies, Aglonas mežos, kas mums zāģēja? [..] Nu, izstrādāja kas, tur – pie tām vienām mājām, kurām lauks vēl kaut kāds sabeigts? [..] Nu, Bez Tabu man blakus.”

Meistars saka, ka viņš bija pie tām mājām, meklēja izvešanas ceļus. Viņš bija tajās mājās. Tur bija cilvēks. Viņš saka: ”Es viņam neprasīju zemesgrāmatu”. Viņš parasti ieiet laukos mājās un, nu, cilvēks ir, viņš domā, ka tās ir viņa mājas. Tas tur atļāva braukt. Teju vai pagalmā krauties atļāva. Bet tas izrādās kaut kāds īpašniekam bļ** pri***aks, kas to māju, vai nu tur pieskata, vai kaut ko.

Uzņēmuma darbinieks uzsver, ja policija konstatēs postījumus un pieprasīs to novēršanu, firma to arī apņemas izdarīt. Pašreiz darbi mežā gan apturēti, lai atrastus citus piebraukšanas ceļus.

Ārijs
smeļas spēku laukos

Brauks it kā novērtēšanas dienests, es arī tur uzrakstīju. Redzēsim, ko viņi te nolems, nenolems. Policija jau prasīja, cik maksā [postījumi]. Es teicu, ka morāli maksā tik daudz, ka summu nevaru nosaukt. Man žēl saukt kaut kādu summu. Cilvēka morāle ir galvenā, kas ir nodarīts pāri man.

Ārijs ir iesaistījis arī policiju, kas šobrīd jau veic izmeklēšanu un skaidro notikušā apstākļus.