“Pirmais, kas iekrita acīs!” Kāpēc Rīgas dome dienu pirms valsts svētkiem izgaismota sarkanā, zilā un baltā krāsā?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

4 komentāri

Valsts svētku rītā “Bez Tabu” eletroniskajā pastkastītē sūdzības birst kā no pārpilnības raga. Visus ziņotājus vieno divas lietas: 17. novembra vakarā apmeklējuši gaismu festivālu “Staro Rīga” vecpilsētā un pamanījuši trīs krāsas uz Rātsnama fasādes.

“Rīgas dome un uzreiz ir Krievijas valsts karoga krāsu salikums, varbūt, ka tas izvietojums krāsām nebija, bet tas pirmais, kas iekrita acīs, ka tādā svētku dienā, tieši tādi toņi tiek izvēlēti uz galvaspilsētas galvenās ēkas. Likās diezgan absurdi,” ziņo rīdzinieks Roberts.

Foto: BEZ TABU SKATĪTĀJS

Neraugoties uz to, ka Krievijas karoga joslu krāsu secība atšķiras no Rātsnama gaismas instalācijas, ne mazums iedzīvotāju saskatījuši tieši kaimiņzemes karoga toņus.

Inga
neizpratnē par krāsu izvēli

Nopietni? Vienu dienu pirms svētkiem? Pirmais ir tas šoks un neizpratne, es esmu pārliecināta, ka neesmu vienīgā, manuprāt, ļoti neveiksmīga krāsu izvēle. Dienu pirms 18. novembra tas ir galīgi garām.

Inga norāda, ka pasaules augstākais debesskrāpis Dubaijā šogad tika izgaismots Latvijas karoga krāsās, un ir nezipartnē, kāpēc sarkanbaltsarkanais brīvdienās nerotāja arī galvaspilsētas domes ēku. Ne visi saredz kādas konkrētas valsts karogu, taču “Bez Tabu” satiktie iedzīvotāji arī īsti nevar atbildēt, kāpēc izvēlētas tieši šīs trīs krāsas.

Uģis Vidauskis
Rīgas domes Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs

Tā ir tāda akcija, kas tiek rīkota tieši pēc Prāgas mērijas iniciatīvas ar domu izgaismot ievērojamus objektus pilsētās, lai atgādinātu par komunisma režīma krišanu pirms 30 gadiem.

Ar gaismas festivālu “Staro Rīga” akcijai nav saistības. Piemēram, 23. augustā ievērojamus objektus vairākās Eiropas pilsētās rotāja Baltijas valstu karogu krāsas, 10. novembrī Bulgārijas, 17. novembrī Čehijas un Slovākijas, abu valstu karogos ir sarkanā, zilā un baltā krāsa.

Uģis Vidauskis
Rīgas domes Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs

17. novembrī ir Samta revolūcijas gadadienas, kad pirms 30 gadiem komunisma sabrukšanas rezultātā miermīlīgi sadalījās Čehoslovākija un izveidojās divas valstis: Čehija un Slovākija. Iedomājaties, ja mums būtu jāsaka šīs akcijas autoriem: “Atvainojiet, jūsu nacionālās krāsas ir kādam aizdomīgas un tāpēc mēs nepiedalīsimies tieši šajā dienā šajā akcijā, lai nerastos pārpratumi.” Tas būtu ļoti muļķīgi.

Rīgas domes pārstāvis gan nenoliedz, ka sabiedrības neizpratni varēja paredzēt, tāpēc medijiem tika izsūtītas preses relīzes un informācija publicēta arī domes informatīvajā portālā. 16. decembrī Rīgas domi rotās Rumānijas karoga krāsas. Vēl jāpiebilst, ka valsts svētkos, 18. novembrī Rātsnams izgaismojās sarkanbaltsarkanos toņos.