“Pircējiem tāda nauda jāpieņem, bet kasieriem ne?” Vai pārdevēji drīkst izbrāķēt nolietotas monētas?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

4 komentāri

Studente Līga nepatīkamu starpgadījumu piedzīvojusi piemājas veikalā, kad par izvēlētajiem pirkumiem pārdevējai sniegusi divu eiro monētu. Taču kasiere atteikusies to pieņemt, pat necenšoties savu lēmumu pamatot. “Tātad pircējiem tādu naudu ir jāpieņem, bet pārdevējiem ne? Vai arī mums pirms katras došanās reizes uz veikalu ir jāpārmazgā eiro monētas?” jautā Līga. 

Līga
izbrāķētas monētas saimniece

Kad mans pirkums jau tika noskenēts, pārdevējai noliku divus eiro. Viņa naudu grozīja vairākas reizes uz riņķi, un tad neapmierināta man pateica: “Мы не принимаем такие деньги.” Kad pārjautāju, kāpēc ne? Saņēmu vēlreiz to pašu frāzi. Paskatījos uz naudu un nesapratu, kāda vaina? Vai tas, ka monēta nebija spodra un spīdīga?

Latvijas Bankas Naudas laboratorijas vadītājs Aleksandrs Antiņš norāda, ka šajā gadījumā būtu ieteicams monētu nodot ekspertīzei, lai speciālisti pārbauda naudas zīmi un sniedz informāciju. Ja naudas zīme nav viltota, tā tiek atdota atpakaļ, bet, ja atklāts viltojums, tiek piesaistīta policija.

Bet skrien nu divu eiro dēļ uz Latvijas Banku, vai ne? Eksperts gan norāda, ka vēl nepareizāk būtu censties monētu “iesmērēt” kādam citam. Pat ja nauda nav viltota, tā neder apgrozībā, jo ir bojāta.

Aleksandrs Antiņš
Latvijas Bankas pārstāvis

Gadījumi, kad apgrozībā ir nolietojusies, netīra nauda, nav retums. Šeit visu izšķir pārdevēja zināšanas un profesionalitāte. Tas, kurš mazāk pieredzējis, noteikti negribēs pieņemt naudas zīmi, jo baidīsies, ka tā ir viltota. Savukārt tas, kurš ir drošāks, zinošāks un pieredzējis vairāk, apskatīsies drošības pazīmes, iespējams, veiks kaut kādas pārbaudes šaubu gadījumā, un, iespējams, pieņems naudu, vēlāk nodos to inkasācijas uzņēmumam kā bojātu naudas zīmi, kuru viņam samainīs.

“Bez Tabu” kopā ar naudas ekspertu pārliecinājās, ka konkrētie divi eiro nav viltojums. Lai izvairītos no līdzīgām situācijām, Latvijas Banka piedāvā bezmaksas mācības pārdevējiem un citu profesiju pārstāvjiem, kā atpazīt viltotas naudas zīmes.

TOP komentāri

 • Pardeveja
  +18 +16 -2

  Pardeveja

  Paskatieties kā cilvēki apejas ar naudu. Dažreiz tās papīra naudazzīmes izvel no kautkādas kabatas tik saņurcītu un ieplēstu ka pārbaudes aparāts viņu neatpazīst. Un kad atsaki pieņemt tad vēl uzrīko skandālu. Viss sākas no sevis, varbūt ja sāksim cienīt naudu, tās mums arī būs bišku vairāk
 • Kk
  +4 +2 -2

  Kk

  Tā pat kā kasiere var nepieņemt šādu monētu, tā arī pircējs var atteikties pieņemt šādu monētu no kasieres un problēmas nebūs. Nejau tā kasiere to monētu viņai deva, lai viņai tā būtu jāpieņem.Strādāju par kasieri un tādu situāciju ir bijis daudz neņemu tādas naudas zīmes, jo pēctam cilvēki negrib tādas ņemt pretī. Un darba devējs pēctam no kasieres tādu naudu neņems un liks no savas kabatas likt citu naudas zīmi. Es, kā kasiere novērtēju naudas zīmi ja man ir aizdomas ka tā ir vitota vai bojāta pretī neņemu.
 • Tetovē Jelgava Siga Walter
  +2 +1 -1

  Tetovē Jelgava Siga Walter

  A ka vispar pie pardevejas tas monetas tiek ja vinjas izdod , bet pienjemt tip nedrikst

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl