Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

3 komentāri

Ilze bija priecīga, kad viņas rokās nokļuva jaunā 50 eiro banknote, kas laista apgrozība aprīļa sakumā, taču viņas prieki bija īsi. Sieviete dalās savā pieredzē:

Vēloties norēķināties veikalā “Douglas” un “Narvesen”, saņēmu atteikumu. Banknote netika pieņemta, to atgrūda iekārta, kas pārbauda naudu. Pārdevēji un apsargs aplūkoja naudu, acīmredzot jauno banknoti redzēja pirmo reizi.

 

Ar šo pašu banknoti devos uz banku, kur lūdzu samainīt naudu. Izklāstot savu sarūgtinājumu, saņēmu atbildi, ka vēl neesot pārreģistrēts aprīkojums, kas pārbauda naudas zīmju viltojumus. Tas esot dārgi, un diez vai to izdarīs katrs veikals. Jutos patiesi neērti, un nezinu, kā rīkotos cilvēks, kuram nebūtu citas naudiņas, lai norēķinātos, vai tuvējās bankas, kur to samainīt.

Vai kases darbiniekiem nevajadzētu prast atpazīt naudu arī bez iekārtām?

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs ir pārsteigts, ka tirgotāji atteikušies pieņemt jauno naudas zīmi. Tā tam nevajadzētu būt. Esot vairākas pazīmes, pēc kurām arī bez īpašām iekārtām varot atšķirt, vai naudas zīme nav viltota. Latvijas Bankas pārstāvis informē, ka tirgotāji ir instruēti, kā atšķirt, vai banknote ir īsta.

Izklāsta trīs galvenās pazīmes, kā, skatoties pret gaismu, ieslīpi un ar taustes palīdzību var atpazīt jauno 50 eiro banknoti un atšķirt gan no iepriekšējās, gan no viltojuma. Starp citu, gada laika esot vairāk nekā tūkstoš atklātu gadījumu, kad tiek viltotas banknotes un monētas. Salīdzinājumā ar citām valstīm mēs gan neesam negatīvā topa augšgalā, tomēr vienmēr jābūt uzmanīgiem, īpaši veicot norēķinus skaidrā naudā.

SIA “Douglas Latvia’ pārstāve Līga Rūsiņa, uzzinot par pircējas nedienām ar jauno 50 eiro naudas zīmi, izsaka nožēlu, ka tā noticis:

 • Ļoti atvainojamies par radušos situāciju.
 • Iespējams, kādā no veikaliem bija tehniskas problēmas un banknote netika atpazīta.

SIA “Douglas Latvia” veikalos ir speciālie naudas zīmju pārbaudes aparāti, kuri jau ir pārprogrammēti, lai atpazītu jaunās 50 eiro banknotes.

Arī “Narvesen’ pārstāvji izsaka atvainošanos pircējai par radušos situāciju, piebilstot:

Tirdzniecības vietas darbinieks, lai pasargātu sevi no zaudējumiem, kuri varētu rasties, ja pieņemtu viltotu banknoti, ir patstāvīgi izdarījis šādu lēmumu. Taču darbiniekam šādu tiesību nav, pat tad, ja tirdzniecības vietā nav bijusi iekārta naudas pārbaudei. Darbinieka pienākums ir zināt un pārbaudīt tās patiesumu pēc citām naudas drošuma pazīmēm.

Jau laikus visas “Narvesen” tirdzniecības vietas saņēma informatīvos bukletus, kā atpazīt un pārbaudīt jaunās 50 eiro banknotes, un tika atgādināts, ka nedrīkst atteikties pieņemt no pircējiem tirdzniecības vietā jauno 50 eiro banknoti!

Esam atkārtoti informējuši par šo tirdzniecības vietas.

Raidījums Bez tabu veic eksperimentu un vairākos veikalos iepērkas, vēloties norēķināties ar jauno 50 eiro banknoti. Visās tirdzniecības vietās, tostarp “Narvesen” un “Douglas”, pārdevēji naudu pieņem bez iebildumiem, Pat ja banknotes atpazīšanas ierīce to nespēj atpazīt, pārdevēji pārliecinās par banknotes autentiskumu pēc citām pazīmēm. Atliek vien cerēt, ka līdzīgas nedienas, kā Bez tabu skatītāju Ilzi, vairs nevienu pircēju nepiemeklēs.

Foto

TOP komentāri

 • ddd
  +2 +2 0

  ddd

  Kur tad es viņu pēc tavām domām samainīšu, kad banka nestrādā. "Gudrītis". Redz viņu kaitinot:)))
 • baiba
  +1 +1 0

  baiba

  viņa nav vienīgā. Kukdīgā Rd electronic ar negribēja ņemt šo naudu

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm 1

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl