Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

Komentāri

Teju katrā Rīgā esošajā tirdzniecības centrā ir izvietots punkts, kurā cilvēki var nodot labdarībai savas mantas, kuras pašam vairs nav vajadzīgas. Lielākoties apģērbus un apavus. Kad kastes pilnas, atbrauc labdarības organizācijas darbinieki, atstāto aizved pie sevis, izšķiro un tālāk nogādā tiem, kuriem palīdzība vajadzīga. Tiktāl viss ir skaisti. Bet ir cilvēki, kuri šos punktus uztvēruši kā vietu, kur viegli var tikt pie mantām, kaut arī viņiem tās nepienākas.

Labdien. Biju lieciniece tam, kā kādā tirdzniecības centrā, no tur izvietotas labdarības kastes, vairāki cilvēki pa kluso cēla ārā maisus un nesa uz savu auto. Kad es viņiem aizrādīju, viņi kules ar drēbēm iemeta atpakaļ un ātri devās prom. No viņu savstarpējās sarunas sapratu, ka viņi te piebraukā bieži. Vai kāds vispār šīs vietas uzmana?

Eksperiments

Reaģējot uz skatītāja sūtīto ziņu Bez Tabu nolemj veikt eksperimentu. Izvēlamies trīs tirdzniecības centrus, kuros atrodas labdarībai ziedojamo mantu nodošanas punkti. Ierodamies pirmajā un sākam. Puisis, kurš ir eksperimenta dalībnieks netraucēti un pavisam atklāti izcilā kastē esošos maisiņus un tajos esošās drānas.

Izcilā, palūko vai derētu. Garām iet cilvēki, kuri neizrāda ne mazāko interesi par viņu deguna galā notiekošo. Beidzot kāda sieviete sāk cītīgi lūkot, ko jaunietis dara, tad ieiet lielveikalā. Ir sajūta, ka mums tā arī neviens neko neaizrādīs, bet tā ir mānīga. Promejot mūs panāk veikala apsargs.

  • Apsargs: Jūs rakājāties pa to kasti?
  • Eksperimenta dalībnieks: Jā.
  • Apsargs: Kāpēc?
  • Eksperimenta dalībnieks: Meklēju drēbes.
  • Apsargs: Tas ir ziedojumiem. Tur drīkst tikai likt iekšā. Nedrīkst ņemt laukā.
  • Eksperimenta dalībnieks: Man nekas nederēja.
  • Apsargs: Būs jāiet prom.

Pirms promiešanas vēl aprunājamies ar apsargu un uzzinām, ka tieši sievietei aizdomīga likās drēbju pārcilāšana un viņa lūgusi apsardzi palūkot, kas notiek.

Dari ko gribi.

Aizbraukuši uz otro eksperimenta veikšanas vietu situācija cita. Drānas var cilāt cik tik sirds kāro, neviens neliekas ne zinis. Bez Tabu sazvana labdarības organizāciju, kurai pieder abās vietās izvietotās kastes, bet tur atbild, ka priekšnieks nav Latvijā, neko plašāk pastāstīt nevar.

Pie lielveikala uzrunājam ļaudis un taujājam – ko viņi darītu ja redzētu, ka kāds no kastēm drēbes ceļ ārā un nes prom. Atbildes dažādas. Vieni gatavi saukt apsardzi,otri paši runāt ar aizdomīgo tipu, trešie nelikties ne zinis.

Fināls.

Atliek finalizēt mūsu eksperimentu. Trešajā dižtirgotavā ilgi uzturēties nesanāk, jo jau pēc pāris minūtēm izdzirdam apsarga stingro balsi, kurš cilvēciski populārzinātniskā valodā paskaidro, ka šīs drēbes aiztikt nedrīkst.

 

Mārtiņš
SV. Jāņa palīdzības pārstāvis

Mēs esam runājuši, ka tie apsargi gan to pakontrolētu, gan padotu mums ziņu kad tā kaste ir pilna. Bet diemžēl tas vienmēr nenotiek un mēs paši braucam.

Eksperimenta rezultāti priecē jo pierāda, ka lielākoties ne sabiedrība, ne apsardze nav vienaldzīgi pret notiekošo, kas savukārt pierāda to, ka ļaunprātīgiem svešas mantas tīkotājiem nodomu īstenot nebūs tik viegli.

Savukārt no apmeklētajiem trim lielveikaliem atbildi uz jautājumu – kā un vai tiek uzraudzītas attiecīgās vietas, atbildi saņemam tikai no viena. Tas ir apsardzes uzdevums, uzraugi ik pa brīdim apgaitās apseko vietas bet nepārtraukti tās uzmana videonovērošanas kamerās.

Foto

Lasi vēl