Pierīgas iedzīvotājiem no maija ūdens kļūs teju par 50% dārgāks

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

3 komentāri

Marta sēdē Garkalnes deputāti lēmuši ūdensapgādes tarifu palielināt par 46 procentiem, turpretī kanalizācijas pakalpojumu tarifu par 49 procentiem. Pamatojumā minēts ražošanas izmaksu pieaugums, tarifi kaimiņu aglomerācijās, kā arī iedzīvotāju maksātspēja.

Garkalnes novadā jau no 1. maija būs visaugstākie ūdenssaimniecības tarifi visā apkārtnē, tādēļ savāds šķiet deputātu lēmuma pamatojums ar tarifiem kaimiņu aglomerācijās. Inčukalna, Ropažu, Carnikavas un Ādažu novados ūdensapgādes un kanalizācijas tarifi ir krietni zemāki nekā Garkalnes novada iedzīvotājiem. Turpmāk par ūdenssaimniecības pakalpojumiem būs jāmaksā 1,33 eiro/m3 + PVN, turpretī kanalizācijas pakalpojumu tarifs palielināts līdz 2,01 eiro/m3 + PVN.

Aktīvākie novada iedzīvotāji uz tikšanos aicinājuši Bez Tabu komandu, jo ir neizpratnē par šādu vietvaras deputātu rīcību pēkšņi un strauji palielināt tarifus. Salīdzinot ar, piemēram, Ropažu novadu, garkalniešiem ūdensapgādes tarifs kubikmetrā būs par 41 centu lielāks, bet tarifs par kanalizācijas pakalpojumiem pat par 78 centiem lielāks nekā kaimiņu novadā.

Jānis
Pensionārs no Garkalnes novada

Ne tikai maksa par ūdeni ir pacelta, arī atkritumu izvešanai. Maksa par elektrību, gāzi palielināta. Esmu pensionārs, arī sieva ir pensionāre. Man pensijas pieaugums nav tāds, lai tiktu līdzi visiem šiem paaugstinājumiem. Varbūt to vajag darīt samērīgāk?

Lēmumu par tarifu paaugstināšanu Garkalnes novada domes deputāti pieņēma 26. martā, kad noteica, ka jaunie tarifi stāsies spēkā jau 1. maijā. Ar iedzīvotājiem tas netika apspriests, viņiem par straujo tarifu pieaugumu paziņoja e-pastos.

Izrādās domes deputāti, palielinot tarifu par nepilniem 50 procentiem, iedzīvotājiem pat nākuši pretī, jo apetīte bijusi vēl lielāka un tarifu esot vajadzējis palielināt par visiem 100 procentiem. Jautājumus raisa domes darbinieku spēja izvērtēt iedzīvotāju maksātspēju, kas minēta lēmumā.

SIA ”Garkalnes ūdens” valdes priekšsēdētājs Gundars Krievs norāda, ka ”Rīgas ūdens” esot tarifu paaugstinājis divas reizes, līdz ar to esot augušas ”Garkalnes ūdens” izmaksas. Jaunais tarifs ļaušot uzņēmumam strādāt bez būtiskiem zaudējumiem, tomēr netiek izslēgta iespēja arī nākamajos gados tarifu paaugstināt. ”Pēc pagājušā gada fakta tarifs būtu jāceļ par 100 procentiem. Tagad ir sašutums, neizpratne, bet rezonanse varēja būt lielāka. Šeit ņēmām vērā iedzīvotāju maksātspēju,” norāda pašvaldības uzņēmuma pārstāvis.

Garkalnes un Ādažu novados norisinājās Kohēzijas fonda atbalstīts projekts, kā ietvaros tika izveidota kanalizācijas sistēma. Projektā norādīts, ka tarifi pakāpeniski pieaugs līdz 2036. gadam, lai izvairītos no tarifu ”lēcieniem”, kas izraisītu negatīvu rezonansi sabiedrībā. Arī norādītā tarifu prognoze 2025. gadam jau tagad ir zemāka par to, ko 2019. gadā noteikuši deputāti.

“Garkalnes ūdens” nesasniedz nepieciešamo apjoma slieksni, lai tarifus būtu jāsaskaņo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.

3 komentāri