Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

1 komentārs

Pensionāriem rīdziniekiem ir nekustamā īpašuma un zemes nodokļa atlaides. Ja deklarētā dzīvesvieta ir kopīga tikai ar vienu personu, pensionāram jāmaksā tikai 50% zemes nodokļa. Zināms, ka Latvijā deklarēties svešā īpašumā var pāris minūšu laikā, un sanāk, ka pensionārs nav pasargāts no atvieglojumu zaudēšanas.

Aivars Briedis ar kundzi Irbenes ielā dzīvo divatā, nesen arī pienācis nopelnītais pensijas vecums, tāpēc interesējušies par iespējamiem atvieglojumiem. Izrādās, ja mājā deklarēti tikai abi, iespējams saņemt gan atlaides komunālajiem maksājumiem, gan zemes nodoklim.

Gadā par zemi Aivaram jāmaksā apmēram 260 eiro, un sanāk, ka atvieglojums ļauj viņam no sava pensionāra maciņa ietaupīt 130 eiro. Tā kā mājā bija deklarētas arī abas meitas, kuras dzīvo citur, vecāki palūguši deklarēto adresi mainīt.

Mierīgi pavadījuši vien neilgu laiku, jo pienācis paziņojums, ka atlaides zudušas. Iemesls – mājā deklarējies trešais iedzīvotājs. Pēkšņais apakšīrnieks nav pazīstams, arī Aivars nav devis nevienam atļauju deklarēties savā īpašumā.

Pensionārs ir šokā – kā mūsu valstī iespējama šāda situācija? Jebkurš svešinieks var piedeklarēties tavā īpašumā, bez tavas ziņas. Svešajam apakšīrniekam pat atnākusi vēstule no Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta.

Jāraksta iesniegums Mājokļu un vides departamentā

 

Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā Aivara iesniegums ir saņemts un tiek izskatīts. Lēmumu par svešinieka izdeklarēšanu pieņems Rīgas domes Personu dzīvesvietas reģistrācijas komisija, Mājokļu un vides departaments tikai sagatavo administratīvo lēmumu projektus.

Šobrīd izskatās, ka sniegtas nepareizas ziņas. Jo persona norādījusi neatbilstošu īpašnieku, ar kuru it kā vienojusies par dzīvesvietas reģistrēšanu. Nepatiesas ziņas tiek anulētas no pirmās deklarācijas iesniegšanas dienas.

Kopumā visa procedūra parasti aizņem apmēram mēnesi. Pagājušajā gadā Mājokļu un vides departamentā izskatīti 6500 gadījumu, vidēji tie ir 300 gadījumi mēnesī, kad tiek lūgts anulēt ziņas par personu dzīvesvietas reģistrāciju.

Pirmais gadījums Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis aicina Aivaru rakstīt iesniegumu ar lūgumu nodokli pārrēķināt. Jo, visticamāk, tas jau būs aprēķināts no pilnas summas, bet iesniegums tiks izskatīts un pārrēķins veikts.

Šis ir kārtējais pierādījums tam, ka Latvijā piedeklarēties svešā īpašumā ir pārāk vienkārši. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē stāsta, ka tuvākajā nākotnē likumu mainīt nav plānots, bet vismaz ir domāts par glābšanas plānu.

Tiek pieļauta iespēja izveidot speciālu darba grupu, kuras sastāvā varētu būt Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Tieslietu ministrija, VARAM, Valsts zemes dienests, Pašvaldību savienība, lai varētu novērst šādus un līdzīgus jautājumus. Par nepatiesu ziņu sniegšanu deklarācijā personām paredzēts arī sods no 70 līdz 500 eiro.

Foto

TOP komentāri

  • Broņislava Dzene  ( Reinika )paldies
    0 0 0

    Broņislava Dzene ( Reinika )paldies

    veidos tikai jaunas grupas ar neskaitāmiem darbiniekiem lai noskaidrotu nezina paši ko, lai tikai varētu saņemt algas un prēmijas, tā vietā, lai bez īpašnieka ziņas nedrīkstētu piedeklarēties, bet tas taču nav izdevīgi, kā citādi tiks pie algām un prēmijām no valsts kases.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl