“Pēc tam zobus zem beņķa meklēt?!” Vēlētājiem Talsu pusē jāmēro lieki kilometri pa meža ceļu

0 Komentāru

Liela daļa Lubezeres ciema iedzīvotāji ir gatavi balsot gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās, taču tagad viņus māc šaubas, jo priekšā ir kāds ļoti nopietns šķērslis.

Izrādās, norādītais vēlēšanu iecirknis atrodas visai tālu no ļaužu dzīvesvietām. “Nu, balsi laikam šogad neatdosim,” saka ciema iedzīvotāja Gunta.

Kā jau visi balsstiesīgie, arī Guntas kundze savā pastkastītē saņem vēstuli, kurā uzrakstīts – kur tad izšķirošajā dienā atradīsies vēlēšanu urna. Tomēr norādītā vieta pārsteigusi ne vienu vien ciema iedzīvotāju.

“Jo tepat pāri laukam mums ir vēlēšanu iecirknis – divi kilometri, uz otru pusi varam aizbraukt uz mūsu [Valdemārpils] centru – septiņi kilometri. Bet mums vēlēšanu iecirknis ir pa meža ceļu, ap 12 km, tur nav pilnīgi nekā,” turpina Gunta.

Lubezeres iedzīvotāja

11 km pa zemes ceļu!? Pēc tam zobus zem beņķa var meklēt. Autobuss arī neiet. Tur nav ko darīt! Kāpēc būtu jābrauc? Man mašīnu lauzt?

Jebkuras vēlēšanas Lubezeres ļaudīm ir kā svētki, proti, tā ir iespēja izpušķot ikdienas rutīnu un apvienot patīkamo ar lietderīgo. “Cilvēki, kas aizbrauc, piemēram, uz Valdemārpili novēlēt, viņi izstaigā pa pilsētu, viņi ieiet arī veikalā. [..] Viņi atbrauc mājās, viņi ir bijuši no tā ciema ārā, viņi ir bijuši kaut kur izklaidēties. Bet uz turieni [Nogali] viņi diez vai brauks, jo tur nav ko darīt, turpat elementāri veikala nav. Un ar kādu maršrutu [autobusu] viņi lai tiek?” retoriski jautā Gunta.

Lubezeres ciemā dzīvo aptuveni 180 iedzīvotāju, bet Nogalē – nepilns pussimts. Līdz ar to nav skaidrs, kāpēc lielākam skaitam cilvēku jādodas uz tālāko no pieejamajiem vēlēšanu iecirkņiem, nevis otrādi.

Gunta piebilst, ka ir bijuši atsevišķi ciema ļaudis, kas ir taujājuši pagastvecim un pašvaldības darbiniekiem, kāpēc radusies šāda situācija, taču pretī saņemta atbilde, ka vaina meklējama “augšā”.

“Bez Tabu” nolemj uzreiz doties pie “augšas”, proti, pie atbildīgā dienesta – Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK).

Atbilstīgi vēlētāju reģistram piesaiste iecirkņiem ir pašvaldības kompetencē. To nav veikusi Talsu novada vēlēšanu komisija, bet kāds cits pašvaldības darbinieks. Cēlonis, kāpēc tas tā ir, tas ir Talsu novada pašvaldībā radies,” uzsver CVK sekretārs Ritvars Eglājs.

“PMLP izsūta vēstules, bet tieši pa iecirkņiem, kur, kuram būs jābalso, to tā kā sagatavo pašvaldības Juridiskā nodaļa. To jau gadiem dara. Un vēlēšanu komisija, kā saka, šajā jomā nav tomēr iesaistīta,” komentē Talsu novada pašvaldības vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Agris Purkalns.

Guntra Tālberga
Talsu novada domes Juridiskās nodaļas vadītāja

Nē, iedzīvotājus pagastos saraksta atbilstoši iecirkņos, kādi ir izveidojušies jau pirms novada izveidošanas.

Bez Tabu: Bet, Jūs tad nepārskatāt to, vai iedzīvotājiem ir ērta, vai nav ērta šī nokļūšana uz iecirkņiem?

Neviens līdz šim nav vērsies pie mums ar šādu jautājumu.

CVK sekretārs ierosina pašvaldībai “masveidā” organizēt vēlēšanu iecirkņa maiņu uz dzīvesvietai tuvāku iecirkni. Šādā gadījumā pašvaldībai būtu jālūdz atkārtoti izsūtīt Lubezeres ļaudīm vēstules ar aicinājumu doties jau uz mainīto vēlēšanu iecirkni. Izmaksas gan būtu jāuzņemas pašvaldībai pašai, kas varētu būt nedaudz vairāk par pusotru eiro par vienu vēstuli.

Vienīgā labā ziņa ir tā, ka līdz 7. maijam vēlētājiem vēl ir iespēja mainīt vēlēšanu iecirkni. Un atliek vien cerēt, ka līdz nākamajām vēlēšanām Talsu novada domē tomēr tiks atrisināta Lubezeres ciema iedzīvotāju problēma.

0 Komentāru