Pēc auto ceļa pārbūves Skaistkalnē valda plūdi! Latvijas Valsts ceļi savu vainu nesaskata

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

8 komentāri

Tas bija pirms vairākiem gadiem, kad Vecumnieku novadā, pie pašas Lietuvas robežas esošās Skaistkalnes, iedzīvotāji atviegloti nopūtās. Latvijas Valsts ceļi beidzot sāka pārbūvēt katastrofālā stāvoklī esošo ceļa posmu Bārbele–Skaistkalne. Bet, kad darbi sāk ritēt uz nobeigumu, cilvēki sāk aptvert, ka remonta darbiem ir arī kāda nepatīkama blakusparādība.

Kas tas ir? Makšķerēt var, bet zivju nav. Ar laivu peldēt var, bet nav dīķis. Jautri peldēties var, bet nav ūdens atrakciju parks.

Tas ir rezultāts lielajām lietavām, kad kādas Skaistkalnes mājas sētā ūdens futbola spēlēšanai un ugunskura kuršanai atvēlēto placi pārvērtis ūdenstilpnē. Applūdusī teritorija ir tik liela, ka pa to mierīgi var peldēt ar laivu. Par to Bez Tabu pārliecinās klātienē.

Mors

Es te dzīvoju jau gadus piecdesmit, bet ko tādu neatceros. Iepriekš, kad bija stiprs lietus, tas krājās dārzos, bet ātri vien aiztecēja.

Pēdējās stiprās lietavas ir pielikušas punktu iedzīvotāju pacietībai, jo ūdens krāšanās sētās un grāvjos, kā saka Skaistkalnes iedzīvotāji, sākas tad, kad uzsākas cauri apdzīvotajai vietai vedošās šosejas remonta darbi.

Iedzīvotāji pārliecināti, ka pie vainas ir tas, ka pārbūvējot ceļa virsma pacelta augstāk, aizbērts grāvis, bet notekūdeņu notece izbūvēta starp brauktuvi un gājēju ietvi, bet īpašumi atrodas daudz zemākā līmenī. Rīgas ielas 20. nama pagalms ir cietis visvairāk.

Arī citviet ūdens krājas grāvjos, jo tam nav kur aizplūst. Ceļa pārbūves pasūtītājs, Latvijas Valsts ceļi, skaidro, ka Skaistkalnē viss izdarīts atbilstoši projektam un pēc labākās sirdsapziņas.

Anna Kononova

Anna Kononova
VAS”Latvijas valsts ceļi” pārstāve

Mūsu projekts paredzēja ceļa pārbūvi, kas arī notika. Projekts tapa, sadarbojoties projektētājiem, ir saskaņots atbilstoši visiem normatīvajiem aktiem, ir ievēroti visi standarti, un, protams, ka, būvējot ceļu, ir ievērots viss, kas bija paredzēts projektā.

Tā ietvaros zem ietvēm ir iebūvēta drenāžas zona, kura palīdz notekūdeņiem nokļūt līdz notekūdeņu kanalizācijas sistēmai.

Bet ūdens nekur prom netek, jo notekūdeņu kanalizācijas sistēma, visticamāk, izbūvēta par augstu. Iespējams, ka, taisot projektu, ievēroti visi standarti, kuri attiecas uz ceļiem, bet neviens nav padomājis, kā tas varētu ietekmēt tuvējo apkārtni.

Latvijas Valsts ceļu pārstāve saka, ka privātmāju īpašniekiem pašiem jāierīko saskaņota drenāžas sistēma, lai novadītu ūdeni. Tajā, ka iedzīvotāji vienbalsīgi saka, ka viņu dzīves apstākļi pasliktinājušies tieši pēc būvdarbiem, valsts uzņēmuma pārstāve būvnieku vainu nesaskata.

Raidījums sazinājās arī ar Vecumnieku novada priekšsēdētāju Gunti Kalniņu. Viņš apstiprināja, ka domē ir zināms par šo problēmu un ka arī novada vadība nepiekrīt Latvijas Valsts ceļiem.

Jau ceļa pārbūves laikā būvniekam ir norādīts, ka nebūs labi. Novads nav parakstījis ceļa ekspluatācijā nodošanas dokumentus, ir sagatavojis vēstuli gan Latvijas Valsts ceļiem, gan Satiksmes ministrijai un uz stingrāko prasīs savest kārtībā ceļa malas tā, lai iedzīvotājiem zeme vairs neapplūstu.

8 komentāri