“Pat lopu dakteris ir iejūtīgāks!” Paciente ar lauztu roku slimnīcā Rīgā saņem pazemojumu un kļūdainu diagnozi

5 komentāri

Pēc tam, kad sieviete piedzīvo smagu kritienu, reģionālās slimnīcas ārsts nosūta sievieti uz izmeklējumiem Rīgā. Nakts melnumā mērojusi 150 kilometrus no Rojas novada un ieradusies ārstniecības iestādē Rīgā, sieviete piedzīvo, kā pati to sauc, pazemojumu: dakteris draud ar naudas sodu par, viņaprāt, viltus trauksmi, aizsūta sievieti mājās, pat neizmeklējot. Pēc vairākām dienām ārsts citā ārstniecības iestādē sievietei atklāj lūzumu. Sieviete asarām acīs atceras piedzīvoto.

Ieviņa no Rojas novada Ģipku ciema maija piektdienā piedzīvoja smagu kritienu. Pašas spēkiem ieradās slimnīcā Talsos, kur sievietei sniedz pirmo palīdzību, veica izmeklējumus, tomēr ārsts neesot bijis pārliecināts par galējo diagnozi, tāpēc ar oficiālu dokumentu nosūtīja sievieti uz Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu Rīgā. Ieviņa stāsta, ka ārstam bijušas bažas par sievietes spēju pašai nokļūt Rīgā, tāpēc piedāvājis braukt ar ātrās neatliekamās palīdzības brigādi. Ieviņa atteicās, jo nevēlējās velti tērēt valsts resursus, uzskatot, ka tie tobrīd varbūt noderīgi citiem.

Atbrauc uz slimnīcu, sūdzies par sāpēm, bet no ārsta saņem draudus

”Divos naktī tur nebija neviena ar traumām. Daktere apskatīja dokumentus, tad paskatījās uz mani un prasīja, kāpēc esmu atbraukusi. Es atbildēju, ka dakteris nosūtīja. Viņa teica: ”Bet viņš [Talsu dakteris] visu ir ļoti labi aprakstījis, viss ir ļoti labi redzams. Ko jūs gribat no mums? Jūs zināt, ka es varētu jums uzlikt sodu 40 eiro apmērā. Par viltus trauksmi.” Vai arī Talsu ārstam viņa draudētu ar sodu, ja būtu paklausījusi un braukusi ar ātro palīdzību?” Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārstes teikto atminas Ieviņa.

Slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš norāda, ka par konkrēto pacientu un viņa ārstēšanu viņam aizliedz runāt likums, tomēr teic, ka ”ārsts piekusis, komunikācija starp dzīviem cilvēkiem, strīds. Nogurums var ietekmēt garastāvokli, nevis kompetenci. Ticiet man, visi ārsti šajā valstī ir kompetenti.”

Veselības inspekcijā skaidro, ka biedēšana ar soda naudu ir nepieņemama, turklāt sodīšanas funkciju ārstniecības iestādes neveic.

”Pacients ir tikai pacients. Kas būtu jādara, to izlemj ārstniecības persona. Ne jau visi pacienti ir tik informēti medicīniskajos jautājumos. Viņi vēršas pēc palīdzības,” teic Andris Zīverts, Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes nodaļas vadītājs.

Nepareiza diagnoze

Vēlāk Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārste, neveikusi Talsu ārsta gaidītos izmeklējumus, ko sagaidīja arī kolēģis Talsos, ap pulksten 3 naktī Ieviņu palaida mājās. Ieviņa teic, ka ārste vien iekārusi roku lakatā un izrakstā uzrakstījusi diagnozi – elkoņa sasitums. Tā kā pēc vizītes traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas sekoja brīvdienas, pie cita ārsta, citā ārstniecības iestādē varēja vērsties pēc vairākām dienām. Pēc vairākām dienām Talsos atklājās, ka Ieviņai ir lūzums, nevis sieviete cēlusi viltus trauksmi.

”Nofotografējot Talsos atklājās, ka šeit, plaukstā, ir lūzums. Dakteris arī bija pārsteigts [par Rīgas daktera rīcību]. Patiesībā ar roku lakatiņā nevarēju staigāt. Dakteris Talsos teica, ka roka tieši otrādi jāloka, lai nepaliek stīva,” par uzzināto jau pēc vizītes ārstniecības iestādē Rīgā, kas, iespējams, atklāj galvaspilsētas ārstes pārkāpumus stāsta Ieviņa.

Taujāts, kāpēc ārste nenoteica pareizo diagnozi un pat neveica padziļinātu rokas izmeklēšanu, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš teic, ka ”protams, iespējami rentgena izmeklējumi. Katrs ārsts izvēlas ārstēšanas metodi, balstoties savā kompetencē. Pacientam jāsaprot, ka viņa veiksmes stāsts ir nonākt pie ārsta, kuram ir lielāka pieredze netipiskos gadījumos, nevis nonākt pie ārsta, kuram pieredze ir mazāka. Ārsti ir pietiekoši kompetenti, lai sniegtu palīdzību pacientiem, bet gadās arī tā.”

Ieviņa stāsta, ka ziņojusi ārstei par sāpēm plaukstas locītavā. “Pat lopu dakteris izturas iejūtīgāk pret pacientu,” sašutusi ir Ieviņa.

”Jebkuram ārstam iespējamas kļūdas. Nav tāda ārsta, kuram nebūtu kļūdu. Ja visus ārstus par katru kļūdu nepielaistu pie darba. Pasaulē ārstu vairs nebūtu,” turpina Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Zariņš.

Video zemāk uzzini, ko par sievietes pieredzi saka Veselības inspekcijā:

Foto

5 komentāri