Par zobārstu aizsarglīdzekļiem pacientiem liek papildus maksāt 10 eiro! Vai likumīgi?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

7 komentāri
Par zobārstu aizsarglīdzekļiem pacientiem liek papildus maksāt 10 eiro! Vai likumīgi?

Raimonds devies pie zobu daktera, pat nenojauzdams, ka šoreiz vizīte pie stomatologa iecirtīs vēl pamatīgāku robu naudas makā, nekā tas bijis iepriekš.

Pēc vizītēm pie zobārsta, Raimonds izpētījis kases čekus. Ik reizi tikusi iekļauta arī terapija 10 eiro vērtībā. Kad apdrošinātājs lūdzis čeku atšifrējumu, saņēmis no zobārstniecības klīnikas detalizētu aprakstu. Bijis pārsteigts, ka 10 eiro terapija patiesībā esot samaksa par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, ko izmanto mediķi. Uzskata, nav godīgi, ka netika par to brīdināts. Uzskata, ka papildu samaksu par savu pakalpojumu varētu iekļaut daudzu profesiju pārstāvji, kas izmanto sejas maskas vai respiratorus.

Zobārstniecības klīnikas “Dentavita” galvenā ārste Natālija Abrosimova skaidro, ka kases aparātā neesot atsevišķas pozīcijas, kas norādītu, ka maksa ir par aizsarglīdzekļiem, tāpēc norādot: terapija, taču dokumentā apdrošinātājiem esot atšifrējuši, ka 10 eiro ir par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, kādi zobārstiem papildus jālieto saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem. Skaidro, ka izmaksas esot ļoti dārgas, pēc katra pacienta mainot komplektus un visu dezinficējot. Klīnikā pieņēmuši lēmumu, ka daļu izmaksu segs klīnika, atlikušo daļu – pacienti.

Sazinoties ar sešiem zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem, tikai viens raidījumam “Bez Tabu” atzīst, ka no pacientiem iekasē 5 eiro samaksu par ārstu individuālajiem aizsardzības līdzekļiem. Pārējie aptaujātie to vēl nesteidz darīt.

Latvijas Zobārstniecības asociācijas prezidents Andis Paeglītis skaidro, ka iekļaut samaksu par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, kas esot dārgi, maksas pakalpojumu sniedzēji ir tiesīgi. Samaksa varot būt pat līdz 20 eiro. Būtu ētiski, ja dakteri par šo samaksu pacientus informētu.

Vai zobārsts nav iekļāvis maksu par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, vislabāk to noskaidrot vēl pirms zobu labošanas, piesakot vizīti, jo, kad zobs jau būs salabots un čeks izsniegts, tad jau būs par vēlu ko mainīt un nāksies vien atdarīt maku.