“Par mani izņirgājās, paliku bez nekā!” Populārs veikals nekrietni izmet grūtnieci no darba

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

31 komentārs

Grūtnieci pirms došanās dekrētā nelikumīgi atbrīvo no darba veikalā ”Narvesen”. Sieviete zaudē tā saucamo māmiņalgu. Tiesa lemj, ka darba devējam sieviete jāatjauno darbā, lai saņemtu māmiņalgu, jāmaksā neizmaksātā alga, naudu par slimības lapu, ko iepriekš darba devējs nebija izmaksājis, kā arī jāmaksā kompensācija par morālo kaitējumu. Darba devējs ignorē tiesas spriedumu, aptuveni 1500 eiro par labu sievietei nespēj piedzīt arī tiesu izpildītājs.

Populāros ”Narvesen” veikalus visā Latvijā pārvalda daudzi franšīzes ņēmēji. Limbažu veikalu ilgu laiku pārvaldīja SIA ”RK Projekts” ar Ritvaru Kleinu priekšgalā. Limbažu veikalā 2015. gada beigās sāka strādāt Inese. Sieviete stāsta, ka ilgus gadus strādājusi ļoti apzinīgi, pat nav izmantojusi tiesības doties atvaļinājumā un dažkārt nākusi uz darbu arī nevesela, jo, kā stāsta Inese, priekšnieks teicis, ka neesot, kas strādā.

2017. gada maijā Inese darba devējam esot paziņojusi, ka ir bērniņa gaidībās, ka grasās doties atvaļinājumā no oktobra beigām. Divus mēnešus pirms tam, septembrī bijusi spiesta ņemt ”slimības lapu” grūtniecības dēļ, neesot bijusi spējīga strādāt. Toreizējo veselības kaiti apliecina ar ārsta izsniegtu dokumentu.

Patriec grūtnieci

No slimības darbā bija jāatgriežas mēnesi pirms laika, kad paredzēts doties atvaļinājumā. Tomēr, nevēloties riskēt ar bērna un savu veselību, beidzot nolēmusi izmantot savas tiesības doties atvaļinājumā. Kā stāsta sieviete, Ritvars Kleins esot vēlējies pārtraukt darba attiecības ar viņu pirms dekrēta.

Inese
Patriekta no darba grūtniecības laikā

”Man pienācās dekrēts pirms atvaļinājuma. Ja es to neņemu, viņam pašam [darba devējam] tas jādod. Viņš gribēja pierunāt, lai pēc savstarpējas vienošanās izbeidzu darba attiecības. Es tam nepiekritu. Viņš saplēsa manu iesniegumu par atvaļinājuma pieprasījumu un tāpat mani atlaida.”

Inese stāsta, ka tolaik viņu atlaida, vainojot, ka nav nākusi konkrētā darba dienā, uzrakstot atpakaļejošu darba grafiku.

Inese
Patriekta no darba grūtniecības laikā

”Pēc tam, kad saplēsa manu iesniegumu, manā acu priekšā viņš septembra beigās rakstīja darba grafiku par to pašu septembri. Tieši tik nekaunīgi. Uztaisīja falšu grafiku, jo pēdējos trīs mēnešus viņš vispār nesastādīja grafiku. To darījām mēs ar kolēģi, sadalot, kad, kura no mums strādās. Septembra beigās viņš uztaisīja septembra grafiku no mēneša sākuma. Ievilka grafikā vienu dienu, kad it kā bija jāstrādā, bet nestrādāju, bet tā nebija.”

Tā nu sieviete palika bez darba un māmiņalgas. Inese šādu darba devēja rīcību sauc par nelietību pret uzcītīgu un apzinīgu darbinieci, turklāt grūtnieci.

”Tas bija tā: paldies par labu darbu, es tevi atlaižu. Viņš ar šo pateica, ka vairs neesmu vajadzīga kā jaunā māmiņa. Vienkārši pasmējās par mani, bet es viņu iesūdzēju tiesā,” sarūgtināta ir Inese.

Tiesa lemj par labu darbiniecei, darba devējam pat prātā nenāk maksāt kompensāciju

Pēc darba uzteikšanas un māmiņalgas zaudēšanas piedzīvojusi stresu, negulējusi, naktīs raudājusi, turklāt pasliktinājusies veselība, atminas Inese. Tiesā sieviete pierādīja, ka darba devējs rīkojies negodprātīgi. Tiesa lēma sievieti atjaunot darbā, lai varētu saņemt māmiņalgu, izmaksāt slimošanas pabalstu un vienu neizmaksāto algu (arī to visu darba devējs bija pamanījies neizmaksāt), segt ar tiesāšanos saistītos izdevumus, kā arī izmaksāt sievietei pieprasīto morālā kaitējuma kompensāciju.  ”Narvesen” franšīzes ņēmējam SIA ”RK Projekts” Inesei jāizmaksā aptuveni pusotrs tūkstotis eiro.

Pēc tam, kad SIA ”RK Projekts” ar Ritvaru Kleinu priekšgalā zaudēja tiesā, iespējams, vairoties no kompensāciju izmaksas, ”iztukšoja” uzņēmumu, dibināja jaunu SIA – ”RNK Projekts”, kura paspārnē ”Narvesen” veikals Limbažos turpināja savu darbību.

Uzņēmumu “iztukšo”, tiesu izpildītājs bezspēcīgs piedzīt naudu par labu pazemotajai sievietei

Gadu pēc tiesas sprieduma par vainīgo atzītais ”RK Projekts” sievietei nav samaksājis ne centa, arī tiesu izpildītāja Sandra Rundele, kurai uzticēts iegūt līdzekļus no zaudētāja tiesvedībā, nav spējīga piedzīt naudu.

Zvērināta tiesu izpildītāja atsakās stāties Bez Tabu kameras priekšā. Sniedz skaidrojumu telefoniski. Skaidro, ka uzņēmumā nav nekā, pret ko sākt piedziņu, tas ir ”tukšs”.

Sandra Rundele
Zvērināta tiesu izpildītāja

”Šis uzņēmums neveic saimniecisko darbību, izslēgts no PVN maksātāju reģistra, nav iesniedzis gada pārskatu. Nav nekādas kustamās mantas, nekādu nekustamo īpašumu. No uzņēmuma nav ko paņemt. Šis nav pirmais un pēdējais tāds gadījums. Tiesu izpildītājs darīt nevar neko. Tiesu izpildītājs veic darbības likumā noteiktajā kārtībā. Visi domā, ka tiesu izpildītājs atnesīs naudu uz paplātītes. Tā tas nenotiek.”

Inese uzskata, ka R. Kleinu varētu atrast, uzrunājot viņu jaunajā uzņēmumā, kas netraucēti turpina pārvaldīt Limbažu veikalu ”Narvesen”. Tomēr likums nosaka, ka amatpersonas neatbild ar savu personīgo mantu, tāpēc no tās nevar veikt piedziņu.

Inese
Uzvarējusi tiesā, bet kompensāciju sagaidīt bezcerīgi

”Sanāk, ka mans, advokāta, tiesneša laika resurss izlietots velti, ja neko nevar dabūt. No tiesas nav nekādas jēgas. Mani nepamatoti atlaida kā grūtnieci! Sanāk, ka uz tiesu iet nav jēgas!”

R. Kleina vadītā jaunā veikala pārvaldītājfirma reģistrēta kādā dzīvoklī Limbažos. Tur sastaptā sieviete saka, ka tur uzņēmēju neatrast, viņš dzīvoklī esot vien deklarēts. Veikalā ”Narvesen” strādā viņa māte, kura nevēlas sniegt nekādus komentārus – nedz par dēla atrašanās vietu, nedz sniedz viņa kontakttālruni. Taujāta, vai savstarpējās sarunās viņa dēlam neiesaka tomēr samaksāt Inesei, uzņēmēja māte saka: ”Mēs par tādām lietām nerunājam.”

Mūk arī no Bez Tabu un Darba inspekcijas

Uz Bez Tabu telefona zvaniem Kleins neatbild. Kad īsziņā tiek paziņots, kas viņu meklē Bez Tabu, uzņēmējs turpina nelikties ne zinis.

”Iztukšotais” uzņēmums ”RK Projekts” palicis parādā ne vien Inesei, bet arī valstij. Pirmkārt, uzņēmums iekrājis teju 11,5 tūkstošu eiro nodokļu parādu. Otrkārt, nav nomaksāts Valsts darba inspekcijas (VDI) piemērotais sods. VDI Inese vērsās, gatavojoties tiesvedībai.

”Uzņēmums nevar atlaist grūtnieci tikai tāpēc, ka tam tā gribas. Mēs vērsāmies uzņēmumā, uzrunājot to, jo nesaņēmām nepieciešamo dokumentāciju. Diemžēl uzņēmums mūs ignorēja: dokumentus neizsniedza, uz amatpersonas uzaicinājumiem neieradās. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, uzņēmums tika saukts pie administratīvās atbildības par amatpersonu likumīgo prasību nepildīšanu. Sods nav samaksāts. Tā piedziņa uzticēta zvērinātam tiesu izpildītājam,” tā par uzņēmuma negodprātību stāsta arī VDI Juridiskās nodaļas vadītāja Diāna Švānberga.

Acīmredzot, arī VDI piemēroto sodu tiesu izpildītājam neizdosies piedzīt.

Eksperte: Negodprātīgajiem nedrīkst sākt darboties “no baltas lapas”

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē norāda, ka Valsts ieņēmumu dienests būtu tiesīgs pasludināt iepriekšējā Limbažu ”Narvesen” pārvaldnieka ”RK Projekts” maksātnespēju, jo tas iekrājis prāvu nodokļu parādu. Maksātnespējas procesa gaitā Inese būtu tiesīga pieteikties kā kreditore un atgūt vismaz daļu naudas tādā veidā. Tāpat, ja ir aizdomas, ka uzņēmējs rīkojas negodprātīgi, proti, apzināti izvairās no saistību izpildes, jāvēršas Valsts policijā, iesaka Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja vietniece Iveta Kruka.

Tāpat Kruka uzskata, ka negodprātīgām amatpersonām nevajadzētu ļaut sākt jaunu darbību ”no baltas lapas”.

Ar Bez Tabu R. Kleins sazinās vien pēc tam, kad par viņa rīcību pret darbinieci žurnālisti informē zīmola ”Narvesen” priekšniecību Baltijā. Kleins atsakās stāties kameras priekšā, taisnojas, ka par tiesvedību nav zinājis, par to neesot informēts, kas gan neatbilst patiesībai, tāpēc it kā ”nav sniegta iespēja aizstāvēt savu pozīciju”.

Tāpat Kleins taisnojas, ka neatceras, vai laikā, kad ”RK Projekts” atlaida grūtnieci Inesi, bija valdē. Kad Bez Tabu informē, ka tolaik bija valdē, viņš tāpat saka, ka to neatceras. Uzņēmējs telefonsarunā saka, ka aizvien uzskata, ka atlaidis grūtnieci pamatoti, tāpēc viņam tiesas spriedums nešķiet saistošs, kas gan viņu neatbrīvo no atbildības samaksāt Inesei.

Zīmola vadība Baltijā: Pārtraucam sadarbību ar viņu

Pēc iepazīšanās ar faktiem ar paziņojumu nāk klajā ”Narvesen” priekšniecība Baltijā.

Krīvs Lode
“Narvesen Baltija” mazumtirdzniecības direktors

”Mūsu nostāja ir klaji negatīva un noraidoša attiecībā uz konkrētā sadarbības partnera rīcību. Tā nesaskan ar mūsu vērtībām. Uzzinot šos faktus, lemjam, ka izbeigsim sadarbību ar šo franšīzes ņēmēju. Mēs ticam, ka citi franšīzes ņēmēji godprātīgi un ar cieņu attiecas pret darbiniekiem. Viena konkrēta uzņēmēja rīcība negatīvi ietekmē izpratni par kopējo franšīzi un met ēnu uz godprātīgiem franšīzes ņēmējiem.”

Foto