Par īri nemaksā, pelna ar apakšīri, terorizē kaimiņus, posta īpašumu! Īrnieka anarhija miljonu vērtā īpašumā Jūrmalā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

10 komentāri

Aptuveni miljonu eiro vērta īpašuma Jūrmalā īpašniece pirms nepilna gada izīrēja plašo teritoriju ar savrupnamu un viesu māju vīrietim. Īrnieks ilgstoši nemaksā par īri (2000 eiro mēnesī), iekrājis iespaidīgu komunālo pakalpojumu parādu. Īpašniece jau ilgstoši un nesekmīgi cenšas izlikt īrnieku. Nepalīdz arī policija, kurai savādās likumdošanas dēļ neesot tiesību izraidīt īrnieku no teritorijas. Īpašniece un viņas pārstāve uzskata, ka vīrietis apzināti, izmantojot robus likumdošanā, atradis īpašumu, kurā ieperināties. Īpašuma teritorija un ēkas nepilna gada laikā bojātas un nekoptas, tāpat no savrupmājas pazudusi sadzīves tehnika, ko apliecina izīrēšanas brīdī sagatavotais pieņemšanas-nodošanas akts. Kaitnieciskais īrnieks nekautrējas nodot īpašumu apakšīrei, kas arī ir pretrunā īres līgumam. Tādējādi vīrietis neatļauti pelna lielas naudas summas.

“Bez Tabu” redakcijā vērsās Milana, īpašuma saimnieces pārstāve. Milana stāsta, ka īpašumu saimniece pirms vairākiem gadiem iegādājās par vairāk nekā 1 miljonu eiro. Tā kā pati ikdienā dzīvo ārpus Latvijas, jau ilgstoši izīrē vērtīgo īpašumu Jūrmalā. Līdz šim sadarbojusies ar vairākiem īstemiņa īrniekiem. Pērnā gada 1. septembrī īpašniece noslēdza līgumu uz diviem gadiem ar īrnieku Haraldu. Milana stāsta, ka, iemaksājis depozītu un īres maksu par pirmo mēnesi, līdz šim brīdim viņš neesot vairs maksājis neko.

Milana
īpašnieces pārstāve

1. septembrī būs gads. Visu šo laiku viņš nav maksājis nedz par īri, nedz komunālajiem pakalpojumiem. Šai mājai par parādiem jau atslēdza gāzi, ūdeni, elektrību, arī atkritumus jau neizved.

Lai īrnieka dēļ neiedzīvotos nepatikšanās ar parādu piedzinējiem, īpašniece no savas kabatas daļēji apmaksājusi komunālo pakalpojumu parādu, stāsta Milana. Tāpat īpašnieces pārstāve teic, ka pēc tam, kad parādu dēļ SIA “Jūrmalas ūdens” atslēdza ūdens padevi, īrnieks patvarīgi to atjaunoja, noraujot plombas. Patvarību konstatējis arī ūdensapgādes uzņēmums.

Milana
īpašnieces pārstāve

Par to, ka viņš nepilda nevienu īres līguma punktu, mēs ar viņu [īrnieku] vienpusēji lauzām līgumu, bet izlikt šo cilvēku mēs pēc likuma nevaram, kamēr nebūs tiesas sprieduma par izlikšanu. Tas viss [tiesāšanās] ir ļoti ilgs process. Rēķinājām, ka tas varētu aizņemt divus gadus.

Kaitniecības apmēri uzņem apgriezienus; policija bezspēcīga

Īpašniece un viņas pārstāvji gan pa labam, gan ar viltību centušies atgūt kontroli pār īpašumu. Situācija nonākusi līdz absurdam: īpašuma teritorijā var iekļūt vien tad, kad īrnieka nav mājās. Tādu izdevību izmantoja vēl nesen, kad, iekļūstot teritorijā, īpašnieces uzticības personas centušās aizsargāt teritoriju, neielaižot tajā īrnieku. Savukārt īrnieks, kā iemūžināts video, par to draudēja īpašnieces uzticības personām un izsauca policiju, kas norādīja, ka īpašniecei nav tiesību izlikt īrnieku no īpašuma, kamēr to neatļauj tiesa. Likumsargi palīdzēja īrniekam atgriezties īpašumā.

Milana, uzrādot izīrēšanas brīdī parakstīto pieņemšanas-nodošanas aktu ar fotoattēliem, apliecina, ka īrnieka Haralda uzkundzēšanās laikā īpašums – teritorija un savrupmāja – ir bojāta. Tāpat no mājas pazudusi sadzīves tehnika un sabojāts baseins, automātiskie vārti. Tāpat sadauzīta loga rūts, ilgstoši nav kopts dzīvžogs un konstatējamas citas nebūšanas, par ko “Bez Tabu” kopā ar Milanu īrnieka prombūtnē pārliecinās pastaigā pa teritoriju un savrupmāju.

Milana ir noraizējusies par īpašuma esošo stāvokli un līdz cik bēdīgam stāvoklim tas tiks nolaists nākotnē. Milana stāsta, ka ziemā mājā nebija apkures, jo to atslēdza komunālo parādu dēļ.

Īpašnieces pārstāve neizpratnē ir arī par īrnieka uzdzīvi īpašumā, kas pamatīgi nokaitinājusi kaimiņus.

Milana
īpašnieces pārstāve

Te bijuši šāvieni, viesojušās plikas meitenes, redzēti arī visādi bandītu izgājieni. Kas te notiks tālāk – atliek tikai cerēt, ka māja kā tāda paliks vietā. Tā nu ir kā “bomžu” māja! Pa nepilnu gadu policijai ziņots kādas 23 reizes par notiekošo šeit.

Par notiekošo īpašumā sašutusi arī kaimiņiene Elena.

Elena
kaimiņiene

Plikas meitenes skraidīja pa apkaimi. Ļoti piedzērušās un jaunas. Karantīnas [Covid-19 ārkārtējās situācijas] laikā, kad cilvēki sēdēja mājās, te notika “tusiņi”. Te vācās liels daudzums cilvēku, skanēja skaļa mūzika no divām lielām skandām. Skanēja tā, ka aizvērtie logi trīcēja. Vairākkārt kaimiņi sauca policiju. Policija atbrauc, bet tam nav nekādas jēgas. Kaimiņi paši sāka risināt, kas noveda pie tā, ka viņš [īrnieks] tvēra pēc ieroča. Dzirdējām šāvienu. Mēs atrodamies aiz tūjām, neredzējām, varbūt viņš biedēja, bet kaimiņi redzēja no loga. Mums te dzīvo ģimenes ar bērniem, kuriem jāskatās un jāklausās tajā visā!

Īpašnieces pārstāve Milana “Bez Tabu” komandai mobilajā tālrunī demonstrē īrnieka Haralda draudu ziņas, kas sūtītas ar nolūku pārtraukt centienus izdzīvot viņu no īpašuma.

Ne par ko nemaksā, bet krietni nopelna

Īpašnieci un viņas pārstāvi pārsteidz arī fakts, ka svešo īpašumu Haralds neatļauti nodod apakšīrei vietnē “Booking.com”, par vienu nakti atkarībā no sezonas un dienas savrupmājā pieprasot līdz pat 300 eiro, par viesu māju – nedaudz zemāku cenu. Atsauksmes no viesiem gan nav glaimojošas, jo, ierodoties īpašumā, viesi nonāk nekoptās telpās, pat bez karstā ūdens.

Milana
īpašnieces pārstāve

Šis cilvēks mums nemaksā neko, bet pats ar īpašumu pelna ļoti lielu naudu!

Uz “Bez Tabu” telefona zvanu īrnieks Haralds neatbildēja.

Valsts policijā informē, ka par un ap konkrēto īpašumu, tajā notiekošu un pret īrnieku uzsāktas vairākas administratīvās lietas un trīs gadījumos uzsākts kriminālprocess. Īpašniece arī pieprasījusi uzsākt kriminālprocesu par krāpšanu, jo uzskata, ka īrnieks ir ieperinājies īpašumā, zinot, ka nemaksās par tā izmantošanu; par huligānismu un svešas mantas bojāšanu. Kriminālprocesu par šo visu gan neuzsāka. Atteikumu īpašniece apstrīdēja Prokuratūrā, kas nodeva iesniegumu atpakaļ likumsargiem, norādot, ka, iespējams, īpašnieces argumenti ir pamatoti. Valsts policijā par šo nu notiek resoriskā pārbaude.

Valsts policijā informē, ka likumsargiem nav tiesību izlikt īrnieku no īpašuma.

Valsts policija

Vēršam uzmanību, ka policija īrnieku no īpašuma neizliek. Likumā ir noteikta kārtība, kā var izlikt īrnieku no īpašuma. Ja policija tiek pieaicināta, policijas darbinieku pienākums ir vienīgi nodrošināt sabiedrisko kārtību, kā arī īrnieka tiesību atjaunošanu (restitūciju), ja īrnieka tiesības ir pārkāptas. Šobrīd, izvērtējot Jūrmalas iecirkņa rīcībā esošo informāciju, šajā gadījumā saskatāms civiltiesisks strīds, kas risināms tiesas ceļā.