Par dabu nospļauties? Praulienas pagastā izveidota nelegāla bīstamo atkritumu izgāztuve

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

27 komentāri

Kādā klusā un nomaļā vietā pavisam netālu no Madonas – Praulienas pagastā – paveras skats, kas liekus komentārus neprasa. Tur atrodama milzu kārtridžu izgāztuve, kas nozīmē nopietnu kaitējumu dabai.

Brangajā kaudzē atrodas vairāku modeļu, izmēra un nolietojuma kārtridži. Par to liecina rūsa, kura pārklājusi lielu daļu atkritumu. Mazliet tālāk izveidotas mazākas čupas ar cita vieda datortehniku. Bez Tabu uz notikuma vietu aicina Madonas vides aizstāvjus.

Madonas reģionālās vides pārvaldes kontroles daļas vadītājs Jānis Lūkins ar nožēlu atzīst, ka pārvalde nav saņēmusi nevienu trauksmes zvanu par esošo situāciju.

Rīga – Praulienas pagasts = 176km

Pirmā dzirdēšana par vājprāta atkritumu kalnu ir ne tikai vides aizstāvjiem, bet arī apkārt dzīvojošajiem. Ap nelabvēļu skarto punktu atrodas vien divas mājas – viena no tām ir neapdzīvota, taču otrās mājas iedzīvotāji neko nav dzirdējuši un manījuši.

Tur satiktais vīrietis vien nosaka, ka liela daļa zemes Praulienas pagastā ir privātas.

Vieta, kur izveidota nelegālā izgāztuve, piederot Madonas vietējās avīzes “Stars” īpašniecei. Viņa gan taisnojas, ka viņai ar atkritumiem neesot nekāda sakara.

  • Zemes īpašniece: Es ļoti reti esmu savā īpašumā.
  • Žurnāliste: Vai Jūs esat informēta par to, ka uz šīs zemes atrodas kārtridžu kaudze?
  • Zemes īpašniece: Pie manis bija policija šajā jautājumā.
  • Žurnāliste: Jums ir informācija par to, kas to ir izdarījis?
  • Zemes īpašniece: Nē! Ja man būtu informācija, nekas tāds nebūtu noticis.

Vides pārvaldes pārstāvis Jānis Lūkins ir pārliecināts, ka tik milzīgos daudzumos kārtridžus privātas personas nesavāc.

“To savāc veikali vai citas iestādes. Tomēr nekādā gadījumā nedrīkst būt tā, ka šādā veidā atkritumi tiek apsaimniekoti. Tas ir kaut kāds ārprāts!”

Laikraksts “Stars” tiek izdots gan internetā, gan drukātā veidā. Taču laikraksta redaktore stāsta, ka tas tiekot drukāts tipogrāfijā un laikraksta redakcijā neesot nekādas brangās datortehnikas.

Policija ir lūgusi Baibai Miglonei pašas spēkiem likvidēt atkritumus. Sieviete arī ir apņēmusies to darīt, taču cer uz likumsargu palīdzību, lai tiktu noskaidrots vainīgais.

Būtiski, ka kārtridži ir klasificējami kā bīstamie atkritumi, kuri vidē nav pieļaujami. Tāpēc Latvijā atrodas trīs bīstamo atkritumu nodošanas punkti, kur bez maksas iespējams tos nodot.
27 komentāri